Др Предраг Кон: "Морамо да научимо да живимо са короном"
Најновији подаци министарства здравља и кризног штаба о ситуацији са корона вирусом у Србији.
У Републици Србији је до 15 часова 21. априла 2020. године регистровано укупно 6.890 потврђених случајева COVID 19.
Од последњег извештаја до 15 часова тестирани су узорци од којих је 260 позитивно.
До 15 часова у Републици Србији тестирано је укупно 45.812 особа која су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.
У последња 24 часа преминуло је 5 особа. Укупан број преминулих од почетка епидемије је 130 особа.
У свету је више од 170.000 људи преминуло од корона вируса, док је више од 2.500.000 људи заражено, и тај број расте из сата у сат. Излечено је бише од 650.000 људи.
У јеку дискусије Кона и Ђоковића око вакцинације, огласио се братанац епидемиолога и подигао БУРУ!
Које су кључне ставке за укидање ванредног стања у Србији: Србија улази у завршну фазу
НАЈВЕЋЕ ЖАРИШТЕ У БОРУ: И поред великог броја оболелих, корона губи битку у Борском округу
Министар здравља Зоран Лончар је рекао да је у последња 24 сата тестирано 3.543, од којих је 260 позитивно на корона вирус.
До данас у 15 сати у Србији је укупан број оболелих достигао цифру од 6.890.
- Укупно је хоспитализовано 3.660 људи, од чега је 101 особа на респиратору. Од почетка епидемије тестирано је укупно 45.355 људи у Србији, а преминуло је пет особа - рекао је Лончар и додао да је на респиратору се налази 101 пацијент.
У Србији је корона вирусом укупно заражено 6.890 особа, а преминуло 130 особа.
Епидемиолог др Предраг Кон каже да је мала нада да ће вирус нестати током лета.
- Пандемија није у заласку и јасно показује свој наставак. Питање је колико ће у току ове године, и следеће потенцијал тог вируса бити - рекао је Кон и додао да је за сваку земљу питање колико је спремна.
Како је додао, земља која је спремна да открива вирус и сузбија његово преношење, не може бити у једнакој опасности као земље које су сада у сит
Министар здравља, Златибор Лончар рекао је да нико не може да предвиди колико ће ово да траје, зато морамо да обезбедимо максималне мере предострожности како би остали безбедни, а када водимо рачуна о свим тим стварима, покушајмо да се прилагодимо вирусу.
Епидемиолог др Предраг Кон каже да је мала нада да ће вирус нестати током лета.
Морамо научити да живимо са коронавирусом
Лончар је рекао да морамо да научимо да живимо са корона вирусом, јер нико не може рећи када ће и да ли ће нестати.
- Морамо да покушамо да се прилагодимо вирусу и у могућим условима направимо максимум - истакао је министар и подсетио на обавезно ношење маски у затвореном простору и социјалну дистанцу.
Говорећи о олакшавању мера епидемиолог Кон је рекао да нисмо било ни мало попустљиви.
- Ово је тек почетак, сам старт. Мислим да је рационално да се најстаријима дозволи да излазе три пута недељно. Занатлије, мале трговинске радње нема разлога да не почну да раде, ако примењују све мере. Друга ситуација ће бити када се врати превоз...Ми морамо живот да вратимо, што због економских, што због друштвених последица - рекао је Кон.
Он је указао и на опасност да се људи због страха од заразе не лече, нестајање животне радости...
Како је додао полицијски час освестио људе да је потребно држати се мера.
На питање колико је људи отпуштено из болница, Кон је истакао да је већи број отпуштања, данас око 300.
- Ово су само прве мере, и треба кренути са попуштањем мера за старије, и то причамо већ неколико недеља уназад зато смо их сада и донели као неопходне, али још нема ту окупљања и задржавања - додао је др Кон.
- Ми морамо да покренемо живот, то је једноставно тако - нагласио је др Кон.
