ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: Свет броји више од 1,8 милиона инфекције короном, Британија и Шпанија у ЦРНОМ РЕКОРДУ
Пратите сва најважнија дешавања у вези са корона вирусом
Корона вирус и даље наставља да се шири светом, а оболело је више од 1,7 милиона људи. Највећи број оболелих је у САД, док број заражених и умрлих полако опада у највећим жариштима у Европи, Италији и Шпанији.
У Италији за један дан преминула 431 особа, У ПАДУ и број новозаражених
У Италији је у последња 24 сата умрло 431 особа, а новозаражених је 4.092.
Јуче је било 619 смртних случајева, а дан раније 570. Италија је након Сједињених Држава најпогођенија држава.
Свет: Заражено више од 1,8 милиона људи, умрло 112.000
Број заражених од корона вируса у свету премашио је 1,8 милиона људи, а преминуло је око 112.000 особа.
Према подацима са сајта Worldometers, тренутно је заражено 1.805.560 људи, док се потпуно опоравило скоро 413.000 особа.
Највише заражених је у САД, 533.000 где је умрло више од 21.000 људи. У Шпанији је заражено 166.000 људи, а умрло скоро 17.000.
На трећем месту по броју инфицираних је Италија са 152.000 случајева, али ова земља је на другом месту по смртности - 19.468.
Корона вирус однео трећу жртву у Црној Гори: Преминуо мушкарац (74)
У Подгорици је данас преминуо мушкарац стар 74 године од последица новог корона вируса и он је трећа жртва у тој земљи, саопштио је Клинички центар у Подгорици.
Како се наводи, пацијент је патио и од других здравствених проблема, преноси портал ЦдМ.
ЦРНИ РЕКОРД Број преминулих у Британији ПРЕМАШИО 10.000
Број преминулих од корона вируса у болницама у Великој Британији порастао је на 10.612 пошто је данас умрло 737 особа, саопштило је министарство здравља.
Такође, данас је регистровано још 5.288 нових случајева тако да је укупан број заражених премашио 84.000.
САД ублажавају мере карантина 1. маја?
Администрација америчког председника Доналда Трампа види 1. мај као датум када би мере карантина, уведене широм Сједињених Америчких Држава у циљу обуздавања ширења корона вируса, требало да буду ублажене.
То је данас рекао први човек америцке администрације за храну и лекове Стивен Хан, који је, међутим, упозорио да је још прерано за оцену да ће се тада то заиста и догодити.
- Видимо светло на крају тунела - изјавио је он у емисији телевизијске куће АБЦ.
У Енглеској данас преминуло 657 особа од корона вируса
Број умрлих од корона вируса у болницама у Енглеској порастао је за 657 на 9.594, саопштили су званичници у Енглеској.
Од 657 жртава, 42 пацијента старости између 30 и 98 година нису имали никакве друге здравстене тегобе, преноси Ројтерс.
Подаци о укупном стању у Уједињеном Краљевству када је реч о корона вирусу биће објављени касније данас.
Борис Џонсон отпуштен из болнице
Премијер Велике Британије Борис Џонсон отпуштен је из болнице после шест дана.
- По савету лекарског тима, премијер се неће одмах вратити на посао. Захваљује свима у болници Сент Томас на изузетној нези коју је добио - рекао је портпарол владе, преноси Ројтерс.
Он је прошле недеље примљен у болницу након што су му се погоршали симптоми корона вируса, а у понедељак увече пребачен је на интензивну негу.
У Србији заражено још 250 људи, за 24 сата преминуло 6 особа
У Републици Србији је до 15 часова 12. априла 2020. године регистровано укупно 3.630 потврђених случајева COVID 19.
Од последњег извештаја до 15 часова тестирани су узорци 1.913 особа од којих је 250 позитивно. Хоспитализовано је 2.684 пацијената. На респиратору је укупно 146 пацијената.
У последња 24 часа преминуло је 6 особа, три особе мушког и три особе женског пола, просечне старости 57,5 година. Укупан број преминулих од почетка епидемије је 80.
Рама о модерном и древном карантину
Албански премијер Еди Рама направио је данас паралелу између карантина у доба корона вируса и периода изолације из историје, указујући на рад персијској учењака Авицене, оца ране модерне медицине. Рама је указао да свет данас, борећи се против микроскопског вируса, користи скоро миленијум стару пепоруку Авицене, чији је рад поставио темеље модерном карантину, преноси АТА.
Он је навео да назив карантин потиче од арапског термине "ал-арба`инија", што значи четрдесети, који је Авицена користио како би ознажио свој метод изолације. Подсетио је да су појам "карантена" користили венецијански трговци током епидемије куге у 14. и 15. веку, што је означавало период од 40 дана током којих су путници бродова морали да буду у карантину пре него што се искрцају.
Рама је цитирао и стихове из Курана: "Када би ико спасао један живот, то би било као да је спасао животе целог човечанства".
У Албанији је, иначе, у протекла 24 сата потврђено 13 нових случајева корона вируса, чиме је укупан број порастао на 446, саопштиле су данас здравствене власти. У том периоду није било нових смртних случајева, а до сада су преминуле 23 особе.
Немачка: По први пут више излечених од оболелих
Први пут од избијања епидемије корона вируса, крајем фебруара, у Немачкој је забележено више излечених особа од оболелих. Према подацима Роберт Кох Института за заразне болести (РКИ) у недељу ујутро број позитивно тестираних на корона вирус достигао је 120.479.
Од тог броја, 60.200 води се као излечени. Од вируса, према РКИ, умрло је до сада 2.673 особе у Немачкој. Број активно инфицираних тренутно је 57.606 и тиме је мањи од броја излечених.
Још јуче је број активни инфицираних био већи од броја излечених.
Израел: У неким деловима Јерусалима уведен карантин
Израелска влада одобрила је данас увођење карантина у неколико делова Јерусалима, укључујући Стари град, у намери да успори ширење корона вируса у најосетљивијим градским четвртима. Та мера је ступила на снагу данас у подне, јавља АП.
Израелско министарство здравља саопштило је да је у земљи потврђено више од 10.000 случајева корона вируса и више од 100 смртних случајева. Отприлике петина свих случајева заразе у Израелу регистрована је у Јерусалиму.
Строга ограничења јавних окупљања ограничила су и верске догађаје у Јерусалиму овог априла, када се празнују јеврејски празник Пасех, хришћански Ускрс и почетак муслиманског светог месеца Рамазана.
Хришћани на Шри Ланки прославили Ускрс у кућама
Хришћани на Шри Ланки прославили су Ускрс у својим домовима, присуствујући верским обредима преко телевизије, док су цркве затворене због пандемије корона вируса. Телевизијске станице преносиле су ускршње мисе на сва три званична језика Шри Ланке, преноси АП.
Није било ни организованих комеморација у знак сећања на убиство 260 људи, углавном хришћана у три цркве и три хотела за Ускрс прошле године, које је извела Исламска држава.
На Шри Ланки је три недеље на снази полицијски час. У земљи је потврђено 199 случајева корона вируса, укључујући седам жртава.
Градоначелник: Мислили да јужњаци нису диспциплиновани, али..
Председник Кампање, италијанске регије на југу земље, Винћенцо де Лука, који се редовно обраћа грађанима путем видео порука на Фејсбуку, у најновијој поруци рекао је да становници регије Кампања могу бити поносни на своје досадашње држање у време пандемије.
- Многи су очекивали да ћемо ми јужњаци овде имати трагедију, да ћемо копати гробнице, чуо сам неке који су ми се чинили изненађени јер смо ми у Кампањи имали мање жртава и заражених, него богата Ломбардија. Али, ми смо показали да у критичним тренуцима нису важне партије, већ систем, одлучност и дисциплина. Ми можемо бити поносни оним што смо урадили. Будући да смо једна од најгушће насељених подручја, знали смо да се морамо заштитити, мере карантина увели смо 10 дана пре централне владе.
На разне начине Италија се бори и носи са короном и сви, од грађана до оних у првим редовима те борбе, траже начин да се охрабре, па је тако особље хитне помоћи Напуља направило мали перформанс подршке на чувеном тргу Пиажа Плебисцито, који је обично препун људи, али је у време пандемије празан. Десет кола хитне помоћи распоредили су у круг, у подножју базилике Сан Франческо ди Паола, и упалили сирене, тачно минут након чега је уследио аплауз посвећен здравственим радницима, полицији и другим снагама сигурности, који "у овом периоду дају све од себе, професионално и хумано, да би помогли грађанима".
