КУБУРИМО И СА КОРОНОМ, АЛИ И СА БЕСНИЛОМ: Појавила се нова врста антиваксера у Србији - како изаћи на крај са њима
Ветеринар Богдан Радуловић, открио је разлоге таквих тврдњи, те и које опасности вребају иза одлуке власника да не вакцинишу своје љубимце.
Када су средином двадесетог века наше баке и деке, па и родитељи, размишљали каква их будућност чека у 21. веку, имали су на уму дуговечнсот, летеће аутомобиле и паметне домове. Уместо тога, нови век их је изненадио ставовима који су еквивалентни постојању вештица, баука, дракула и вампира, а све то под окриљем једне речи "антивакс".
ВРЕМЕ ОВИХ ЦРВЕНИХ СЛОВА МОЖЕ ДА ПРОУЗРОКУЈЕ НОВЧАНИ КРАХ: Никада не позајмљујте новац пред ВАСКРС, десиће вам се нешто УЖАСНО!
БРНАБИЋ ОТКРИЛА ДА ЛИ ЋЕ БИТИ СЕДНИЦЕ: Данас се састаје са члановима Кризног штаба, ускоро одлука о мерама за празнике?
Стигао нови контингент кинеских вакцина у Србију: Србија добила још пола милиона доза Синофарма! (ВИДЕО)
Антивакс пандемија која је захватила свет, није се нажалост задржала само на вакцинама које примају људи, веће је дуже време присутна и у сфери љубитеља жиовтоња. Наиме, људи који у вакцинама како за MMR, а касније и против корона вируса, виде неосновану опасност за себе и своју децу, исти шаблон примењују и на своје четвороножне љубимце, говорећи како им вакцине против беснила, смањују животни век.
Ветеринар Богдан Радуловић, открио је разлоге таквих тврдњи, те и које опасности вребају иза одлуке власника да не вакцинишу своје љубимце.
- Разлози за одбијање вакцинације су разни. Код млађих паса, као разлог наводе утицај на раст и развој, док код старијих то је скраћивање живота, могућност појаве алергијаских реакција. А, наравно, постоји и финансијски ефекат одбијања вакцинације, јер се вакцине у ветеринарској медицини плаћају - каже он на почетку разговора.
Што се самих антиваскера тиче, истиче да их има и у сфери љубитеља животиња, наводећи како су вакцине код животиња сигурне и нужне.
- Наравно да у свету љубимаца постоје антиваксери, као и код људи. Са друге сртране, наше вакцине су безбедне, јер су дуго у употреби и претходно су тестиране по пропису. Међутим, ми и даље каскамо за светом, како у пољу науке, па тако и по питању вакцина. На пример, вакцинација против беснила за љубимце у Србији се врши сваке године, у САД се врши сваке треће године, а то сада прихвата и ЕУ. Ми смо и даље земља трећег света по питању беснила, иако смо одавно испунили услове ЕУ по питању заштите од ове опасне болести.
На велику срећу животиња, број оних који не воде рачуна о њима и одбијају да их вакцинишу, мали је, барем према његовом искуству. Ипак, истиче да још увек постоје они који своје љубимце није ни вакцинисао, ни чиповао.
- Иако већина наших клијената прихвата сугестије ветеринара, постоје људи који имају љубимце који никада нису вакцинисани ни обележени, али су свакако врло ретка појава. Наравно, питања о неопходности вакцинације се увек постављају, али нисмо антивакцинална нација, напротив. Верујемо у модерну медицину, као и ветерину, битно је да нам такво убеђење остане и да се интегритет медицинских и ветеринарских установа одржи - рекао је он на крају.
Овакав став неодговорних власника животиња, који верују да чипови и вакцине смањују живот њиховим љубимцаима, сличан је ставу да се у маскама крију 5Г емитори, баш као и у вакцинама против корона вируса, а све заједно, уводи нас у врзино коло, где уместо памети и науке, болест може да царује.
Шта је беснило и колико је опасно
Вирус беснила врло брзо проузрокује болест. Код паса постоји неколико фаза. Најпре је пас миран, повлачи се у неки кутак, тражи мир. То траје неколико дана, а затим постаје агресивнији, склања се од светла и одбија да пије воду. У ствари, пас не може да пије воду због грчења мишића. Промене се брзо дешавају у нервном систему и после ове фазе почиње да лучи пљувачку, зажарене су му очи и напада све. Сличне симптоме имају и људи оболели од беснила које може бити смртоносно.
Према важећем закону, беснило је заразна болест која се обавезно мора пријавити, сузбити и искоренити. Код дијагностиковања ове заразе, када се одређена територија прогласи зараженом, неопходно је спровести мере које налаже Министарство. У поступку сузбијања беснила учествују оперативне ветеринарске службе, скупштине општина, комуналне службе зоо-хигијене и ловачка удружења и здравствене службе.