Отварање Регионалног стручног симпозијума "Енергетска ефикасност зграда у региону Балкана"
Данас је уз подршку влада Немачке, Словачке и Јапана, Програм Уједињених нација за развој (УНДП) организовао први стручни симпозијум о енергетској ефикасности зграда на Западном Балкану
Циљ је да се помогне Србији и земљама региона да убрзају примену мера за повећање енергетске ефикасности, како би се смањила потрошња енергије, трошкови снабдевања енергијом и емисије гасова са ефектом стаклене баште и заштите животне средине и зравља грађана.
На конференцији су о овоме говорили Јакуп Бериш, стални представник УНДП-а у Србији, Пламена Халачева, заменица шефа Делегације Европске уније у Републици Србији, као и Горан Весић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре у Влади Републике Србије.
Овом приликом Весић је у свом излагању објаснио даљње планове Србије по питању напретка енергетске ефикасности.
Он сматра да треба посветити много више пажње енергетској ефикасности и да је план да се уведу енергетски пасоши, што ће у наредних 10 година свака зграда морати да има.
- Ни једна стамбена јединица неће моћи да буде продата без енергетског пасоша, сматрам да је врло важно да грађанима који купују станове понудимо јасну слику о томе шта купују и то ће се односити и на цену станова, односно издвојиће станове који су грађени да буду енергетски ефикасни - рекао је Весић
Он истиче да би грађанима то требало да буде врло битно приликом куповине, јер ће увођењем енергетских пасоша грађани имати јасну слику о трошковима када буду купљен стан и користили.
Старе стамбене јединице ће добити неколико рокова у којима ће и они добити енергетске пасоше, нове зграде које буду изграђене након измена и допуна Закона неће моћи да продају ни један стан у колико нема енергетски пасош.
Такође је истако да ће држава прописати 3 рока, а први рок је од 3 године односи се на власнике зграда у јавној намени , што значи да је држава саму себе обавезала да утврди категорију енергетске ефикасности и да има енергетске пасоше, што се односи на све зграде које су у власништву државе и предузећа којима је држава власник.
Што се тиче пословних зграда, било приватних или државних, имаће рок 5 година да прибаве сертификате и рок од 10 година је за власнике приватних стамбених зграда, с' тим да ће то за њих прибављати локална самоуправа. План је да за 10 година не постоји ни једна зграда без енегетског пасоша.
Обавеза инвеститора ће убудуће бити да пре добијања употребне дозволе регулишу питање отпада са грађевинског земљишта како би се избегло стварање више депонија. Весић напомиње да то нажалост неће у потпуности решити проблем депонија, али ће свакако видно смањити тај проблем.
Такође ће бити уведене и електронске књиге где ће моћи да се прати свака градња. Рок који одређен је до 2026. године.