- Позивамо грађане да и даље дисциплиновано поштују забране, а свима поручујемо: останите код куће - рекао је директор напуљске хитне службе Ђузепе Галано.
Све је изведено у складу са безбедносним мерама, учествовали су само они који у том тренутку нису били ангажовани на радном месту. Нису сви поштовали наређење да се у време епидемије не излази из куће. Пред данашњи празник путеви који из Рима воде према обали мора били су закрчени километарским колонама аутомобила, негде дужим и од 10 километара. Очигледно је да су многи Римљани занемарили апел да остану код куће, како би провели ускршње празнике у морским одмаралиштима близу главног града
Полиција је проверавала такозвана "ауто-оправдања" које сваки грађанин мора испунити и потписати да би оправдао зашто је изашао из куће. Двоје двадесетогодишњака провели су ноћ у шатору на излетишту Бисалти, у близини астрономске опсерваторије, недалеко од града Цунеа.
То их је коштало скупо. Интервенисала је полиција и цивилна заштита јер су млади туристи прекршили забрану изласка, и још су запалили ватру пред шатором занемарујући другу забрану паљења на отвореном због стања максималне опасности од шумских пожара, која је на снагу ступила у среду. Своје искуство поделили су на Инстагаму са много фотографија "романтичног пикника".
Они који су видели слике обавестили су власти, а двоје младих на путу кући, зауставила је полиција и агенти ватрогасне службе.
Папа позвао на укидање санкција, отпис дугова и примирје
Папа Фрања позвао је данас на солидарност у свету у борби против пандемије корона вируса и њених економских последица, апелујући на ублажавање међународних санкција, отпис дугова сиромашним државама и прекид ватре у свим конфликтима. Он је у ускршњој поруци "Урби ет Орби" (граду и свету) упозорио Европску унију да ризикује да се уруши ако не усагласи начин за помоћ земљама тог блока, преноси Ројтерс.
Порука коју је папа послао из празне базилике Светог Петра у Ватикану, уместо пред уобичајених десетина хиљада верника у њој и на тргу испред ње, имала је највећу политичку тежину од када је именован 2013. године. Истичући да би овогодишња парола "Ускрс самоће" требало да буде "преношење наде", он је одао признање докторима, сестрама и осталима који ризикују животе да би спасили друге, као и људима који обезбеђују основне услуге.
- Ово није време за равнодушност, јер цео свет пати и мора да буде уједињен суочавајући се са пандемијом. Равнодушност, егоцентричност, поделе и заборавност нису речи које желимо да чујемо у овом тренутку. Желимо да заувек забранимо те речи - истакао је папа Фрања.
Указао је да је време да политичари и владе избегавају усредсређеност на себе и предузму одлучну, усклађену акцију како би помогли једни другима да њихово становништо преживи кризу и да се на крају врати нормалном животу.
Стигло више од 100 иновативних решења у борби против ковида
Министар за иновације и технолошки развој у Влади Србије, Ненад Поповић, изјавио је данас да је за седам дана, у оквиру акције "Буди и ти херој", стигло више од 100 иновативних решења чија примена у борби против корона вируса може почети већ данас или у блиској будућности. Он је подсетио да су ту акцију покренули Влада Србије и његов Кабинет за иновације и технолошки развој, а како би и ИТ заједница својим решењима помогла држави у борби против вируса корона.
- Морам да кажем да је одзив био одличан, за седам дана стигло је више од 100 предлога који имају могућност примене и данас и у будућности - рекао је Поповић за ТВ Прва.
Према његовим речима, радна група коју чине представници највећих ИТ компанија у Србији, оцениће пројекте и најбољи пројекти убрзо ће, како је најавио, биит имплементирани с конкрентим министарством или институцијом у Влади Србије. Реч је о предлозима који помажу да се смање ресурси и да се убрзају поједини процеси како би свим грађанима било једноставније да функционишу у тренутној ситуацији, а, такође, везана су и за оне који се налазе у изолацији, за комуникацију са њима и њихову контролу.
Предлози су се, каже, тицали и е-трговине, е-пијаце, а има и идеја за прављење маске за вишекратну употребу, визира, тунела за дезинфекцију и првог српског респиратора. Говорећи о негативним утицајима вируса корона на дигиталну индустрију, Поповић је рекао да ће без сумње и ова индустрија бити погођена, док неки њени делови, попут гејминга, каже, вероватно неће ни осетити последице.
- Онај део дигиталне индустрије који је везан за сарадњу са великим и светским корпорацијама, нарочито оних који су у аутомобилској индустији, а таквих је у Србији много, имаће проблеме - указао је.
Најавио је да ће се следеће недеље у оквиру владе разговарати о секторском приступу помоћи свим гранама економије, наводећи да ће сигурно једна од грана бити и дигитална индустрија која би, истиче, требало бити мотор развоја Србије.
- Она је и до сада то била, са извозом од милијарду и по евра прошле године, а у будућности очекујемо да овај сектор буде још већи мотор развоја Србије - подвукао је Поповић.
Иран се бори са корона вирусом боље него европске земље
Иран се бори с претњама изазваним новим корона вирусом боље него европске земје, изјавио је данас ирански председник Хасан Рохани.
- Многе иритира када кажемо да је ситуација у овој земљи боља него у Европи. Да, боља је. Ми се данас боримо са корона вирусом боље него ви - рекао је Рохани у говору на државној телевизији.
Према његовим речима, разлог за то је у томе што Иран поседује "добар људски капитал, квалификовано медицинско особље, подршку медија и војних снага, као и солидарност међу социјалним гурпама".
- И ви и ми имамо корона вирус. Али, наш вирус је ужаснији, а ви га немате. Тај вирус су санкције - истакао је Рохани, преноси Tass.
Иранске власти су у више наврата истицале да су америчке санкције омеле напоре Ирана у борби против корона вируса, првенствено због немогућности увоза хуманитарне робе, укључујући храну и лекове. Иран је најтеже погођена земља на Блиском истоку, а према последњим подацима, у тој земљи је потврђено више од 70.000 случајева корона вируса, а најмање 4.230 људи је преминуло.
Слетео авион из Дубаија са око 100 грађана Србије
Авион Ер Србије А319 из Дубаија слетео је у Београд са око 100 грађана Србије, сазнаје Танјуг. Авион је слетео око 12.50, објавио је београдски аеродром "Никола Тесла".
Сутра ће бити организован лет за Малту, а у уторак за Братиславу и Праг. У среду ће бити организовани летови за Стокхолм и Осло, у четвртак за Париз, а у петак за Берлин и Франкфурт.
Тај распоред најавио је раније данас министар спољних послова Ивица Дачић. Спискови грађана који би да се врате у Србију из иностранства стално се допуњавају, а приоритет за враћање авионом су имали ученици, студенти, они који су били на лечењу, на службеном путу и тек на крају туристи.
Нови смртни случај од еболе у Конгу, има преминулих и од корона вирус
У Демократској Републици Конго забележена је друга жртва еболе, после више од шест недеља без нових случајева, саопштила је данас Светска здравствена организацјиа. Како се наводи, у петак је преминула девојчица стара 11 месеци у граду Бени, преноси Ројтерс.
Конго је требало да данас прогласи крај епидемије еболе од које је од августа 2018. умрло више од 2.200 људи у делу земље у којем је насиље омело напоре да се ширење болести сузбије. Демократска Република Конго суочава се и с новом здравственом претњом - корона вирусом, којим је до сада заражено 60 људи, а пет их је преминуло.
Постоји бојазан да би корона вирус могао несметано да се прошири у читавој земљи, оптерећеној деценијама сукоба, сиромаством и корупцијом, као и неповерењем према надлежнима, које је доводило и до убистава здравствених радника током епидемије еболе.
Авион са српским грађанима из Дубајиа стиже око 13 сати
Авион Ер Србије А319 из Дубаија с грађанима Србије стиже на београдски аеродром данас око 13 сати, речено је Танјугу у српској авиокомпанији. Сутра ће бити организован лет за Малту, а у уторак за Братиславу и Праг.
У среду ће бити организовани летови за Стокхолм и Осло, у четвртак за Париз, а у петак за Берлин и Франкфурт. Тај распоред најавио је раније данас министар спољних послова Ивица Дачић.
Спискови грађана који би да се врате у Србију из иностранства стално се допуњавају, а приоритет за враћање авиономо су имали ученици, студенти, они који су били на лечењу, на службеном путу и тек на крају туристи.
Варуфакис прекршио карантин, одбио контролу
Бивши грчки министар финансија и лидер странке "Мера25" Јанис Варуфакис одбио је да се заустави ради полицијске контроле на острву Егина, где има летњиковац. То је изјавио градоначелник Егина, Јанис Зорбас, који је додао да је полиција обављала рутинску контролу у четвртак када је сигнализирала Варуфакису да заустави аутомобил, преноси грчки портал Катимерини.
Како је рекао, Варуфакис је успорио, али није зауставио кола, а када му је полицајац затражио документа и да објасни зашто је напољу када није дозвољено, бивши министар је рекао да је посланик и упитао га "Да ли знаш ко сам ја", а затим се одвезао.
Варуфакис се тим поводом огласио на свом Твитеру рекавши да је ишао да говори у парламенту о ставу владе о изгледу еврообвезница, како би се борила против пандемије корона вируса, након чега се вратио кући.
Иран: 4.474 смртна случаја од короне
Број смртних случајева од COVID-19 у Ирану повећао се за 117 током протеклог дана, на укупно 4.474, саопштиле су данас здравствене власти. У овој земљи је потврђено 71.686 случајева корона вируса.
Иран је од свих држава на Блиском истоку најтеже погођена пандемијом корона вируса.
Продавци са "мокрих пијаца" у Вухану стрепе за будућност
Док епидемија COVID-19 у Кини јењава, продавци рибе и поврћа на "мокрим пијацама" у Вухану ових дана поново отварају своје тезге, али су суочени са неизвесном будућношћу због стигме коју им је наметнуо корона вирус. Верује се да је вирус крајем прошле године потекао са једне пијаце морске хране у овом граду, која је од јануара затворена, а случај је довео до подозрења према "мокрим пијацама", па је чак и у Сједињеним Америчким Државама било позива за затварање таквих пијаца широм Азије.
"Мокре пијаце" су место где се на отвореном продаје свеже поврће и воће, као и живе зивотиње, попут рибе, а популарне су међу муштеријама које сматрају да је на њима роба јефтинија и свежија него у супермаркетима. Ипак, како наводи Ројтерс, власници тезги нису оптимистични када је реч о послу, будући да су им строге мере затварања у Кини, од којих су неке и даље на снази, као и привремена забрана продаје и конзумирања меса дивљих животиња, донеле велике економске губитке.
Власти Вухана издвојиће 28 милиона долара за побољшање хигијенских и других услова у којима ради 425 пијаца у граду, али неки трговци се плаше да то ипак неће дочекати.
- Немамо никаквих прихода, нити посла. Ако се овако настави, биће нам веома тешко да преживимо - каже један продавац меса и поврћа.
Јагодина: Од сутра дезинфекција вишеспратних стамбених зграда
Уз темељиту дезинфекцију улица, јавних површина и улаза у стамбене зграде, у Јагодини ће се од сутра раствор за дезинфекцију, натријум хипохлорит, преузимати у управници зграда. Дезинфекционо средство ће бити у дворишту ЈКП "Стандард" и "бесплатно је, те се не може се наплаћивати од станара", саопштио је данас Градски штаб за ванредне ситуације Јагодине.
Саопштење је потписао комадант штаба и градоначленик Јагодине Ратко Стевановић по наредби Градског штаба за ванредне ситуације, ЈКП "Стандард", око 20 дана, дезинфикује улице, саобраћајнице, јавне површине и стамбене објекте Јагодине, у циљу спречавања ширења вируса короне, изјавио је данас Танјугу директор "Стандарда" Драган Лукић.
- Град Јагодина је први, и ЈКП "Стандард", почео са дезинфекцијом са најефикаснијим средством натријум хипохлоритом (жалова вода). Четири цистерне у једној тури дезинфикују преко 300 километара улица, путних инфраструктура, тротора и саобраћајница. Дезинфекција града обавља се ноћу, у време полицијског часа, када на улицама и саобраћајницама, нема људи и возила - рекао је Лукић.
Уз цистерне, где је ангажовано и 20 људи, радници са прскалицама иду по зградама и до сада су их дезинфиковали преко 80 одсто, а раде 24 сата - додао је Лукић и истакао да се Градска пијаца, која у Јагодини ради, површине око Опште болниц, Дом здравља и најфреквентније саобраћајнице, дезинфикују дан и ноћ.
- За неколико дана планирамо да поставимо најмање 15 танкова са по 1.000 литара дезинфекционог раствора по граду, на местима која су најподеснија, да тај раствор могу користити домаћинства и станари стамбених зграда, за унутрашњу дезинфекцију објеката - закључио је Лукић.
КиМ: Још једна случај корона вируса у српским срединама
У српским срединама на КиМ у последња 24 сата регистрован је један нови случај инфекције корона вирусом, па је укупан број заражених сада 45, саопштено је на прес конференцији Кризног штаба у Северној Косовској Митровици. Како је наведено, новооболели је из Зубиног Потока, преноси Косово онлајн.
Од последица корона вируса до сада су у српским срединама преминула два пацијента - један из Митровице и други из Лепосавића. Највише заражених у српским срединама на КиМ је у Северној Митровици - 23, Звечану - 11, Лепосавићу - 5 Зубином Потоку - 5 и Грачаници - 1.
На лечењу у КБЦ Косовска Митровица налази се осам пацијената, а 24 особе са лакшим симптомима смештене су у Студентском дому у том граду.
Аустријски бискуп критукује ЕУ и СЗО
Аустријски бискуп Егидиус Зивковић критиковао је данас ЕУ и Светску здравствену организацију, рекавши да су те институције заказале у својој реакцији на корона вирус пандемију. Бискуп из Ајзенштата, у функциији аустријског "европског бискупа", у интервјуу аустријској државној телевизији ОРФ, казао је да је Европа могла учинити много више.
- Али, ко је Европа? Европа смо сви ми. Свака држава - поручио је он.
Према његовим речима сада Европа мора показати да стварно "живи" вредности као што су јединство и солидарност.
- То је потребно да би поново покренули привреду - нагласио је аустријски бискуп.
Говорећи о актуелној корона кризи и цркви, казао је да је куцнуо час "кућних цркава". Вера, према његовим речима, може да се слави и у кући, у кругу најуже породице или сам, уз помоћ модерних средстава за комуникацију.
- Црква прати људе у свакој ситуацији – у тузи и страху, али и радости. Сада желимо и можемо преко медија да будемо повезано са верницима - објаснио је бискуп.
Турска подстиче мигранте заражене короном да прелазе у Грчку?
Грчки званичници сматрају да Турска планира да подстакне мигранте заражене новим корона вирусом да пређу у Грчку и друге делове Европе. То преноси грчки портал Катимерини позивајући се на неименовани, али поуздан извор из Владе, који каже да се бројни мигранти у Турској концентришу у приморским градовима на западу како би прешли на суседна грчка острва у Егејском мору.
Како се наводи, многи мигранти се превозе из мигрантских кампова у централној Турској, а њихово кретање ка западној обали регулишу турска полиција и жандармерија. Грчке власти сакупиле су доста информација од отворених извора, попут невладиних организација које су активне у пружању помоћи мигрантима да пређу из Турске у Грчку.
Милошевић: На Инфективној девет пацијената на респиратору
Заменица директора Инфективне клинике КЦС Ивана Милошевић изјавила је данас да је у тој болници девет пацијената на респираторима. Милошевић је још једном објаснила да ће пацијент бити примљен у болницу ако има запаљење плућа, због чега ће се константно пратити њихово стање, а посебно температура.
- Температраура је аларм за континуирано праћање. Међутим, од пресудног значаја је концетрација кисеоника у крви и број респирација у минути. То су параметри који се континуирано прате, а њихов пад захтева пре свега потпору кисеоником, а ако нема побољшања, такав пацијент најчешће завршава на респиратору - објаснила је Милошевић за Прву тв.
Упитана да ли су осећај отежаног дисања и температура основни "сигнали" болести вируса корона, Милошевић је одговорила да болест не иде тим редом, већ почне само осећајем кратког даха. Објаснила је да често постоји увод који одговара инфекцији респираторних органа - гребање у грлу, секреција из носа, а онда температура и отежан дах.
