"ПАЦИЈЕНТИ У БАТАЈНИЦИ НА ИВИЦИ ЖИВОТА И СМРТИ" Доктори падају у несвест од глади и жеђи
У ковид болници у Батајници има и вакцинисаних пацијената, али њихове клиничке слике су далеко лакше и њихов опоравак је известан
Капацитети ковид болнице у Батајници попуњени су до максимума, изјавила је данас директорка те здравствене установе Татјана Аџић Вукичевић додајући да је тренутно хоспитализовано 800 пацијената, од чега 700 у јединицама полуинтензивне неге, а 100 у јединицама интензивне неге.
ЗАГАЂЕНОСТ ВАЗДУХА УТИЧЕ И НА ПОРАСТ ОБОЛЕЛИХ ОД КОВИДА! Ово је упозорење стручњака за осетљиве групе
ЕВО ДО КАДА ЋЕМО УЖИВАТИ У ЛЕПОМ ВРЕМЕНУ: Најављена велика ПРОМЕНА, могућ СНЕГ и дебео МИНУС! (ФОТО)
СРБИЈА ПРВА У ЕВРОПИ ДОБИЈА НОВИ ЛЕК ПРОТИВ КОРОНЕ: Ефикасност је велика, а ево колико ће коштати!
Аџић Вукичевић за Танјуг истиче да од 100 пацијената који су смештени у јединицама интензивне неге 70 је у критичном стању, односно интубирани су и налазе се на ивици живота и смрти.
- За њих се тренутно воде највеће борбе у овој болници - нагласила је др Аџић Вукичевић додајући да 95 одсто од укупног броја хоспитализованих у тој болници није вакцинисано.
Како каже, у ковид болници у Батајници има и вакцинисаних пацијената, али њихове клиничке слике су далеко лакше и њихов опоравак је известан.
Такође, у болници у Батајници су и две породиље, од којих је једна порођена царским резом, док најмлађи пацијент има 22, а најстарији 96 година.
- У односу на март прошле године када сам мислила да не може ништа горе да нас задеси, сада се десило то горе са овим сојем вируса који је опасан за плућа пре свега, брзо се преноси, а за лечење ових болесника су потребне енормне, огромне количине кисеоника које никада до сада, ни у једном таласу нисмо имали - навела је она.
Додаје да је приметно у последње две, три недеље, прилив геријатријске популације, односно пацијената који имају од 80, 90 и више година.
То су стари људи са многим коморбидетима, наглашава Аџић Вукичевић и истиче да су нажалост, они популација којој доктори најмање могу да помогну.
- Ово што имамо иза зидова ове болнице јесте рат, рововска борба, борба прса у прса са вирусом. Број људи који умире на дневном нивоу је на нивоу броја у ратно време тако да заиста могу да кажем да је ово ништа друго него рат - казала је.
Истиче да докторима најтеже падају смрти упркос њиховој борби.
- Ми смо учинили све што је у нашој моћи, давали смо лекове, али када на крају видите да ништа не вреди, да као да сте давали плацебо, а не прави лек, да колеге падају у несвест од глади, жеђи, онда је то за нас поражавајуће и ми смо сагорели у овој борби - наводи.
Додаје да су лекари и друго медицинско особље спремни да издрже и још два, три месеца, али је проблем што се не зна колико ће још трајати.
Наводећи да је она за најстрожије мере, поручила је лекарима и другима у Кризном штабу да уведу што строжије мере, да затворе, уведу ковид пропуснице, али и да не крећу само од кажњавања лекара, већ и шире.