"ВАКЦИНЕ СУ ЕФИКАСНЕ, МЛАДИ ТРЕБА ДА СЕ ВАКЦИНИШУ" Декан Медицинског факултета у Београду објаснио зашто је имунизација важна
Др Давидовић и упозорио васкуларне пацијенте да се чувају врућина
Директор Клинике за васкуларну и ендоваскуларну хирургију УКЦ Србије и новоизабрани декан Медицинског факултета у Београду Лазар Давидовић рекао је данас да је вакцина против ковида-19 ефикасна и да је очекивао већи број имунизованих.
ЧЕКАЈУ ТРИ И ПО САТА НА ГРАНИЦИ САМО ДА БИ СЕ ВАКЦИНИСАЛИ У СРБИЈИ: Грађани БиХ и овај викенд похрлили у нашу земљу
НАРЕДНИХ ДАНА ТРАЖИЋЕМО СПАС У ХЛАДУ: Након екстремне врућине стиже освежење али и грмљавина
ТРОПСКЕ ВРУЋИНЕ НАС НЕ ЗАОБИЛАЗЕ: Хитно упозорење РХМЗ - заборавите на пријатно лето, чека нас ПАКЛЕНО ВРЕМЕ
Давидовић је навео да је, када је вакцинација почела у јануару, очекивао да ће до поцетка јула бити вакцинисан знатно већи број људи у Србији.
- Вакцина је ефикасна и за то постоје бројни докази. Навешћу један који се односи на моју клинику са 200 запослених, где је 75 посто њих вакцинисано, што је по неким мерилима добро, али ја нисам у потпуности задовољан. Откако смо достигли такав број вакцинисаних, последњих месец и по дана, имали смо само једног новооболелог међу запосленима и то особу која због других здравствених разлога није смела да прими вакцину - рекао је Давидовић.
Додао је да је пре тога било петоро новооболелих између прве и друге дозе вакцине и само једног запосленог који се заразио и поред тога што је вакцинисан.
- Главни и једини симптоми су му били губитак осећаја чула укуса и мириса, што ће рећи да је вакцина показала своју ефикасност. Зато позивам све оне који то нису учинили да се вакцинишу - рекао је Давидовић.
Како каже, надлежни кажу да су међу њима углавном млади, дакле, они би требало да се вакцинишу, не само зато да би ишли на летовање, већ да би кренули регуларно у средњу школу и факултете, а то ће онда бити безбедније и за њих и за њихову околину.
Давидовић је рекао и да када су температуре биле испод просека, долазили пацијенти са симптоматским и руптурираним анеуризмама аорте, а да се последњих дана јављају пацијенти са акутним можданим ударом.
У ситуацијама екстремно повишених температура, они који имају неку васкуларну болест за коју знају, морају да се чувају излагања њима, као и психофизичког стреса.
Он напомиње и да свој васкуларни проблем треба да реше како не би дошли у ситуацију да им је потребна хитна операција, када је исход, ипак неизвеснији.
Давидовић је додао и да су током пандемије радили у смањеном капацитету, али да се хитни и хроницни пацијенти нису одлагали, а да сада долазе и они пацијенти чија болест не трпи већа одлагања.