Она је апеловала на грађане да, ако осећају такве симптоме, пре свега оду код свог одбараног лекара у Дому здравља, у такозване Ковид амбуланте, где може да се обави први преглед.
У Шпанији прекинут тродневни пад броја преминулих, данас 619 умрлих
У Шпанији је од корона вируса преминуло још 619 особа, чиме је прекинут тродневни тренд пада броја преминулих. Тако се укупан број преминулих у Шпанији повећао на 16.972, преноси Ројтерс. У суботу је било забележено 510 смртних случајева.
Укупан број заражених корона вирусом повећао се са 161.852 на 166.019 случајева.
У Аустрији 13.945 инфицираних и 350 умрлих
Бројеви инфицираних и умрлих у Аустрији су и даље стабилни, а након Ускрса најављено је повећање тестирање, пре свега у старачким домовима. Од избијања епидемије корона вируса у Аустрији је позитивно тестирано 13.945 особа и преминуло 350 заражених.
Број инфицираних порастао је у протекла 24 сата за два одсто, а умрлих за 5,6 процената. Највише позитивно тестираних има у Тиролу, главном жаришту инфекције и покрајини у којој се појавио први случај, са 3.324, следи Доња Аустрија са 2.284, Беч са 2.029, Штајерска са 1.524, Салцбург са 1.181, Форарлберг са 843, Корушка са 382, Бургенланд са 260.
Код броја умрлих предњачи Штајерска са 76, испред Беча (74) и Тирола (66). Укупно 6.987 оболелих је излечено, што значи да је половина особа са ковидом одзравило. У болницама је хоспитализовано 1.035 оболелих, од којих је 243 на интензивној нези.
Министар здравља Рудолф Аншобер најавио је да ће после Ускрса тежиште тестирања бити на старачким домовима. Такође, рекао је да ће број тестова у циљу постепеног повратка нормалности бити знатно повећан.
Од појаве првог случаја корона вируса у Аустрији, крајем фебруара, до данас спроведено је 144.877 тестова, саопштило је Министарство здравља.
УДС: Обраћамо се Дачићу министру, а не председнику СПС
Уједињена демократска Србија поновила је данас захтев да држава саопшти тачно и прецизно ко је, колико и на који начин упутио Србији помоћ у борби против епидемије корона вируса, наводећи да је то једини начин да сви грађани стекну слику и да се избегне предстојећа антиевропска кампања и расправа како нас Кина и Русија више воле и помажу од Европе.
"Последице тога би биле катастрофалне за земљу и за све њене грађане", наводи се у саопстењу Уједињене демократске Србије. УДС је раније позвао шефа српске дипломатије, Ивицу Дачицћа, да не коментарише на циничан начин понашање ЕУ према Србији, а на то је реаговао шеф посланичке групе СПС Ђорђе Милићевић оценом да УДС жели да дискредитује Дачићев рад.
Како се наводи, Дачић је шеф дипломатије Србије, а УДС је тражио промену понашања од министра Дачића, а не од Дачића председника странке.
Сплит: Дошли на мису, напали новинарке
У сплитском кварту Сиробуја данас се, упркос забрани свих већих окупљања у Хрватској, на ускршњој миси окупила неколико верника, који су физички напали новинарку која их је снимала. Како преноси загребачки портал Index.hr, мису је организовала жупа коју води свештеник Јосип Делаш, који је већ добио прекршајну пријаву због вербалног напада на полицајце.
Делаш је прошле недеље приликом полицијске интервенције претио полицајцима "божјом казном", а у разговору за Index, корона вирус је озанчио као "амерички производ", најављујући још тада да ће за Ускрс одржати мису без обзира на забрану.
"Далматински портал" јавља да је физички нападнута новинарка тог медија која је снимала окупљање верника у цркви на Сиробуји, док је "Слободна Далмација" навела да су верници новинарки тог сплитског листа поручили да је "боље да иде".
"Слободна Далмација" наводи да је пред цркву стигла полиција која, како се наводи, чека крај мисе како би испитала шта се догодило. Из сплитске полиције су потврдили само да су добили дојаву о догађају и да је истрагау току.
Индонезија: 399 нових случајева короне, највећи скок до сада
Индонезија је данас саопштила да је у тој земљи пријављено 399 нових случајева корона вируса, што је највећи дневни пораст броја оболелих. Тако је укупан број заражених корона вирусом у тој земљи повећан на 4.241, преноси Ројтерс.
Преминуло је још 46 особа, те је збир смртних случајева од корона вируса повећан на 373.
Малезија: Највише заражених у југоисточној Азији
Министарство здравља Малезије саопштило је данас да су у тој земљи потврђена још 153 случаја корона вируса. Тако је укупан број заражених повећан на 4.683, па је Малезија земља са највише заражених у југоисточној Азији, преноси Ројтерс.
Од корона вируса су преминуле још три особе, тако да је укупан број смртних случајева повећан на 76. Министарство здравља наводи да се 45 одсто свих пацијената код којих је био потврђен вирус опоравило.
Украјина: 266 нових случајева, укупно 2.700 заражених
Број случајева корона вируса у Украјини је порастао за 266, на 2.770, саопштило је данас украјинско министарство здравља. Од короне су преминуле 83 особе, а 89 се опоравило, преноси TASS.
Отварање школа у Пекингу у априлу и мају
Школе и факултети у Пекингу, затворени због епидемије корона вируса, поново ће бити отворени 27. априла и 11. маја, саопштено је из градског Секретаријата за образовање. Студенти ће се вратити у интернате 27. априла, а ученици средњих школа 11. маја, преноси Ројтерс.
Кинески град увео 28-дневни карантин за све из иностранства
Град Харбин на североистоку Кине примениће 28-дневни карантин за све људе који долазе из иностранства, саопштила је данас локална влада. Како је објашњено, сви који улазе у главни град провинције Хеилонгђијанг на граници с Русијом биће прво 14 дана смештени у карантин у посебном објекту, након чега ће још 14 дана провести у кућној изолацији, преноси Ројтерс.
У саопштењу се додаје да ће они бити тестирани на нуклеинску киселину и антитела. Влада ће увести и 14-денвни карантин за стамбене објекте у којима су регистровани порврђени и асимптоматски случајеви корона вируса.
Словенија: 53 смртна случаја, 1.205 заражених
Број умрлих од корона вируса у Словенији достигао је 53, јер су у суботу преминула још три пацијента са COVID-19. Најновији подаци владе показују да је број потврђених инфекција порастао за 17, на 1.205, преноси агенција СТА.
Хоспитализовано је 95 пацијената, а 35 их је на интензивној нези. До сада је 150 људи отпуштено из болнице.
Филипини: 50 смртних случајева за један дан
Филипини су забележили 50 нових смртних случајева од корона вируса, што је највише у једном дану, саопштило је данас Министарство здравља те земље. Укупан број смртних случајева од короне у тој земљи тако је повећан на 297, преноси Ројтерс.
Забележено је 220 нових случајева инфекције, па је укупан број заражених 4.648.
У Златиборском округу још двоје умрло, двоје новооболелих
Од почетка епидемије до данас у Златиборском округу је регистровано 46 случајева инфекције COVID 19, четири особе су преминуле, а два пацијента су излечена, саопштено је из Завода за јавно здравље Ужице. Од последњег извештаја до данас тестиране су још 22 особе од којих су две позитивне на корона вирус, једна у Бајиној Башти и друга у Ужицу, а још две особе су преминуле.
- Преминула је жена стара 76 година из Прибоја, док је човек из Ариља преминуо за неколико дана од јављања докторима и регистрације на COVID 19, на Инфективном одељењу у Општој болници Ужице - рекла је за Танјуг докторка Катарина Ристовић из Завода за јавно здравље Ужице.
Она је подсетила да су претходно преминуле две особе и да се радило о šezdesettrogodišnjoj жени из Пријепоља и седамдесетосмогодишњем мушкарцу из Бајине Баште.
- Просек старости четворо преминулих је 71,3 године и сви су имали друга придружена хронична оболења - додала је Ристовићева.
Како је навела, и прва два пацијента су опорављена и отпуштена кући.
