КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Инсистираћемо да се у затвореном простору носе маске
Данас је на седници Кризног штаба одлучено да сви угоститељски објекти могу да раде само до 23 часа, без обзира на то да ли имају башту или не, одлука на снагу ступа од сутра.
Због јучерашњих резултата са званичног сајта министарства здравља раније данас одржана је седница Кризног штаба у Палати Србије на којој су донете нове мере у циљу сузбијања и спречавања ширења корона вируса.
ЈОШ ЈЕДНА ОПШТИНА НА УДАРУ КОРОНЕ: Зараза ушла у школу, ђаци прате наставу у новом режиму!
ДРАМАТИЧАН АПЕЛ ДАРИЈЕ КИСИЋ ТЕПАВЧЕВИЋ! Пале се све црвене лампице, највише заражених у главном граду!
КРИЗНИ ШТАБ ДОНЕО НОВЕ МЕРЕ! Одлука ступа на снагу сутра
Како је одлучено на седници, сви угоститељски објекти могу да раде само до 23 часа, без обзира на то да ли имају башту или не. Одлука на снагу ступа на снагу од сутра.
Подсетимо, према јучерашњем пресеку, у Србији је на корона вирус тестирано 7.076 особа и од тога је њих 120 било позитивно, а једна особа је преминула. Овај број заражених највећи је још од 27. августа када смо имали 125 новооткривених случајева. На респираторима у здравственим установама широм Србије, према последњим подацима, налази се 19 пацијената.
Оно што такође забрињава, јесте то што је већ данима готово половина новозарежених на дневном нивоу из Београда.
Питања новинара
На питање како изгледа лечење на Бањици у моменту када смо у борби са короном, др Башчаревић одговара.
- Када смо током три месеца лечили ковид пацијенте на Бањици имали смо помоћ од наших колега анестезиолога и интерниста, ми смо помогали али они су изнели целу ту ситуацију - рекао је др Башчаревић.
- Све то је много лакше него када испратите последњег ковид пацијента па се вратите ортопедији. Треба све опрати и опремити за поновну сврху - рекао је др Башчаревић.
- Наше сале раде по цео дан, ми доста често радимо и преко времена да би стигли да одрадимо све, али због свих ових застоја имали смо само три сале јер је лечење пацијената који немају корону ишло је јако теже. Зато нам треба дисциплина, савесно поштовање мера и да наставимо овако како радимо - додаје др Башчеревић.
На питање да ли ће бити спортских окупљања, др Кисић одговара.
- Када су у питању спортска окупљања, одлука је да се не одржавају уз присуство публике, напомињем да у моменту када смо имали дозволу за присуство публике и тада су биле прописане мере које смањују ширење заразе али се показало да се нису поштовале па се спортска окупљање сматрају као велики ризик преношења инфекције па се до даљњег укидају - рекла је др Кисић.
- Што се казни тиче, ако ми сами не будемо свесни, ако се не штитимо, не постоји контрола која можа да исконтролише свако возило. Ја сам разговарао са представницима тржних центара, угоститељских објеката и замолио их да поштују мере јер ће у супротном морати да се врате оштруије мере - рекао је Весић.
На питање да ли у Србији постоји жариште корона вируса, др Кисић одговара.
- Суштина је да сви схватимо да је ово за наше највеће добро, и да поштујемо мере и да радимо на томе да спречимо ширење короне како би се вирус сузбијо. Када би се сви придржавали правила, не би било проблема - додао је Весић.
- Логично је да у највећем граду имамо највећи број оболелих, радило се у спорадичном заражавању углавном млађих особа које су преносиле вирус на своје породице. Сада немамо жариште, али не смемо да дозволимо да нам се деси било које жариште, значи нема жаришта и нема доказаног ширења инфекције из било ког угоститељског објекта - рекла је др Кисић.
На питање о радном времену, да ли сви угоститељи поштују прописане време, заменик градоначелника Горан Весић одговара да ће се повећати инспекције које ће вршити контролу, и свако ко има прилику да сведочи не поштовању мера треба да зове и пријави такав случај.
Др Башчаревић објаснио је како изгледа лечење ковид пацијената у клиници за ортопедију и обрнуто.
- Ја сам већ у неколико речи казао како то изгледа. У моменту када Кризни штаб донесе одлуку да Бањица треба да лечи ковид пацијенте, ми престајемо са радом, завршавамо сав посао што пре како би имао нула пацијената са другим проблемима како би прихватили и лечили само ковид пацијенте. Ми врло брзо средимо наш институт за ковид пацијенте, спремимо простор и омогућимо удобност пацијентима, међутим од момента када уђе ковид пацијент, сви остали пацијенти са ортопедским тегобама престају да се лече на Бањици, они одлазе у болнице које нису ковид, али нису ни великих капацитета да се даље лече. Такви пацијенти лече се по приоритетима, не све одмах него по приоритетима, али ни такви институти не могу да лече све одмах - рекао је др Башчаревић.
- За један здравствени систем, за пацијенте корона вирус је једно тешко стање, зато кажем да није тешко да пређемо у ковид систем, теже је изаћи из њега. У другом таласу су нам операциона сала служила за хоспитализацију ковид пацијената. Сви ти људи који су лечили ковид пацијенте морају да се врате и на хирургију, и то је заиста комплексно, а до тога не би требало да дође - наглашава др Башчаревић.
- Тек у другој, почетком треће недеље после завршених лечења ковид пацијената ми смо узимали пацијенте са траумама и са листе чекања, да се лече од онога од чега болују - додаје др Башчаревић.
Од чега све зависи појава типова и пораст броја оболелих, др Кисић објашњава.
