Тест, доказ о вакцини или прележаној корони ако желите у кафић: Да ли ће се и у Србији увести мере као по Европи?
Ако желите да попијете кафу у Аустрији, потребан вам је папир - и то онај који показује да ниста заражени крунавирусом. Правило важи чак и у башти. Да ли ће ово правило важити и код нас?
Угоститељски објекти и хотели у Аустрији се поново пуне, али услови за готово све што се мисли је негативан тест на вирус, потврда да сте га прелагали или да сте вакцинисани. Иста правила и за улазак у земљу, уз напомену за грађане Србије да од четири вакцине региструју код нас - Аустрија не признаје само „Спутњик В“.
ВЕЛИКО НЕВРЕМЕ НАПРАВИЛО ШТЕТУ У ТРИ КРУШЕВАЧКА СЕЛА: Људи остали без струје, град уништио површину од 90 хектара
НЕВРЕМЕ ПОТОПИЛО СРБИЈУ: Бујице у Београду и Шапцу, у осталим местима формирала се "језера" по улицама (ВИДЕО)
МЛАДИЋ СКОЧИО С МОСТА У УЖИЦУ - КАМЕРА СВЕ ЗАБЕЛЕЖИЛА: Невероватна сцена на Ђетињи! (ВИДЕО)
Ако желите да попијете кафу у Аустрији, потребан вам је папир - и то онај који показује да ниста заражени крунавирусом. Правило важи чак и у башти.
Кристина Станојловић, угоститељка у Бечу, каже да код њих не би могла да се попише кафа без таквог папира и да су се гости навикли.
- Морамо да их упозоравамо да треба да носе или пасош у ком пише да су вакцинисани, или тај папир на коме пише да су негативни на корону - каже Станојловићева.
Осим за угоститељске објекте који су после веома паузе врата отворили половином маја, потврда је услов и за базене, теретане, услужне делатности.
Иако делује обесхрабрујуће, тестирање је врло једноставно и бесплатно. Само у Бечу на 20 локација, као и у свакој апотеци.
Како странци могу да се тестирају
Проблем немају ни странци, јер могу да се тестирају под истим условима.
- Грађани могу да се једноставно пријаве преко странице града Беча и дају основне податке - име, презиме, датум рођења, мејл или телефон. А што се тиче резултата, антигенски се добија одмах, а пи-си-ар стиже у року од 24 сата - објашњава Маша Грим из амбасаде Србије у Аустрији.
Масовно и једноставно тестирање је начин на који аустријска влада жели да стане на пут вирусу.
- Ми смо урадили две ствари - пре свега тестирање, тестирање и тестирање. Бесплатни тестови у апотекама, у предузећима. Друга тема су вакцине и ту је Србија искорачила и модел је многим државама. Ми морамо да наставимо са вакцинацијом, јер се вирус шири због нових типова. Пре свега морамо да мотивишемо младе - каже Маргарет Шрамбек, министарка за дигитализацију и привреду Аустрије.
Мотив би могао да буде раст броја заражених – са 30 на 300 за само две недеље.