- Они су младе особе, мушкарац је из Чајетине и жена из Сјенице, регистровани су међу првима у Златиборском округу и лечени су у Београду - навела је Ристовићева за Танјуг.
Она је додала да се у Златиборском округу тренутно налази у изолацији око 1.200 особа, али да ће се од сутра та бројка смањити, јер из изолације излази прва група људи која је у изолацији била након доласка у земљу из иностранства. Од почетка епидемије до данас тестирано је у Златиборском округу 400 особа, а укупно је потврђено 46 случајева инфекције COVID-19 и то: Ужице - 10, Пријепоље - 9, Бајина Башта - 9, Нова Варош - 6, Прибој - 4, Пожега - 3, Чјетина - 2, Сјеница - 2 и Ариље - 1.
Амбасадори у Кини о наводној дискриминацији Африканаца
Амбасадори афричких земаља у Кини пожалили су се у писму министру спољних послова те земље на дискриминацију Африканаца у време пандемије корона вируса. Неколико афричких земаља одвојено је затражило да се Кина позабави наводима да су у појединим областима, посебно у граду Гуанжоу на југу земље, Африканци изложени малтретирању и узнемиравању.
Протеклих дана Африканци из тог града известили су да су избачени из изнајмљених станова, да су тестирани више пута и да нису добили резултате, као и да их јавност избегава и дискриминише, преноси Ројтерс. Амбасадори су оценили да "таква стигматизација и дискриминација" ствара лажан утисак да Африканци шире корона вирус. Они су захтевали хитан престанак наметнутог тестирања, карантина и "других врста нехуманог поступања према Африканцима".
Прес служба кинеског министарства спољних послова није одговорило на захтев да прокоментарише писмо упућено министру Ванг Јиу. Након што је епидемију корона вируса ставила под контролу, Кина се сада бори да заустави ширење импортованих случајева корона вируса и појачава надзор над странцима који улазе у земљу.
У Кини су потврђена 82.052 случаја кроона вируса, а преминуло је 3.339 људи.
Вучић: Највећи изазов у последње 2 деценије, на време реаговали
Председник Александар Вучић изјавио је данас да се земља суочила са највећим изазовом у последње две деценије, али да је, захваљујући стручњацима, епидемиолозима, на време предузела одговарајуће мере. Више о томе можете да прочитате ОВДЕ.
Мађарска: 14 особа преминуло од короне за један дан
Број регистрованих случајева Covid-19 у Мађарској је повећан на 1.410, док је у једном дану умрло 14 пацијената, објављено је јутрос на владином сајту коронавирус.гов.ху. Како је наведено, укупно је од COVID-19 преминуло 99 људи, а опоравило се њих 118.
Тренутно су 15.333 особе у кућном карантину. У Мађарској су до сада на корона вирус тестиране 33.532 особе, а највећи број заражених регистрован је у Будимпешти - 669 случајева.
У Њујорку хоспитализовано 85 људи, месец дана раније више
У Њујорку је јуче хоспитализовно 85 људи заражених корона вирусом, што је најмањи број од 16. марта, рекао је гувернер Ентони Куомо и додао да је почетком месеца тај број био виши и од 1.000. У Великој Јабуци у петак и суботу умрло је 400 људи, рекао је Куомо и подсетио да је пре четири дана за 36 сати у граду умрло 1.000 људи, перноси Њујорк пост.
У читавој држави Њујорк у суботу је изгубљено 783 људи, прецизирао је гувернер. Био је то пети дан за редом како је кривуља са евиденцијом изгубљених живота и на грфикону постала равна, али се, на жалост, како је додао Куомо, задржала се на ужасавајућем броју од више од 700 жртва широм Њујорка.
Куомо је и као трачак наде навео да су се у болницма почели појављивати празни кревети.
Широм дрзаве Њујорк позитивно је висе од 180.000 људи, а изгубљено 8.640 живота. У граду који има 8.7 милиона становника од 1. марта, када је евидентиран нулти пацијент, заражено је 98.715, а умрло 6.367.
Аустрија: Туризам се бори против пропасти
Иако би аустријска предузећа која послују у области туризма од средине маја могла поново да отворе своја врата, недостајаће им гости, а домаћи туристи неће моћи да надокнаде минус у обрту, сматрају експерти. Последње две деценије аустријски туризам је бележио успешне године, јер је током лета, али и зими, обрт стално растао и прошле године је са 152 милиона ноћења остварен нови рекорд.
Од тога, међутим, само око 30 одсто ноћења отпада на домаће туристе. Корона вирус нанео је велику штету аустриском туризму, који са око 40 милијарди евра доприноси значајно БДП-у. Страни гости ће дуже време изостати, пре свега што се тиче градског туризма и Беча.
- Могуће је само још полагати наде у домаће туристе, али и ту има много отворених питања - указује Оливер Фриц експерт за туризам у економском институту "Wifo".
Он је навео да су многи, услед рестриктивних мера, били принуђени да узму одмор, други су пријављени на скраћено радно време, а трећи су изгубили посао, па ће можда почети на лето поново да раде, тако да неће моћи на одмор. Даљи фактор који је негативан јесте да постоје велики губици у приходима кроз све сталеже становништва, што ће оставити јако мало средстава за путовање.
Поред тога, указује, на одмор се иде само када постоји осећај сигурности.
- Само ако се Немачка, као наше главно тржиште, опорави, и гости из те земље дођу, имамо шансу - наглашава Петра Нокер-Шварценбахер председница сектора за туризам и хотељерство у Привредној комори Аустрије.
Многа предузећа у туризму ће размислити и да ли ће уопште поново отворити ове сезоне, јер постоје фиксни трошкови и ако је полупразан објекат.
- За стрепњу је још и да ће гости код конзумације штедети - казао је Фриц, додајући да нико не може надоместити туристе из Азије, који су највише новца остављали.
Радојичић: Има смисла да полицијски час траје дуже
Градоначелник Београда Зоран Радојичић изјавио је јутрос да има смисла очекивати да полицијски час следећег викенда почне раније, односно да траје дуже, и навео да ће одлуку о томе, као и о понашању за време православног Ускрса, донети епидемиолози и стручна лица заједно са надлежнима. Више о томе можете прочитати ОВДЕ.
ЦГ: Још четири случаја корона вируса
У лабораторијама Института за јавно здравље завршене су анализе 141 узорка, међу којима су откривена још четири случаја инфекције корона вирусом. Како је саопштено из Института за јавно здравље, један заражени је контакт потврђеног случаја, преноси РТЦГ.
У Црној Гори је до сада регистровано 267 заражених корона вирусом.
Строге мере у Порторику продужене до 3. маја
Гувернер Порторика Ванда Васкес саопштила је данас да ће та америчка територија остати у карантину до 3. маја, како би се спречило ширење корона вируса. Како је рекла, најстроже мере, под америчком јурисдикцијом, подразумевају да ће остати затворене све продавнице, осим оних које продају неопходне потрепштине, а да ће полицијски час и даље трајати од 21:00 до 05:00 сати.
Васкес је, међутим, рекла да ће поједине рестрикције бити ублажене, тако да ће сервиси аутомобила моћи да раде два пута недељно по скраћеном радном времену, преноси АП. Ношење маски и даље је обавезно приликом уласка у продавнице. Секретар за здравство Лоренцо Гонзалес упозорио је да се врхунац епидемије очекује тек почетком маја.
- Још нисмо видели најгоре. Не смемо да спустимо гард - изјавио је секретар.
У Порторику је до сада потврђено 780 случајева корона вируса, а преминуле су 42 особе. Критичари, међутим, упозоравају да влада нема прецизне податке о броју заражених, јер није било масовног тестирања.
БиХ: Још седам заражених, укупно 953
На Клиничком центру Универзитета у Сарајеву (КЦУС) ноћас је тестирано 77 узорака, а код осам је потврђено присуство корона вируса, чиме се број заражених у БиХ повећао на 953. Код једне особе са подручја Илиџе је након ретестирања поново потврђен вирус, преноси klix.ba.
Од тог броја, опоравило се 139 особа, а 37 је преминуло.
У Српској 29 нових случајева короне, укупно 421
У Републици Српској регистровано је 29 нових случајева вируса корона, чиме је број заражених повећан на 421, саопштио је министар здравља и социјалне заштите Ален Шеранић. Он је навео да је реч о 16 мушкараца и 13 жена, а да је највише нових случајева заразе забележено у Бањалуци - 13, преносе бањалучке Независне новине.