- Све зависи искључиво од мера, често чујемо примедбе и коментаре, али доказано је да у периоду после 23 сати у затвореним просторима долази до ризичног понашања људи на основу ког се могу повећати бројеви новооболелих. Све оне мере које доносимо данас њихове ефекте видимо тек после пар недеља. Што се тиче апотека и пумпи, то ће наставити са нормалним радом како би обезбедили нормално функционисање људи - наводи др Кисић.
Др Кисић одговорила је и на питање да ли је и колики је проценат заражених дошао из иностранства у нашу земљу.
- Само 5 одсто. Није толика заступљеност путника у броју заражених, наши туристи су се у Црној Гори разликовали од осталих зато што су наши људи поштовали мере и носили максе, те је доминантан начин преношења, преношење вируса у нашој средини и околини - рекла је др Кисић.
На питање да ли је др Кисић упозната са лековима које је добијао Доналд Трамп, одговара.
- Сви терапијски протоколи се мењају и све што је доступно у лечењу ковида свуда у свету, доступно је и код нас - рекла је др Кисић Тепавчевић.
На питање о прослави празника и да ли ће изолација бити обавезна за наше грађане који долазе из иностранства, др Кисић одговара.
- За сада нема обавезне изолације, видећемо како ће бити у наредном периоду, али за сада нема назнака које воде ка томе - наводи др Кисић.
- Што се празника и прославе празника тиче, морам да кажем да очекујемо пораст учесталости ковида на зиму, али ми својим одговорним понашањем морамо то спречити и показати како уз помоћ добре праксе можемо да овом вирусу станемо на пут. Међутим, и у Израелу је ситуација била повољна, па је вирус букну у року од две недеље, морамо да водимо рачуна о томе и да поштујемо мере - рекла је др Кисић.
Шта се дешава са градским превозом, како ће функционисати климе и како ће бити у моменту када крену кише, влажност ваздуха и спарина, како ће то утицати на ширење вируса, и каква је структура заражених сада, односно којег су животног доба заражени, др Кисић одговара.
- Апсолутно је то да нам је овај вирус показао да смо сви осетљиви и ко поштује и ко не поштује мере. А када је у питању градски превоз због броја путника и затвореног простора има већи ризик за преношење вируса, али када се носе маске, онда се у том моменту преношење вируса сведе на минимум, што се тиче влажности ваздуха, то није много велики узрок ширења вируса - рекла је др Кисић.
У Републици Србији до 15 часова 7. октобра 2020. године регистрована су укупно 34.193 потврђена случаја ковид 19. Од последњег извештаја тестирани су узорци 6.700 особа од којих је 121 позитивна.
До 15 часова у Републици Србији на корона вирус тестиране су укупно 1.173.582 особе које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја. На респираторима је тренутно 20 пацијената. Укупан број преминулих је 758.
- Београд, Крагујевац, Ниш, Нови Сад, Лозница, Врање и Краљево, то су подручија у којима се свакодневно појављује нови број заражених, у појединим подручијима дешава се да нема заражених - навела је др Кисић.
- Код већине ђака, ради се о спорадичним случајевима где се зараза догодила изван школске установе. Ђаци нису имали никакве симптоме и имају лакше клиничке слике. У 170 ђака није похађало наставу због позитивног члана породице, особље у школи такође има меру самоизолације због посебих мера у школама - навела је др Кисић.
- Ризик обољевања на нивоу читаве Еворопе, ми имамо добру клиничку слику и задатак свих нас је да се потрудимо да тако и остане. Ситуација се може променити, епидемија букти у свим земљама, на подручију БиХ, Хрватске, Црне Горе... Код нас је повољнија епидемиолошка ситуација, али бележимо пораст новооболелих, али то и очекујемо у сезони када има више респираторних инфекција, али сведочимо ситуацији из Кине, тачније, када смо одговорни можемо спречити пренос било какве инфекције. Сада је на свима нама да се тако понашамо и даље и да регулишемо пренос вируса - навела је др Кисић.
- Београд је највеће жариште, зато смо скратили радно време свих кафића и ресторана... Сви велики градови су посебно угрожени, зато се морамо посветити свим тим местима где се вирус може брже ширити - рекао је Горан Весић.
- Градски превоз такође је критичан, морамо да носимо маске, возачи морају да носе маске, ако приметите да возач нема маску можете то пријавити, али ако је возач у својој кабини, он не мора да носи маску јер је на тај начин заштићен - додао је Весић.
- Не смемо да дозволимо да поново дођемо у ситуацију да привреда стане, зато морамо да будемо одговорни и да поштујемо све мере. Да то може показало се на примеру вртића, на примеру школа... Доста је било примедби од стране родитеља што се мера тиче, али ми смо морали да обезбедимо вртићима и школа да послују нормално и на тај начин заштитимо децу и васпитаче - рекао је Весић.
- Основна мера је обавезно ношење заштитних маски на затвореном простору, на отвореном је препоручљиво онда када себи не можете да обезбедите довољно велику дистанцу. У јавном превозу обавезне су маске, а на предлог Кризног штаба од сутра ступају на снагу нове мере, односно сви угоститељски објекти могу да раде само до 23 сати - рекла је др Кисић.
- Бањица три пуна месеца није радила оно што јој је посао. Прошле године смо имали 13.000 операција, а сада једва 5.000. Нама није тешко да прелазимо из једног система у други, али нама то није тешко, ми лечимо све пацијенте, али ми желимо да лечимо наше ортопедске пацијенте, зато нећу да апелујем на грађане него ћу их замолити да нам помогну да останемо у ортопедији, поштујте мере како би сви радили оно што треба и оно што је потребно. Помозите нам да нам остане ортопедија и у трећем таласу - поручује је др Башчаревић.