ПРИМИЛИ СТЕ ВАКЦИНУ АЛИ НЕМАТЕ АНТИТЕЛА? Откривамо шта у том случају треба да радите и има ли "поправке"
У Емиратима у случају да се не развију антитела после вакцине Синофарм, дају додатну дозу цепива
Ради ли кинеска вакцина ако ни после више од месец дана од друге дозе нема антитела? Јесмо ли у том случају уопште заштићени од ковида или можда треба да примимо неку другу вакцину? Све је више оваквих питања, а одговор на њих даје доктор Радан Стојановић, професор фармакологије на Медицинском факултету у Београду.
ШТИТИ ОРГАНИЗАМ И ЈАЧА ИМУНИТЕТ: Ево због чега свакодневно морате да узимате СЕЛЕН!
МЛАДИЋ СА СИМПТОМИМА СЛИЧНИМ КОРОНИ ОТИШАО НА ПРЕГЛЕД: У Ивањици му откривена мишја грозница, може бити смртоносна
НОВИ ВИРУС "ИСПРАЗНИО" ВРТИЋЕ У СРБИЈИ: Како га разликовати од короне и кад неодложно одвести дете лекару!
Недовољно је података о томе кад и колико се тачно развија имунитет после кинеске вакцине Синофарм, с тим што струка каже да се антитела развијају оквирно две, три недеље након друге дозе.
А шта ако их нема ни месец, два после ревакцине? Да ли то значи да кинеска вакцина нема ефекта? Да ли је само позитиван тест на антитела гарант да смо безбедни од ковида?
Највише информација о томе дају нам подаци о вакцинисању Синофармом у Уједињеним арапским емиратима.
- У Емиратима у дошли на идеју да онима који нису створили антитела после две дозе Синофармове вакцине понуде трећу дозу, исто Синофарм - каже професор Стојановић.
То би требало да пружи додатну заштиту онима који нису развили антитела. Ипак, од те треће дозе вакцине у Србији нема ништа, барем за сада. И шта онда чинити?
- Не треба да нам једини критеријум заштите буде ниво антитела. Њих и ако нема, то не значи да нисмо заштићени јер постоји ћелијски имунитет. Т-ћелије су у сенци, мирне и јаве се по потреби, ако се некад изложимо вирусу и тад нас штите, а постоје и после прележане болести и после вакцине. Дакле, ниво анатитела и ефикасност вакцине нису синоним. Притом, ми и даље не знамо која је то вредност антитела која нас штити - напомиње наш саговорник.
А кад проверавамо антитела после вакцине, не треба да заборавимо који тест заправо треба радити – серолошки IgG семиквантитативни тест на антитела на С протеин за вирус САРС-цоВ-2. Он ће нам показати и да ли антитела имамо и оквирно колико их имамо.
Уз то, важно је и кад се тест ради, пре свега јер знамо да се антитела спорије развијају од кинеске вакцине.
- Оквирно је то три недеље после друге дозе, с тим што је некад потребно да прође и четири, пет недеља од те друге дозе да би се створила антитела од Синофарма. Неком је потребно и више да се развије имунитет. Такође, један јако мали проценат људи једноставно неће створити антитела на ову вакцину јер се то просто дешава.
Ту је и питање шта нас на дуже стазе боље штити – антитела или ћелијски имунитет.
- За сада знамо, рецимо, да су после вакцине за велике богиње имали т-лимфоците десетинама година после вакцинације, а да су антитела давно пре тога нестала - каже професор Стојановић.
Зато, каже професор, сви ми, и они који су примили вакцину, треба да се пазимо, да носимо маску и држимо дистанцу јер је то најсигурније.
- И не треба се мноог оптерећивати антителима јер она нису једини механизам одбране и некад им много придајемо значаја -закључује професор Стојановић.
Трећа доза далеко од Србије
За сада план за давање треће дозе Синофарм вакцине као додатна заштита постоји само у Емиратима. Србија је још увек далеко од такве процедуре јер немамо довољно података, сматра епидемиолог проф. др Зоран Радовановић.
- Немамо још довољно података о ефектима вакцине након друге дозе. Знамо, више из наших искустава, да је пораст антитела спорији, па треба чекати три, четири недеље да се достигне довољан ниво - рекао је недавно.
Нагласио је да је све остало – укључујући и давање треће дозе вакцине – само претпоставка, јер још увек нема конкретних искустава и истраживања. Зато треба сачекати, поручује Радовановић.