Ми морамо да слушамо и те оштре критичаре мера, да није било њих, имали би сигурно већи број оболелих и умрлих, додао је др Кон.
- Повећавамо тестирање, и још интересантније, још ћемо га повећавати - нагласио је др Кон.
- Прво ћемо тестирати здравствене раднике, па онда цела популације и онда ћемо полако стезати тај обруч око тог вируса - нагласио је др Кон.
Он је додао да нам је здравство истумбано, морамо полако да почнемо да враћамо живот и здравство у нормалу.
- Ово ћемо све радити полако, не смем да прецизирам, али то ће трајати још најмање месец дана, морамо полако, сузбијаћемо мере али пандемија остаје и то је оно на шта на СЗО упозорава и ми ћемо према томе да адаптирамо мере с обзиром на ситуацију и тако ћемо се понашати, а то ће трајати, зато не смемо да будемо бржи од тога - објаснио је др Кон.
Министар Лончар је додао да оно на што би он волео да каже и да апелује на грађане јесте да, ако су здравствени радници у стању да по цео дан воде свој посао како треба, можемо и ми да питамо све што нас интересује баш те здравствене раднике, а не да идемо на своју руку.
Говорећи о томе коме ће самохрани родитељи оставити децу када почну да раде, он је рекао да ће морати да почну да раде вртићи, бар за те ситуације.
Када је реч о томе колико ће људи моћи да буде у канцеларији када се људи врате на посао, Кон је истакао да су мере дистанцирања давно дате. Он је нагласио да мора да се држе мере социјалне дистанце и дезинфекције, а свако ко има било какве симптоме може одмах да се тестира.
- То је разлика у односи на почетак - рекао је Кон и додао да је знао да нема довољно медицинске опреме и да се смирио када је видео авион из Кине.
Он је додао да је то његов лични став да не треба кукати, те да су све здравствене установе у Београду, са изузетком једне, навеле да имају довољно медицинске опреме.
- Ово није обична пандемија, оваква се није јавила још од 1918. године - рекао је Кон.
Министар Лончар је указао да је на једној општини примећено да је неко ушао у информациони систем.
- Примећено је на време, реаговали смо на време и нема никакве штете да су узети неки подаци - навео је Лончар.
Када је кренула пандемија имали смо 408 слободних респиратора - без заузетих, без оних за анестазију, без оних који су переносни...
- Ми ни до тог броја респиратора нисмо стигли, али свако одговоран размишља о најгорем сценарију. Набављене су стотине респиратора како не би дошли у ситуацију да морамо да бирамо између два пацијента - додао је Лончар.
- Привремене болнице и даље јесу потребне, јер ће бити још позитивних. Од тестираних седам посто је позитивно. Они људи који имају благе симптоме се смештају у привремене болнице. Смањен је и број пацијената на респираторима. Тестираћемо већи број људи и проширити индикације, и све више стезати обруч око вируса, то је циљ. Ослобађеће се болнице и полако ће се враћати нормалан живот - рекао је Кон.
Он је додао да ништа није завршено све док вирус циркулише.
- Скидаћемо мере, али у Србији остају пријављене и пандемија и епидемија. Чекамо док то не уради Светска здравствена организација - додао је Кон и истакао да ће бити потребно сигурно још месец дана да се ситуација у болницама врати у нормалу, јер се сада лече само хитни случајеви.
Кон је истакао да се вирус никада није враћао том снагом као први пут.
Што се тиче информационог система, јесте неко ушао у систем, али то је брзо откривено, и није направљена већа штета и ту нема никаквих проблема.
- Највећи број људи на респиратору било је 147, 408 слободних респиратра смо имали на дан проглашења епидемије, али свако одговоран увек се спрема на најгори сценарио и зато смо набавили респираторе за све пацијенте - нагласио је министар.
Он је нагласио да је држава заштитила здравствене раднике и да нигде никога нису пустили да ради без заштите.
Лончар је навео да је у свим здравственим установама било довољно медицинске опреме.
