УЗОРАК ЈЕ БИО КОНТАМИНИРАН? Научници изразили сумњу у "делтакрон", могуће да је дошло до грешке у лабораторији
Нови пандемијски талас преплавио је свет услед појаве омикрон соја, и утростручио број инфицираних, а истовремено су научници открили нову варијанту вируса корона - делтакрон.
Могућа варијанта хибрида ковида појавила се на Кипру, а тим стручњака који га је открио назвао га је сој "делтакрон", због његових генетских потписа налик омикрону унутар делта генома.
Недавно је забележена и такозвана "близаначка епидемија", то јест први случајеви флуроне, комбинације грипа и вируса корона. Како наука објашњава појаве оваквих комбинација вируса који делују истовремено и тако компликују ионако тешку епидемијску ситуацију за Магазин на Првом Радио Београда 1, говорила је Јелена Беговић, научни саветник и директорка Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Универзитета у Београду.
МИСТЕРИЈА "ДЕЛТАКРОН": Да ли је корона демонстрирала сву своју МОЋ или је у питању једна велика грешка?
"ТЕРА ВАКЦИНУ У МАЈЧИНУ, А ГУШИ СЕ" Ова исповест Србина показује колико сви живимо у ДВА ПАРАЛЕЛНА УНИВЕРЗУМА (ФОТО)
СИТУАЦИЈА СА КОРОНОМ У СРБИЈИ КРИТИЧНА! Омикрон притиска здравство све више, да ли нас чекају НОВЕ МЕРЕ на заказаној седници Кризног штаба
- Процес у којем се удружује више варијанти вируса није непознат у науци и назива се рекомбинација, то јест постојећи генетички материјал се разлаже и поново спаја у неким својим деловима. Стручњаци са Кипра објавили су откриће делтакрона за који тврде да комбинује у себи карактеристике делте и омикрон соја вируса САРС-Цов-2, што објашњавају генетским потписима сличним омикрону унутар делта генома вируса. Али многи стручњаци анализирали су ове налазе и изразили сумњу да се заправо ради о контаминацији узорака - каже Јелена Беговић.
Према њеним речима, додатну сумњу изазива чињеница да откривене мутације леже у једном делу генетске секвенце за који се зна да је проблематичан у одређеним процедурама секвенционирања.
- Овакве грешке у лабораторијама се дешавају, па је ипак потребно још времена и истраживања да би се доказало постојање делтакрон - каже Беговићева.
Што се тиче флуроне, појаве грипа удруженог са коронавирусом, Беговићева истиче да треба правити разлику, јер је овде у питању заражавање са два различита вируса који се појављују у исто време у организму. Могуће је да један од њих надјача други својим дејством, па би тако и ток болести био различит.
Нека истраживања су показала да, на пример риновирус, који изазива обичну прехладу, може да потисне ковид из ћелија у организму. Ова појава још се истражује, али рино вирус је толико раширен, да би можда могао да помогне у сузбијању короне.
Све наведено је изазов за научнике, мада је физичка дистанца успорила ширење свих других вируса, чиме је отежано проучавање оваквих процеса.