УЖАС! СВАКИ ТРЕЋИ ПРЕЖИВИ КОРОНУ: За ове групе, вирус је СМРТОНОСАН! За излечене, последице су веома тешке!
Вирус код пацијената на интензивној нези неретко изазива акутну бубрежну инсуфицијенцију, која се чак у две трећине случајева завршава смртним исходом, упозоравају лекари
Коронавирус, осим промена на плућима, код неких пацијената изазива и акутну бубрежну инсуфицијенцију, која се, како кажу стручњаци, чак у две трећине случајева завршава смртним исходом. Забрињавајуће је да чак и пацијенти који преживе корону често имају трајно оштећење бубрега и принуђени су да иду на дијализу до краја живота.
Компанија Меридиан у хуманитарној мисији широм земље - Донација стигла у Неготинску болницу
ДР КОН УПОЗОРИО: Једна ствар у школама би могла бити значајан преносник корона вируса
НЕДОУМИЦА РАЗРЕШЕНА: Да ли мајке треба да ДОЈЕ ако су заражене корона вирусом? Оваква су МИШЉЕЊА СТРУЧЊАКА
Коронавирус, осим промена на плућима, код неких пацијената изазива и акутну бубрежну инсуфицијенцију, која се, како кажу стручњаци, чак у две трећине случајева завршава смртним исходом. Забрињавајуће је да чак и пацијенти који преживе корону често имају трајно оштећење бубрега и принуђени су да иду на дијализу до краја живота.
На ово је упозорила и Едита Стокић, директорка КЦ Војводине, која је истакла да се у тој установи лече пацијенти са тешком клиничком сликом, код којих је уочена акутна бубрежна инсуфицијенција.
ВИРУС НЕ МИРУЈЕ СЕДМОРО УМРЛО, 299 НОВОЗАРАЖЕНИХ
У Србији је од последњег пресека регистровано 299 новозаражених коронавирусом, а седам особа је преминуло. Тестирана су 10.033 узорка, а од укупно 3.224 хоспитализованих пацијената 120 је на респираторима. Укупан број преминулих од почетка епидемије је 621, а проценат смртности је 2,27 одсто. Досад је укупно тестирано 723.137 особа
Поражавајуће
- Ковид инфекција, поред промена на плућима, даје и бројне манифестације које се одражавају на рад других органа и органских система. У КЦ Војводина лече се пацијенти који имају тешку и веома тешку клиничку слику и уочена је, између осталог, и промена у функцији бубрега, тј. акутна бубрежна инсуфицијенција - истакла је др Стокић и указала на студије из света које то исто потврђују.
- Резултати студија у Кини показали су да се овај проблем јавио код 0,5 до 29 одсто теже оболелих пацијената, а студија из САД је показала да та бројка иде до 37 одсто. Уколико пацијент доспе у јединицу интензивне неге, акутно затајење бубрежене функције може да се јави у 78 до 90 одсто случајева - нагласила је др Едита Стокић.
И др Родољуб Марковић, шеф одељења хемодијализе у КБЦ Земун, каже за Курир да сва стања која су повезана са тешком упалом и која личе на сепсу готово увек доводе до попуштања више органа, између осталог и бубрега, па на тој клиници имају одвојене дијализне ресурсе за решавање проблема пацијената који су на респиратору, а захтевају и дијализу.
УПОЗОРЕЊЕ БРИТАНСКОГ ВИРУСОЛОГА СТОТИНЕ ХИЉАДА ЉУДИ ЋЕ ИЋИ НА ДИЈАЛИЗУ
И чувени британски вирусолог Питер Пиот, а који се и сам заразио коронавирусом, изнео је мишљење да ковид 19 оставља озбиљне последице пре свега на бубреге и срце:
- Многи људи мисле да ковид убија један одсто пацијената, док други прођу само са симптомима налик грипу. Међутим, многима ће остати хронични проблемима са бубрезима и срцем, а чак би могао да буде оштећен и цео нервни систем. Биће стотине хиљада људи широм света, а вероватно и више, којима ће бити потребан третман као што је бубрежна дијализа до краја живота. Што више учимо о коронавирусу, то се поставља више питања.
Највећа смртност
- Од три до пет одсто пацијената у респираторним центрима, који захтевају и лечење дијализом, пре инфекције имали су здраве бубреге. У овом тренутку имамо три таква пацијента. Пацијенти са акутном бубрежном инсуфицијенцијом спадају у најтежу групу и њихова смртност је највећа. Ви можете заменити орган, довести пацијента у доста добро стање, продужити му живот у интензивној нези још неко време, али то не гарантује преживљање - објашњава др Марковић и додаје да је отказивање бубрега "маркер тежине обољења пацијента".
- Две трећине таквих болесника, нажалост, умре. Унапред не можете знати која је та трећина пацијената која ће да преживи. Од њих, велики део не опорави бубрег, па остану везани за дијализну машину до краја живота. Један део болесника, релативно мали, настави живот, али са неким степеном хроничног оштећења и они спадају у групу пацијената који у наредних пет година имају већи ризик од смртног исхода - упозорава др Марковић.
ИМАЛИ СМО СМРТНЕ ИСХОДЕ
л Др Мирсад Ђерлек, координатор ковид болнице у Новом Пазару, каже за Курир да је и у тој установи било пацијената који су развили акутну бубрежну инсуфицијенцију:
- Имали смо неколико таквих случајева. Међутим, то су били пацијенти од 80 и више година, и то се завршавало леталним исходом. Они су махом имали и пратеће коморбидитете и нису успели да се изборе.