УСПОН МРАЧНОГ БРИТАНСКОГ СОЈА - СИТУАЦИЈА АЛАРМАНТНА: Како смо за кратко време стигли од нуле до паничних бројки
После око месец дана од саопштења да је нови сој присутан, први знак да нешто није како треба појавио се на југу Србије
За тачно два месеца од откривања првог случаја британског соја вируса корона дошли смо до више од 5.000 заражених на дневном нивоу, а процењује се да је овај облик ковида до сада постао доминантан јер и до 80 одсто свих оболелих су његови носиоци.
КАДА ЋЕ КОНАЧНО ДА СЕ РАЗМАТРА ОТВАРАЊЕ КАФИЋА И ТРЖНИХ ЦЕНТАРА: Зна се од чега зависи, то знају и грађани!
ОПТУЖБЕ, УВРЕДЕ И ПРЕТЊЕ! Прогањао Дарију Кисић Тепавчевић више од осам месеци: Ове поруке је манијак слао!
СРАМОТА И СТРАХОТА - ОСУЂЕН НЕВИН ЧОВЕК: Исповест сина Златана којем је суд у Приштини изрекао пресуду од 14,5 година
Председник Србије Александар Вучић објавио је 24. јануара да је нови сој корона вируса стигао код нас. Тада је речено да је први пацијент код ког је изолована ова мутација путница која је дошла из Лондона и да она има блаже симптоме заразе.
- Успели смо да испратимо све контакте жене која је имала негативан ПЦР тест, док њен муж има обострану упалу плућа - рекао је тада Вучић и нагласио да нема места за панику.
Ипак, можда у том тренутку није било разлога за панику, али за два месеца се испоставило да можемо да се забринемо. Тада је у Србији на дневном нивоу у просеку било око 1.500 заражених, а онда, према статистичким подацима, крива, са мањим успонима и падовима, пење се према 2.000 новооболелих, и од тада наставља да расте.
После око месец дана од саопштења да је нови сој присутан, први знак да нешто није како треба појавио се на југу Србије. У тамошњим градовима корона је дивљала, а број заражених у односу на број становника је био алармантан. Места у локалним ковид болницама брзо су испуњена, па се свуда тражио лежај више.
У први мах никоме није било јасно зашто се то дешава, а онда је епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон довео у везу буктање жаришта на југу са британским сојем корона вируса.
- Знамо да је тај британски сој присутан, али не можемо да знамо у ком проценту. Ово што се дешава у Врању вероватно значи да је присутнији више него што је откривено. Нисмо у могућности да радимо секвенцирање више него што радимо - рекао је др Кон тада.
Епидемиолог из Врања др Слађан Станковић тада није могао да потврди да се баш ради о овом облику вируса, јер нису обављена сва истраживања, али је и он сам приметио измене у клиничкој слици пацијената.
- Мој је утисак, на основну клиничке слике, да је он нешто измењен. Ја као епидемиолог пратим те клиничке карактеристике, а баш то брзо заражавање и заражавање свих чланова породице ми даје утисак да се вирус сада мало разликује. Сада је заразнији - рекао је др Станковић тада.
Након тога, ситуација у целој Србији постаје алармантна и број новозаражених се стабилно држао на више од 4.000. Да заразнији британски сој хара Србијом почели су да упозаравају и лекари из црвене зоне широм земље, а први сигнал им је био тај што су им сада на лечење долазиле целе породице.
- Код нас лежи дечак који има 16-17 година чија су оба родитеља и деда у болници, а бака је код куће на кућном лечењу. Комплетну ширу породицу је захватио корона вирус - навела је др Оливера Остојић, начелница дечје болнице Клиничко-болничког центра др Драгиша Мишовић.
Како је за овај сој карактеристично да се брже шири, тако је и већа вероватноћа да дође до осетљивих група које потом завршавају као тешки пацијенти. Ову тезу најбоље илуструје нагли пораст броја пацијената на респиратору који је првог дана овог месеца износио 164, а онда за само 10 дана та цифра је прескочила 200 и 10. марта подршка вештачких плућа била је потребна 212 обелилих. Од тада се ова бројка не спушта испод 200 и у среду су забележена 243 пацијента на респираторима.
Оваква ситуација сигназилирала је да се што пре мора нешто урадити, па је медицински део Кризног штаба почео никад гласније да заговара рестриктивније мере и "закључавање". Тако су испрва успели да издејствују два "закључана викенда" током којих нису радили угоститељски објекти (или су имали скраћено радно време до 14 сати), тржни центри и слично, а рад је био дозвољен само прехрамбеним продавницама, апотекама и бензинским пумпама. На седници Кризног штаба донета је одлука да се овако рестриктивне мере продуже на пет дана, односно среду, четвртак, петак и викенд, па смо већи део претходне недеље провели у кућама. Ове недеље мере су релаксиране па не раде само угоститељски објекти и тржни центри, а на последњој седници ове одредбе су продужене.
Прошле недеље епидемиолог др Бранислав Тиодоровић је рекао да је чак 80 одсто свих позитивно тестираних у Србији заражено британским сојем вируса.
- Чак 80 одсто заражених, по ономе што раде наше лабораторије, доказано је инфицирано британским сојем за који је се зна да је веома заразан, да се лако шири. Добрим делом и зато имамо овако много позитивних, а добрим делом и због непоштовања мера - рекао је др Тиодоровић.
Ово је потврдио и други члан Кризног штаба др Предраг Кон рекавши да "британски сој постаје доминантнији" и нагласио да се овај сој лакше шири и чешћи је код млађих људи.
И док се надамо да ће овакве одлуке донети побољшање, медицински део Кризног штаба упозорава да су болнички капацитети већ попуњени. Тако је данас министар здравља Златибор Лончар рекао да су капацитети у ковид болницама 90 одсто попуњени и за то окривио брзоширећи британски сој.
Оно што на крају посебно забрињава јесте да брже ширење вируса угрожава и вакцинацију који је једино поуздано решење за овај проблем. Уколико што пре не стигнемо до колективног имунитета, вирус ће имати прилику да више мутира, а уколико се појави сој на који вакцина не делује бићемо поново на нули, а пандемија ће се продужити унедоглед.
- Једини нам је у овом тренутку спас да се људи вакцинишу, јер ако се ово отегне унедоглед, вирус ће имати прилику да много више мутира и све ће ово што је до сада урађено бити бачено у воду и имаћемо нови круг - казао је др Зоран Гојковић, покрајински секретар у Министарству здравља.