КАТАКЛИЗМИЧНЕ СЦЕНЕ ШИРОМ СРБИЈЕ: Невреме са градом туче све пред собом, створиле се огромне БУЈИЦЕ - Прете нам ПОПЛАВЕ?!
Јако олујно невреме током поподневних сати погодило је ивањичка села. На најјачем удару наша се Пресека, Брезова, Маскова, Катићи и Бела Река.
- Град већи од лешника тукао је око 15 минута, у два наврата је падао. Трешњу коју имамо у дворишту читаву је упропастио, на малињацима је такође огромна штета. Оне су тек приспеле на бербу, рекао је Милојко Вујашевић из села Брезова.
Осим на пољопривредним усевима, штета је причињена и на локалној путној инфраструктури. Поједини путни правци су потпуно однесени.
Према првим информацијама, противградна заштита је реаговала али није познат број испаљених ракета.
Како управо наводи РХМЗ, следи наставак јаких плјускова са грмлјавином, градом и потенцијално јаким и олујним ветром у деловима Подриња и Мачванског округа (нарочито на потезу Мали Зворник – Крупањ).
Радарски снимци показују како тренутно изгледа та олујна ћелија над Зворником, Крупњем и деловима око Лознице.
Раније је РХМЗ најавио да је данас највећа вероватноћа за непогоде у Војводини и западној Србији, а сутра се зона повећаног ризика проширује и на остале регионе у землји.
У понеделјак ће вероватноћа за непогоде краткотрајно опасти, осим на југу Србије.
Упаљен метео аларм
Банат, Бачка, Срем, западна и југозападна Србија и подручје Београда данас су у наранџастом, док су Шумадија, Поморавље, југоисточна Србија и Косово и Метохија у црвеном.
Црвени метео аларм значи да је време врло опасно: Прогнозиране су нарочито опасне временске појаве, а таквог су интензитета да могу проузроковати велику материјалну штету и бити веома опасне по безбедност људи и животиња. Треба се често информисати о детаљима очекиваних метеоролошких услова и ризика. Следити наредбе и савете надлежних државних служби.
Црвени метео аларм значи да је време врло опасно: Прогнозиране су нарочито опасне временске појаве, а таквог су интензитета да могу проузроковати велику материјалну штету и бити веома опасне по безбедност људи и животиња. Треба се често информисати о детаљима очекиваних метеоролошких услова и ризика. Следити наредбе и савете надлежних државних служби.
Неколико општих савета за припрему и заштиту током временских непогода:
- Пратите временске прогнозе: Редовно пратите локалне временске прогнозе путем телевизије, радија, интернета или апликација како бисте били информисани о могућим непогодама.
- Имајте план евакуације: Направите план евакуације за своју породицу и кућу у случају потребе за хитним напуштањем дома. Осигурајте да сви чланови породице знају шта треба да ураде и где да се састану у случају евакуације.
- Припремите се унапред: Имајте залихе основних потрепштина као што су храна, вода, лекови, батеријске лампе, радио, прва помоћ и остала неопходна опрема за случај временских непогода.
- Ојачајте свој дом: Ако живите у подручју подложном временским непогодама, размотрите могућност ојачања ваше куће како бисте је заштитили од јаких ветрова, поплава или других опасности.
- Склоните се у безбедно подручје: Ако временска непогода започне, склоните се у безбедно подручје ваше куће или зграде. Изаберите унутрашње просторије без прозора или подруме као склониште од торнада или јаких олуја.
- Не путујте осим ако је неопходно: Ако се најављују временске непогоде, избегавајте путовање осим ако је заиста неопходно. Ако морате да путујете, будите опрезни и пратите временске услове.
- Будите спремни на нестанак струје: У случају јаких олуја или других временских непогода, може доћи до прекида напајања електричном енергијом. Имајте батеријске лампе, свеће и остале алтернативе осветљењу како бисте се припремили за овакву ситуацију.
- Помоћ другима: Ако је могуће, помозите другима који можда требају помоћ током временских непогода, посебно старијим особама или особама с инвалидитетом.
Наведени савети су опште смернице. Важно је да пратите упутства локалних власти и да се придржавате њихових препорука током временских непогода.