Једанаест особа је већ хоспитализовано, а реч је о онима који су већ били у контакту са зараженима или о породичним контактима. Шеранић је навео да су међу новим зараженима и два здравствена радника из две приватне здравствене установе у Бањалуци.
- У УКЦ-у имамо 96 особа, 47 са тежом клиничком сликом. Пет пацијената је на респиратору, на интезивној нези је седам особа - истакао је Шеранић.
Летови за Дубаи, Малту, Братиславу, Праг, Немачку, Осло...
Данас ће бити организован лет "Ер Србије" за Дубаи, којим ће се вратити српски грађани, док ће сутра бити трећи лет за Малту, а у уторак за Братиславу и Праг, најавио је данас министар спољних послова Ивица Дачић. Он је додао да ће у среду бити организован лет за Стокхолм и Осло, у четвртак за Париз, а у петак за Берлин и Франкфурт.
Дачић каже да се спискови грађана који би да се врате у Србију из иностранства стално допуњавају и додаје да је урађено све да се реше ургентни случајеви када су држављани Србије били заглављени на аеродромима и границама у тренутку избијања пандемије. Министар је за РТС рекао да су приоритет за враћање летовима били ученици, студенти, они који су били на лечењу, на службеном путу, а да су туристи на крају приоритета.
Наводи да се у међувремену појавила нова категорија, а то су људи који су негде остали без посла. Дачић је рекао да није израчунао колико је "Ер Србија" прешла километара и да није сабран укупан број људи који је враћен, али је у петак тај број износио више од 5.000 оних који су враћени авионима или друмским превозом у организацији Министарства.
Додаје и да је до сада превезено око 40 медицинских радника из Немачке који су се вратили у земљу и укључили у борбу против коронавируса.
Хрустановић: Очекујемо позитивну вест ЕК у вези
Земље Западног Балкана могле би у наредних неколико дана очекивати позитивне вести у вези са скидањем са листе ограничења извоза медицинске опреме и лекова из ЕУ, рекла је шефица Мисије Србије при Европској унији у Бриселу, Ана Хрустановић. Она је за "Прву ТВ" подсетила да је министар спољних послова Ивица Дачић са колегама из региона упутио писмо Европској комисији у коме је образложено зашто би земље Западног Балкана требало да буду изузете из листе ограничења.
- У наредних неколико дана имамо сигнале, требало би очекивати позитивне вести у том смислу - рекла је Хрустановић.
Истакла је да је Србија и пуноправни члан Механизма за цивилну заштиту у оквиру којег се, каже, очекује потписивање споразума са Европском комисијом у наредним данима за заједничке јавне набавке медицинске опреме.
На Ускрс се Италија пробудила у тишини, без радости, без људи
Председник Републике Италије, Серђо Матарела, по трећи пут након почетка пандемије, обратио се Италијанима и поруцио да це и он, као вецина нације овај празника провести сам. Позвао је грађане на дисциплину и постовање мера забране.
- Успећемо заједно - поручио је.
Овакав Ускрс старији Италијани не памте, како је преко радија посведочио извесни Франко, ни у време рата, када су падале бомбе. Цркве су празне, звона звоне узалуд, јер нико неће доћи на заједничку мису. Овај 12. април, сунчан и топао, више личи на дан жалости него на пролећни празник. За бројне италијанске породице је управо тако, жале јер су изгубили драге. Епидемија корона вируса покосила је деке и баке. То је била генерација Италијана који су изградили земљу након Другог светског рата, дигли је из пепела и рушевина и поставили је међу 10 најбогатијих и најразвијенијих земаља у свету.
Међу зртвама је и стотину свештеника, који су на почетку пандемије, као и лекари, били у директном контакту са зараженима, а без одговарајуће заштите, па су на крају и сами подлегли вирусу. У медијима се стално понавља да након пандемије више ништа неће бити исто. За велики број Италијана је већ тако, суочавају се са великим променама: пре свега финансијским.
Многи су остали без посла, и већ други месец немају редовне приходе, многи неће без посла имати новца ни за свечани ускршњи ручак. Надлежни су затрпани десетинама хиљада молби и електронских захтева за финансијску помоћ. Поред интервентних 400 милиона евра које је влада упутила као хитну помоћ сиромашнима, разматрају се и друге мере.
"Партито Демоцратицо" (демократска партија) предложила је накнадно опорезовање свих који годишње зарађују више од 80 хиљада еура, али су друге партије одбиле предлог.
Индонезија уводи редукције у јавном транспорту
Индонезија је увела редукције у јавном транспорту уочи краја празничног месеца Рамадана, када велики број људи хрли из великих градова ка својим домовима у унутрашњости, како би успорила ширење корона вируса. Око 75 милиона Индонежана сваке године на крају Рамадана који ове година пада крајем маја одлази из великих градова.
У јавном превозу, као што су аутобуси, возови, авиони и бродови моћи ће да буде попуњена само половина места, као и у приватним аутомобилима, док ће на мотоциклима моћи да се вози само по једна особа, преноси Ројтерс.
- Суштина ових мера је да се успостави контрола над јавним транспортом, а да се ипак испуне потребе људи - рекла је протпарол министарства транспорта Адита Иравати.
У Индонезији, најмногољуднијој муслимаској земљи, до сада су потврђена 3.842 случаја корона вируса, а преминуло је 327 људи.
Хочевар: Ускрс остаје Ускрс, али га је тешко славити без заједнице
Ускрс остаје Ускрс, његов садржај је исти, али за нас је у овим изазовним временима тешко славити Ускрс без заједнице, и то није само питање историје и храма, које свакако има своје значење, већ је важан наш сусрет са оним који је победио смрт, зло и таму, поручио је надбискуп Станислав Хочевар на данашњи празник.
Говорећи за ТВ Прва, Хочевар је послао поруку да ово време грађани не гледају негативно и додао да је ово изванредна прилика да спознамо себе и откријемо све своје позитивне могућности.
- Ми смо наш живот, најпре живот људи, а онда и хришћански, разводнели, направили мрачним… Зато је ово време изванредна прилика да ми сви откривамо да имамо у себи много могућности. Свако од нас може да постане врхунска личност - рекао је он.
Објаснио је да то значи да свако од нас више спознаје, воли, хоће, чини добро, додајући да би ово искушење требало искористити позитивно.
- Не би требало дозволити да нас спољне прилике униште, већ да пробудимо у себи све најбоље енергије и постигнемо максимално у свом животу - закључио је надбискуп.
Грчка, једина медитеранска земља која је избегла катастрофу
Грчка има климу и менталитет као Италија и Шпанија, али је успела да избегне сценарио који се у тим земљама десио када је реч о епидемији корона вируса, о чему смо писали ОВДЕ.
Како Европа и САД дочекују Ускрс?
Синод Грчке православне цркве одлучио је још пре неколико дана да прославу Васкрса одложи за Оданије Васкрса, у ноћи између 26. и 27. маја, како је објавио портал "Ортодокс тајмс". Верници у многим другим земљама још не знају да ли ће празник обележити у храмовима, док је у неким земљама то питање, као и у Грчкој, већ решено - негде забранама, а негде апелима да се и за најрадоснији празник обележи у кући.
У Британији су цркве затворене, а службе за Ускрс служиће се без верника, а органи реда ће, како је најављено, будно мотрити има ли окупљања у парковима и на морској обали.
У Италији, посебно у северном региону Ломбардија, на главним саобраћајницама које воде из Милана и у тај град, као и на искључењима са аутопутева, постављене су блокаде како би становници били спречени у намери да путују и празник славе са рођацима или пријатељима. У страху од поновног разбуктавања епидемије, италијански премијер Ђузепе Конте и немачка канцеларка Ангела Меркел позвали своје суграђане да остану дисциплиновани и током Ускрса.
- Ако сада попустимо, постоји ризик од тога да ћемо морати све да радимо испочетка - упозорио је Конте у обраћању јавности у петак увече, преноси Ашошиејтид прес.
- Морамо да одржимо овај ниво дисциплине током ускршњих празника и у данима који следе, јер бисмо веома, веома брзо могли да уништимо оно што смо постигли - рекла је Меркелова, а преноси Слободна Европа.
