КОЈА ВАКЦИНА НАЈБРЖЕ СТВАРА АНТИТЕЛА, И КОЛИКО НАС ОНА ШТИТЕ? Др Гњатовић одговорила на горуће питање у Србији
Објављени прелиминарни резултати истраживања ИНЕП-а о вакцинацији у Србији!
Чак 85 одсто вакцинисаних "Фајзеровом" вакцином су већ две до три недеље након прве дозе развили велику количину антитела против короне. Код "Спутњик В" вакцине то је било неколико дана пре друге дозе, док је код "Синофарм" цепива највећа количина антитела створена недељу до две након друге дозе.
"ВАКЦИНИШУ КАО НА ТРАЦИ" Не престаје одушевљење Немаца процесом имунизације у Србији
"ДЕЦА СУ ВРИШТАЛА, ПАС ЈЕ НАСРТАО НА ЊИХ" Милиционер херој из Шапца спасао малишане од побеснеле животиње
ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС ЈЕ НЕИЗБЕЖАН? Дарија послала моћну поруку и открила да ли ће закључавање зауставити вирус
То су показали прелиминарни резултати најновијег истраживања спроведеног над здравственим радницима, а које је спровео Институт за примену нуклеарне енергије (ИНЕП).
- Вакцина "Фајзер" најраније ствара одговор који се мери антителима. Пратићемо ситуацију како бисмо видели да ли се тада постиже тај максимум, или се вредности и даље повећавају. Иако се, можда, на основу створених вредности чини да вакцинација може да се обави и једном дозом, и даље су препоруке да свако прими две дозе - каже др Марија Гњатовић, стручна сарадница Института.
Када је у питању руска вакцина, антитела се стварају неколико дана пре друге дозе, и тај процес се наставља и након ње, али већина људи и са једном дозом има већу количину антитела након три недеље. Те вредности нешто су ниже него код "Фајзер" вакцине, а кинеско цепиво има најинтензивнију производњу антитела између недељу и две након друге дозе. Међутим, прелиминарна истраживања показала су да 98 одсто људи који су добили било коју вакцину имају створена антитела. Разлика је само у моменту када се она јављају, а за цепиво "АстраЗенека" то истраживање ће тек бити урађено.
Добра количина антитела, истиче др Гњатовић, не значи да су вакцинисани заштићени од инфекције.
- Код различитих људи, антитела ће се различито синтетисати у различитом тренутку. То што можемо да их измеримо не значи да је постигнут пун ефекат. Он се постиже две недеље након друге дозе, а до тада би требало да се понашамо као да нисмо примили вакцину, нарочито због тога што вакцина накратко ослаби имунитет - рекла је др Гњатовић.
Код тестова с којима ради ИНЕП, гранична вредност за IgG антитела је 15, а све преко тога представља заштиту од развоја тежих облика ковида 19.
- Имамо искуство и да су минималне вредности преко 15 успешно штитиле од реинфекције. Ипак, код највећег броја људи титар је две недеље након дозе био изнад 50, па чак и до 130. То је ниво измерен и код пацијената који су имали тежу клиничку слику, и развили добар имунолошки одговор - рекла је она.