Упитан о снабдевености апотека хлорокином, Лончар је рекао да је наложи да га за пацијенте којима је то редовна терапија буде довољно у апотекама.
- За те људе мора да има довољно хлорокина. Мислим да ће то данас или сутра да буде решено - рекао је министар. Он је навео да је ношење визира препоручено сада јер сада има довољно количина визира.
Кон је објаснио да стручно методолошко упутство предвиђа ношење или научара или визира.
- Немате вакцину и не знамо да ли ће је бити до краја године. Имате могућност да се сакријете и да чекате да све прође и да изађете као генерал из те битке, али и да се борите и будете још активни. Жељко Митровић то ради и ја то поштујем - рекао је Лончар.
- Што се заштитне опреме тиче, било је онолико колико смо и деценијама уназад користило, нисмо дошли ни у једном моменту до ситуације да користимо неке кесе, пластике и друго као остале земље. И морамо да се захвалимо Александру Вучићу, јер набавка опреме, заштитне, респираторе и остало... није било везано за новац, већ за везе, спретност и брзину, и ту је Александар Вучић потегао све везе и обезбедио је све што је било неопходно - нагласио је министар.
- Отварање граница је везано за ванредно стање и државу, то је искључиво одлука државе и то ће морати да одлучи држава са правницима, ја то тако тумачим - навео је др Кон.
- Базени и купање, па то само зависи од епидемиолошке ситуације, вирус може да тиња, али и поред тога, ако нам буде добра ситуације, све ћемо дозволити нормално као и раније - нагласио је др Кон.
На питање о путовањима, рекао је да се све више колега слаже са његовом теоријом.
- Ја се најсигурније осећам код куће, а кућа ми је Србија, и то сви прихватају и подржавају, али за сада је то само неко размишљање, шпекулација, пре него што је неко направио планове па да му после не пропадну - рекао је др Кон.
- Није тачно да сваки крај нема локалну телевизију која преноси локалне лекаре и њихово стручно мишљење, само нису ти медији ни проверавали ни питали - нагласио је министар Лончар.
На питање да ли од броја оболелих зависи да ли ће полицијски час бити на снази и сада за викенд, др Кон одговара.
- Мора да се види јасан пад обољевања, учесника на респиратору и броја умрлих, као и да се повећа број оболелих у привременим болницама. Тек тада ће почети драстично укидање мера, поред тога, ми имамо празнике где је логичан след друштвено окупљање, и то јесу моменти додатног ризика и на основу тога доноси се и одлука о полицијском часу - рекао је др Кон.
Он је додао да постоји могућност да се укине полицијски час и да се забране окупљања, али да струка није сигурна колико би се то поштовало.
- Циљ је један - да сачувамо животе - навео је Кон.
На питање да ли ће вакцинација, ако је буде, Лончар је рекао да се не размишља о томе шта ће бити ако буде било.
- Наш став је корона вирус је ту, живимо са њим и гледамо да се заштитимо на све начине. Пратимо све што се дешава у свету. Неозбиљнио је да причамо о леку кога нема и вакцини које нема - рекао је Лончар.
МАЛИ ПРОЦЕНАТ ТЕСТИРАНИХ ЗАРАЖЕН КОРОНОМ: Др Кон открио да је све мање људи на респираторима, али још увек НИЈЕ КРАЈ
СТИГАО ОДГОВОР ЗА СВЕ ЗАПОСЛЕНЕ: Др Кон открио да послодавци већ имају УПУТСТВА како да врате људе на посао
ПОСЛЕ ОВОГА, ЖИВЕЋЕМО СА КОРОНОМ: Лончар о упозорењу СЗО да најгоре тек долази, ниједна земља НЕЋЕ БИТИ ИСТА
Најновији подаци о оболелима: Позитивно још 260 људи, за 24 сата умрло ПЕТ ОСОБА
Косјерић и даље одолева корона вирусу: Укупно 80 лица заражено у Златиборском округу