Иза охрабрујућих података о броју вакцинисаних у Србији крије се једна ЛОША ВЕСТ: Донета препорука о томе ШТА ЈЕ РЕШЕЊЕ
Према званичним подацима, до сада је прву дозу примилио више од 3.153.000 грађана, другу дозу више од три милиона, а трећу скоро million људи
Србија је коначно достигла бројку од три милиона вакцинисаних, али иза те добре крије се и једна лоша вест – скоро половини вакцинисаних прошло је више од седам месеци од друге дозе. Због тога се све више заражавају и вакцинисани па је веома битно да сви који су примили две на време приме и трећу дозу.
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Заражено више од 7.000, преминуло 60 лица: Ево колико је људи имало нежељене реакције на вакцину
ОВУ СТРОГУ МЕРУ ЋЕ ТРАЖИТИ КРИЗНИ ШТАБ НА СЕДНИЦИ: Угоститељски и други објекти биће највише погођени
ВЕСТ КОЈА ЈЕ ОБРАДОВАЛА СВЕ! Беба од шест месеци скинута са РЕСПИРАТОРА - доктори неизмерно задовољни, али још увек опрезни
Чак 1,3 вакцинисаних грађана примило је две дозе вакцине пре више од седам месеци, али није имунизовано бустером. То значи да више немају валидан ковид сертификан, алито је мање битно ако се има у виду да су сви они у великој опасности да се заразе пошто им је, према стручним студијама, имунитет далеко слабији него када су примили две дозе вакцине.
Због тога је недавно Национални стручни комитет за имунизацију донео препоруку да се трећа доза вакцине прима у краћем временском размаку после друге дозе него што је то првобитно било одређено. Тако се бустер доза “Синофарма” препоручује већ после четири месеца, а трећа доза “Фајзера”, “Спутњика В” и “Астра Зенеке” пет месеци након друге дозе.
Ако се има у виду да је две трећине вакцинисаних примило две дозе већ у првих неколико месеци ове године то значи да су они већ до сада добили обавештење од Е-управе да приме трећу дозу.
Иначе, према званичним подацима, до сада је прву дозу примилио више од 3.153.000 грађана, другу дозу више од три милиона, а трећу скоро million људи.
Израел опет добар пример
Колико је значајна трећа доза вакцине најбоље се види на примеру Израела где је скоро половина становника већ примила такозвани бустер и тако после турболентног лета имају знатно мирнију ситуацију са испод 500 заражених дневно и једноцифреним бројем умрлих.
Подсећања ради, након успешне имунизације са две дозе “Фајзера” почетком године Израел се летос сусрео поново са великим таласом заражених, али захваљући високој имунизацији, већој од 60 одсто, број хоспитализованих и умрлих дневно од ковида није био ни приближан бројкама у претходним таласима пре вакцинације.
Нажалост, пошто у Србији вакцинација није још обухватила ни 50 одсто опште популације код нас је пик тренутног четвртог таласа оборио негативан рекорд у броју заражених дневно, а близу је, нажалост, да престигне и максималан број умрлих од ковида у дану – 69 колико их је било 4. децембра прошле године.
Трећа доза је, заправо, ревакцина
Због чега је значајна трећа доза покушао је да објасни епидемиолог Томислав Радуловић.
- Ниједна вакцина не штити 100 одсто па чак ни најуспешније вакцине попут оних против дечије парализе или великих богиња. Истраживања су показала да имунитет након вакцина против ковида траје у просеку четири-пет месеци. Након тог периода они који изгубе антитела имају већу опасност да се заразе. С друге стране, ако приме трећу дозу имају добру заштиту у одређеном периоду – наглашава Радуловић.
Како каже, још није познато колико ће трајати имунитет након треће дозе.
- Али свакако трећа доза даје дуготрајнију заштиту него након две дозе. Многе вакцине се дају у три дозе. Заправо прве две дозе су биле вакцина,а трећа доза је ревакцина. Зато се и даје како би се смањио ризик од разбољевања. Да се разумемо, ове вакцине не штите 100 одсто. Један број људи ће се разболети, али имаће благе клиничке слике. Неће ићи на респиратор или не дај Боже умрети. Вакцинисани који се разболе и умру од ковида су особе које имају придружене болести – подвлачи Радуловић.
Највећи проблем што нам обољевају млади и здрави зато што су невакцинисани
Наш саговорник апострофира да је наш највећи проблем што нам млади и здрави људи обољевају и завршавају на респиратору.
-Реч је о људима од 18 до 50 година. Гро таквих је невакцинисано. Нажалост, они неретко имају тешке клиничке слике, завршавају у болници. Не постоји могућност да не дођемо у контакт са вирусом. Постоје само две опције за ову ситуацију. Или да се разболимо па ко преживи причаће или да се вакцинишемо. