ВАЖНА СТВАР ЗА СВЕ КОЈИ СУ У БРАКУ: Држава отклонила НЕПРАВДУ, проглашена неуставном одредба која вас УСЛОВЉАВА за ГОДИНЕ!
Уставни суд Србије прогласио је неуставном одредбу Закона о пензијском и инвалидском осигурању која условљава колико неко мора да буде у браку да би добио породичну пензију преминулог супружника.
Закон о пензијском и инвалидском осигурању предвидео је да право на породичну пензију преминулог, који је у време закључења брака навршио 65 година, може наследити његов брачни друг под условом да имају заједничко дете или да је брак трајао најмање две године.
Уставни суд је утврдио да није у сагласности са Уставом део спорног члана 28 Закона, који се односи на прописивање година старости у којима је преминули закључио брак, односно у делу одредбе који гласи: "Ако је умрли осигураник или умрли корисник старосне, превремене старосне пензије или инвалидске пензије у тренутку закључења брака навршио године живота из члана 19. тачка 1) овог закона".
ПОРОДИЛЕ ЖЕНУ, А НИСУ БАБИЦЕ: Катарина рођена на "посебном" месту
СУТРА ЈЕ ВИДОВДАН: Испоштујте обичај, уберите ВИДОВУ ТРАВУ и чекајте ЧУДО
Змије поново нападају: Мистериозни случај у Прокупљу, мушкарац и жена имају уједе на истом месту!
Уставни суд је утврдио да се основано истиче да је овим повређено начело забране дискриминације из члана 21. Устава по основу старости.
Одбијена тужба пензионера за враћање пензија
Увођењем нових услова за остварење права на породичну пензију, и то само у односу на ситуацију склапања брака после навршене 65. године живота осигураника, са образложењем спречавања злоупотребе права на брак и права на породичну пензију, законодавац је, према ставу Уставног суда, напустио терен легитимног циља овог закона ", сматра уставни суд.
Највиши суд је указао да су питања трајања брака, као доказ стварног остварења заједнице живота супружника, а последично и права која проистичу из брака, материја Породичног закона, а не Закона о пензијском и инвалидском осигурању.
- Породичним законом предвиђени су поступци у брачном спору, те у случају утврђења непостојања или ништавости брака, нестао би и правни основ за остварење права на породичну пензију - нагласио је Уставни суд.
ЛАЈМСКА БОЛЕСТ НИ НАЈМАЊЕ НИЈЕ НАИВНА: Уколико осетите ове симптоме, одмах се јавите лекару!
СТАТУС НА ФЕЈСБУКУ ЗАПАЛИО СРБИЈУ: Не умем да летујем, кева и ћале ме нису тако учили!
ПОДСТИЦАЈ ЗА ОСТАНАК МЛАДИХ И ПРОШИРЕЊЕ ПОРОДИЦЕ: Бесплатан вртић и седам година по десет хиљада месечно
Овај суд је одлучио да Народној скупштини, како законодавцу, упути писмо у којем ће се указати на потребу да се преостали део одредбе члана 28а Закона о пензијском и инвалидском осигурању, који уставноправно није споран, правно-језички уобличи и интегрише у остале услове за остваривање права удове, односно удовца на породичну пензију.
Одредбе Закона које регулишу наведена питања морају да буду прецизне, јасне и одредиве, како би се отклонила свака евентуална недоумица приликом њихове примене, указао је Уставни суд у одлуци која је објављена у "Службеном гласнику", чиме је неуставна одредба Закона престала да важи.
БОНУС ВИДЕО: Како је један СРБИН пре 75 година помогао у СПАСАВАЊУ ЦЕЛЕ ЕВРОПЕ