Блокадама на путевима послужила се, као и Италија, и полиција у Шпанији и Француској. Премијер Француске Едуар Филип је упозорио да "вирус није на празничном одсуству", и тако се придружио апелу министра унутрашњих послова Кристофа Кастанера, који је рекао да становништво мора остати код куће.
- Прихватимо да ће овај Ускрс бити другачији од оног на шта смо навикли - изјавио је премијер Мађарске Виктор Орбан, пошто су у тој земљи на неодређено време продужена ограничења кретања.
Словеначка влада планира ублажавање неких ограничења тек после ускршњих празника, а у Хрватској је министар здравља Вили Берош препоручио припадницима дијаспоре да се уздрже од доласка у земљу за Ускрс.
Бугарски премијер Бојко Борисов објавио је да ће православне цркве и храмови бити отворени на Цвети и Ускрс, али је такође позвао своје сународнике да остану код куће и тамо се моле, пренели су регионални медији.
Истичући да Румунија још није спремна за ублажавање рестриктивних мера, председник те земље Клаус Јоханис изјавио је да ће Ускрс провести код куће у друштву супруге, и позвао становништво да следи његов пример.
У Словачкој је премијер Игор Матович још раније прецизирао да је потпуна забрана кретања на снази од 8. до 13. априла.
Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је да би волео да на дан Ускрса све цркве у земљи буду пуне, што се ипак неће догодити, мада ни све богомоље неће бити празне. Док се највећи број цркава у САД прилагодио ситуацији, ослањајући се на преносе верских служби путем интернета или на унапред снимљен материјал, неке су своје активности преселиле у неуобичајено окружење, као што су паркинзи или биоскопи на отвореном, преноси BBC.
Оне цркве које нису затвориле врата својих објеката инсистирају да су у стању да пруже одговарајућу заштиту верницима, уздајући се у проверу њихове телесне температуре, одржавање безбедне дистанце, као и у дезинфекцију просторија.
У државним домовима за старе у Београду нема заражених
У четири државна дома за старе у Београду, који имају 1.800 корисника, нема заражених вирусом корона, изјавила је данас градска секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић и додаје да је у два приватна дома заражено 25 корисника. Она је за ТВ Пинк навела и да у Београду има 132 приватне установе за смештај корисника.
- Приватни домови нису у надлежности Града, али је нама најважније да се сачувају људски животи. Желели смо да делујемо проактивно, обезбредили смо 10.000 маски и рукавица за приватне домове, дезинфикују се простори око домова - навела је Станисављевићева.
Она је похвалила запослене у домовима за старе и навела да није било случајева, као у појединим западним земљама, да су због страха запослених страдали корисници.
- Тога нема код нас, људски кадрови су нам најважнији - нагласила је градска секретарка и додала да се у државним домовима за старе примењују све неопходне мере заштите корисника и запослених.
БГ: Излечен дечак (3) који је имао тешки облик короне
У Београду је излечен трогодишњи дечак који је имао тежак облик корона вируса, а о томе смо писали ОВДЕ. Како се наводи, у КБЦ "Др Драгиша Мишовић" у овом тренутку се лечи 28 малишана старости од 15 дана до 17 година, а ту су и четири бебе.
Мас: Током немачког председавања ЕУ корона главна тема
Пандемија корона вируса доминираће агендом Европске уније када Немачка буде преузела председавања у другој половини ове године, навео је данас немачки министар спољних послова Хајко Мас.
- То ће бити ''корона председавање'' како бисмо превазишли корона вирус и његове последице - написао је Мас у ауторском чланку у листу Велт.
Додао је да ће један од првих задатака бити постепено и координирано смањење забрана путовања, преноси Ројтерс. Мас је истакао да ће ЕУ морати да извуче поуке из актуелне кризе, поред осталог у побољшању цивилне заштите и заједничке набавке и производње медицинске опреме.
- Потребно је исправити грешке које је криза разоткрила - истакао је Мас, указујући на "ограничавање демократије и владавине права под маском борбе против корона вируса", што је, како је рекао, неприхватљиво у Европи.
Мас је отворено говорио о управљању кризом широм света, оцењујући да су САД споре, а Кина ауторитарна. Немачка ће председавање ЕУ преузети 1. јула од Хрватске.
ХР: Штаб позива грађане да се не друже за Ускрс
Водећи људи Националног штаба цивилне заштите у Хрватској већ неколико дана упозоравају да је земља у критичној фази борбе против епидемије корона вируса, преноси index.hr.
Јуче је у Хрватској забележено 39 новозаражених, што је укупно 1.534. Преминула је 21 особа.
Данас је католички Ускрс, а Национални штаб замолио је грађане Хрватске да не организирају већа породична окупљања.
У С.Македонији 760 заражених корона вирусом, умрле 34 особе
Број заражених корона вирусом у Северној Македонији достигао је 760, пошто је регистровано још 49 случајева. Од нових пацијената, 13 је регистровано у Скопљу, 14 у Куманову, осам у Прилепу, по шест у Штипу и Велесу и по један у Гостивару и Кочанима, преноси агенција МИА.
До сада су од корона вируса преминуле 34 особе, а тестирано је укупно 7.653 особа.
У Јужној Кореји настављен пад броја заражених
У Јужној Кореји су у протекла 24 сата пријављена 32 нова случаја корона вируса, чиме је настављен тренд смањења дневног броја заражених. Центар за контролу и превенцију заразних болести саопштио је да је укупан број заражених порастао на 10.512.
У саопштењу се наводи да је број смртних случајева порастао за три на 214. До сада се у тој земљи опоравило 7.368 пацијената.
У Јужној Кореји бележи се смањење дневног броја нових случајева корона вируса, али влада забринутост због сталног пораста броја заражених међу људима кој долазе из иностранства и недавних трансмисија у баровима и објектима за рекреацију.
Јапански медицински систем пред колапсом?
Јапанске медицинске службе упозориле су данас да је ургентна медицина у тој земљи пред колапсом због великог броја оболелих од корона вируса, што би могло да доведе и до колапса целокупног медицинског система.
У заједничком саопштењу јапанског Удружења акутне медицине и Удружења ургентне медицине истиче се да многе болнице одбијају хитне случајеве, укључујући мождане и срчане ударе и спољне повреде.
Упозорава се и на несташице заштитне опреме, преноси АП. У Јапану је до сада забележено 7.000 заражених и око 100 смртних случајева, а на снази је ванредно стање, док је влада позвала људе да остану код куће.
Бошковић: Црној Гори за сад не треба додатна помоћ НАТО-а
Тренутно стање на терену показује да за сада не постоји потреба за већим ангажовањем НАТО-а када је реч о борби Црне Горе са корона вирусом, јер ствари тренутно држимо под контролом, изјавио је црногорски министар одбране Предраг Бошковић.
- Ако буде потребе, свакако ћемо активирати захтев који смо на почетку послали Бриселу - преноси РТЦГ изјаву Бошковића за подгоричку Побједу.
Он је навео да је око 200 припадника војске ангажовано на задацима који се тичу борбе против ширења корона вируса.
- Припадници ВЦГ физички обезбеђују карантине широм земље, док хеликоптерска ескадрила превози угрожене, опрему и друга средства. Служба хемијско, биолошко, радиолошко, нуклеарне одбране (ХБРНО) формирала је три стационарне станице за деконтаминацију у Даниловграду, Бару и Игалу, кроз коју су прошле стотине превозних средстава, укључујући и ваздухоплове - навео је Бошковић.
Он је додао да се мобилни тимови за деконтаминацију ангажују на територији целе Црне Горе, најчешће на деконтаминацији здравствених, али и осталих установа и локација.
РАСТЕ БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ КОРОНА ВИРУОМ У ТУРСКОЈ: За 24 сата регистровано преко 5.000 нових случајева
Турска је пријавила више од 5.000 нових случајева заразе корона вирусом, чиме је број оболелих у тој земљи повећан на преко 50.000. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
У Републици Српској забрана кретања ван места пребивалишта до 18 часова
У Републици Српској вечерас до 18 сати на снази је забрана кретања ван места пребивалишта, на основу закључка Републичког штаба за ванредне ситуације.
Ова одлука примењује се викендом - суботом од 12 сати до недеље у 18 сати, све до 13. априла, подсећа РТРС.
Забрана се не односи на лица која поседују дозволу за кретање издату од МУП-а РС или потврду о потреби кретања због несметаног обављања рада издату од послодавца.
