ЗАХВАЉУЈУЋИ ВАКЦИНАМА ПРОТИВ КОРОНЕ УСКОРО ЛЕК ЗА РАК И ХИВ? Нова мРНА технологија унела револуцију у медицину
Технологија коришћена у производњи Фајзерове и Модерна вакцине примењиваће се и за превенцију других тешких болести
Када су подаци из треће фазе прошлог новембра показали да су иРНК (мРНА) вакцине против корона вируса произведене од стране Фајзера и Модерне ефикасне више од 90 одсто, многи су били скептични. Међутим, ова запањујућа ефикасност се показала стварном у студијама у Америци, Израелу и другим земљама.
ПРИЈАВА ЗА ПОМОЋ ВАКЦИНИСАНИМА ОД ПОНОЋИ И ТЕЛЕФОНОМ: Упутство како се можете пријавити, а поступак никад лакши!
НИ КИША ВИШЕ НЕ ЗНА ШТА ЋЕ, ЧАС ПАДА, ЧАС НЕ: Припремите зивце и кишобране, ево какво нас време очекује за викенд
ШОК ИСПОВЕСТ МОНАХА АРСЕНИЈА: Хтели су моје младо тело, борио сам се са УЖАСНИМ ИЗАЗОВИМА!
Технологија информационе РНК - која је развијена због своје брзине и флексибилности, пре него због великих очекивања да ће прижити снажну заштиту - обрадовала је и изненадила чак и оне који су велике наде полагали у њу.
Информациона РНК технологија можда је новост за глобалну јавност, али су научници на њој радили деценијама. Сада се те опкладе исплаћују, и то не само у виду заустављања пандемије која је убила милионе људи.
Овај приступ, који је довео до изузетно сигурних и ефикасних вакцина против короне, такође показује обећавајуће резултате у борби против старих непријатеља, попут ХИВ-а. Тестира се и као третман за карциноме, а може понудити и нови начин лечења аутоимуних болести. Такође се проверава као могућа алтернатива генској терапији за неизлечива стања попут болести српастих ћелија.
Прича о иРНК вакцинама датира још од раних деведесетих, када је научница мађарског порекла Каталин Карико са Универзитета у Пенсилванији започела испитивање иРНК технологије као облик генске терапије.
У случају генетске болести, ова технологија може да упућује ћелије да направе здраву "копију" протеина. Када је реч о иРНК вакцинама, користи се како би се ћелијама дало упутство да направе оно што изгледа као комад вируса, тако да тело покрене имунолошки одговор.
Карико годинама није успевала да заинтересује инвеститоре за ову идеју. Међутим, у протеклих петнаестак година удружила се са доктором Друом Вајсманом, стручњаком за заразне болести са Универзитета у Пенсилванији, како би иРНК технологију применили на вакцине. Научницима је било јасно да би у случају пандемије у епидемије помоћу ове технологије могли брзо да направе вакцину.
- Ако желите да направите ново цепиво против грипа користећи традиционалне методе, морате да изолиујете вирус, научите како да га узгајате, инактивирате и прочистите. То траје месецима. Са РНК вам је потребна само секвенца - рекао је Вајсман за CNN.
Није им требао ни узорак вируса. Када су Кинези објавили секвенцу САРС-ЦоВ-2 вируса, већ сутрадан су могли да почну са развојем вакцине. Неколико недеља касније почели су са тестирањем на животињама.
Иако је све то звучало револуционарно, за научнике који су пратили ту технологију све је већ било добро познато. у лабораторији Вајсмана тренутно је пет различитих вакцина у првој фази, чије је испитивање почело пре пандемије и тренутно је паузирано. План је да се тестирање тих цепива настави следеће године.
Две експерименталне вакцине су против грипа, а једна од њих ће бити универзална и ефикасна против свих мутирајућих сојева. То значи да у будућности вероватно неће бити потребно да се људи сваке године вакцинишу против грипа.
Такође развијају вакцину против ХИВ-а који узрокује и за превенцију гениталног херпеса. Ова технологија моћи ће да спречи ширење еболе, зика грознице, беснила и цитомегаловируса. Циљаће на још једну мету - респираторни синцицијски вирус (РСВ) који годишње убије између 100 и 500 деце и око 14.000 одраслих особа.
Научници истичу да је континуирани рад помогао брзом развоју вакцина против корона вируса. Наводе како су успели да издвоје делове корона вируса још 2016. године, тако да су већ имали потребно знање када се појавио САРС-ЦоВ-2.
Вајсманова лабораторија тренутно ради на универзалној вакцини против корона вируса која би штитила од САРС-а, МЕРС-а, САРС-ЦоВ-2 и будућих сојева.
Још једна примена технологије иРНК је борба против рака - она би могла да помогне људском телу да победи опаку болест.
- Можете је користити да ваше тело произведе корисни молекул - рекао је Џејсон Меклилан, биолог са Универзитета Тексас у Остину.
Различити типови туморских ћелија имају различите структуре које имуни систем може да препозна. Модерна - компанија основана посебно за развој иРНК технологије - ради на персонализованим вакцинама против рака.
- Идентификујемо мутације пронађене на ћелијама рака код пацијента. Затим стварамо вакцину која кодира сваку од ових мутација и учитавамо их на један молекул иРНк -наводено је на сајту компаније.
Аутоимуне болести
Третмани који се тренутно користе против аутоимуних болести су сирови и укључују пригушивање одређених подручја погрешног имунолошког одговора - што пацијенте са аутоимуним болестима, попут лупуса или реуматоидног артритиса, може учинити рањивим на инфекције.
Бајонтек сарађује са истраживачима који користе иРНК за лечење мишева који су развили болест сличну мултипле склерози. Ова технологија им је помогла у заустављању напада, док је остатак њиховог имунолошког система остао нетакнут.
Генска терапија
Идеја генетске терапије подразумева замену неисправног гена са оним који "ради" исправно. Упркос вишедеценијском раду, истраживачи нису имали пуно успеха, изузев одређених имунолошких недостатака и неких очних болести.
Технологија иРНК моћи ће да шаље упуте за стварање здраве верзије протеина, а Вајсман је нарочито оптимистичан када је реч о лечењу болести српастих ћелија.
Код болести српастих ћелија, црвене крвне ћелије попримају пресавијени облик и могу да зачепе мале крвне судове. ИРНК би могла да пошаље упут до коштане сржи, где се стварају црвене крвне ћелије, говорећи им да направе здравије ћелије.
Истраживања на мишевима обећавају, а Вајсман је рекао како ће ускоро у поменута истраживања укључити и мајмуне.