С. Кореја намерава да појача мере против корона вируса
Политички биро владајуће севернокорејске Радничке партије усвојио је данас на састанку којим је председавао севернокорејски лидер Ким Џонг Ун резолуцију којом се позива на "јаче државне мере" како би се заштитили животи и безбедност људи током пандемије корона вируса, пренела је државна агенција КЦНА.
На састанку је истакнута потреба да се покрену хитне службе широм земље, да се крене у економску изградњи и повећање одбрамбене способности земље, као и да током ове године дође до стабилизације животног стандарда.
На фотографијама са састанка види се да нико од учесника, укључујући Кима, није носио маску, нити су присутни седели на неуобичајеној раздаљини.
Како је протекле недеље изјавио представник Светске здравствене организације, у тој земљи још није пријављен ниједан случај корона вируса, 500 људи је у карантину, а тестирања се спроводе, преноси Ројтерс.
У Србији полицијски час до понедељка у пет сати ујутро
У Србији је и даље на снази полицијски час, а трајаће до понедељка у пет сати ујутро. Полицијски час је почео у петак у 17 сати и то је најдужи полицијски час до сада, а уведен је у оквиру мера за спречавање ширења корона вируса.
У Саудијској Арабији продужен полицијски час
Краљ Саудијске Арабије Салман одобрио је продужење полицијског часа због брзине којом се корона вирус шири, јавља Ројтерс. Полицијски час уведен је 23. марта од седам увече до шест сати сутра ујутро, у циљу спречавања ширења корона вируса. Прошле седмице Саудијска Арабија је у Ријаду и другим великим градовима увела 24-сатни полицијским час.
У тој земљи регистровано је 4.033 случаја корона вируса и 52 смртна случаја од последица инфекције.
Америка управо постала држава са највећим бројем умрлих: Црна бројка премашила 20 хиљада
Сједињене Америчке Државе од данас су држава са највећим бројем преминулих од корона вируса, са више од 20.000 смртних случајева, јавља Ројтерс. Италија је сада на другом месту са 19.468, а следе Шпанија са 16.480 и Француска са 13.832 жртава.
У САД су у последња четири дана забележени највећи дневни биланси смртних случајева, око 2.000 дневно, а највећи број их је у граду и држави Њујорк. САД су на првом месту и по броју заражених, којих је тренутно 533.088.
Следе Шпанија са 163.027, Италија са 150.271 и Француска са 129.654 потврђених случајева.
Гватемала: 153 случаја корона вируса, 3 особе преминуле
Гватемала је пријавила 16 нових случајева корона вируса, тако да је укупан број заражених достигао 153.
Како преноси Ројтерс, од последица инфекције корона вирусом у Гватемали су преминуле три особе.
Мексико: 375 нових случајева короне, укупно 4.219
У Мексику је регистровано 375 нових случајева корона вируса, а укупан број заражених је 4.219.
Министарство здравља те земље саопштило је да су преминуле 273 особе, преноси Ројтерс.
Панама: Број заражених короном достигао 3.243
У Панами је регистровано 260 нових случајева корона вируса. Министарство здравља Панаме саопштило је да је укупан број заражених достигао 3.234. Преминуло је 79 особа, преноси Ројтерс.
Француска: Преминуло још 635 особа
У Француској је према последњем извештају од последица заразе корона вирусом преминуло 635 особа. Укупан број жртава до сада је 13.832. Пријављено је нових 4.785 случајева - у Француској је укупно заражено скоро 130.000 људи. На интензивној нези, како наводи Ројтерс, од данас се налази још 255 пацијената, укупно скоро 7.000.
Штајнмајер: Свет неће бити исти, пандемија испит човечности
Немачки председник Франк-Валтер Штајнмајер позвао је на солидарност, уз поруку да је пандемија корона вируса испит наше човечности и додао да свет после ове кризе више неће бити исти.
"Свет после неће бити исти. Какав ће бити, то зависи од нас. Учимо из ових сазнања. Верујем да смо на раксрници: или свако за себе, лактовима или ће ново пробуђено ангажовање за друге остати", рекао је Штајнмајер у свом ускршњем говору.
Он је грађане позвао на солидарност и после краја пандемије.
Несташица заштитне опреме за лекаре у Британији
Медицинско особље у Британији и даље нема заштитну опрему која им је потребна за лечење пацијената са корона вирусом, саопштило је јуче Британско медицинско удружење (БМА). БМА наводи да лекари ризикују свој живот радећи без адекватне заштите. Њихово обраћање долази након што је здравствени секретар Мат Хенкок рекао да је 19 здравствених радника умрло од корона вируса у Британији од почтка епидемије, преноси BBC.
У петак је у болницама у Великој Британији од корона вируса умрло 9.875 људи, што је пораст за 917 од претходног дана. Хенкок, који је претходно изјавио да заштитне опреме има довољно, за BBC је рекао да влада истражује како су заражени медицински радници који су умрли од вируса - додајући да су га неки можда ухватили и ван посла.
"Али то не умањује храброст сваког појединог здравственог радника", рекао је, додавши да је "његово срце" са онима који су умрли и њиховим породицама. Неколико недеља влада и здравствени званичници инсистирали су да има довољно залиха личне заштитне опреме (PPE) и да је проблем у дистрибуцији од складишта до прве линије. Неке болнице су пријавиле већу пошиљку рукавица, маски, хаљина и прегача. Али лекари и медицинске сестре и даље пријављују несташицу.
У Ћуприји 102 заражених; Ерић: Следеће недеље се очекује врх
У Ћуприји су вирусом корона тренутно заражене 102 особе, укључујући и медицинске раднике у Општој болници, а председник општине Нинослав Ерић каже да се следеће недеље очекује врхунац епидемије, а касније и опадање криве која показује број заражених.
Ерић је за ТВ Прву јуче рекао да се у претходних недељу дана тестирао велики број медицинских радника и да су сви позитивни на Ковид-19 удаљени из болнице.
Додао је да се организује и прави ред како би се сви они после 14 дана, уколико два теста за редом покажу да су негативни, вратили на посао. Према Ерићевим речима, у Поморавском округу, Параћин бележи 54 оболела, а Јагодина 46.
Москва: Нема вожње аутомобилом без пропуснице
Свако ко хоће да вози аутомобил у Москви мораће да затражи дозволу, саопштио је синоћ градоначелник главног града Русије Сергеј Собјањин. Он је додао да за пешаке пропусница још није неопходна, јавља ТАС С.
"Потписао сам декрет према којем сваки аутомобил у Москви и Московској области мора да има пропусницу. Дозвола се може од понедљека добити и онлајн. Ова одлука ступа на снагу од среде“, рекао је градоначелник.
Од 15. априла по територији Москве и Московске области моћи ће да се креће било којим превозним средством, укључујући таксије, приватне аутомобиле, па чак и бицикле и скутере, само уз дигиталну пропусницу или службену идентификациону картицу које добијају специјалне службе као што су медицински радници, полиција, војска, ватрогасци, новинари. Према одлуци градских власти, из куће није дозвољено излазити без преке потребе. Грађани могу да иду до продавнице, апотеке, да баце смеће или да прошетају пса.
У САД број умрлих прешао 20.000
У Сједињеним Америчким Државама од корона вируса умрло је више од 20.000 људи од избијања пандемије, јавља Ројтерс. Истовремено, има назнака да препоруке да људи остану код куце дају резултате у сузбијању инфекције.
САД се последњих четири дана суочавају са око 2.000 умрлих дневно, а највише умрлих је у Њујорку који је жариште епидемије. Гувернер државе Њујорк Ендру Куомо рекао је да је "опрезни оптимиста" због тога што се број заражених не повећава, али је број умрлих и даље велики.
"Лоше вести су да и даље умире много људи и пролазимо кроз болан период", рекао је Куомо.
Доналд Трамп ускоро доноси одлуку о враћању на посао
Амерички председник Доналд Трамп рекао је како ће отварање једног дела послова у САД-у, зарад опоравка економије, бити најтежа одлука коју ће донети, али да ће је донети ускоро.
- Надам се да ћу донети праву одлуку. Базираћу је на мишљењу бројних паметних људи, професионалаца, лекара и пословних лидера. Од много ствари зависи та одлука, од много чињеница и инстинкта - рекао је он гостујући на Fox телевизији.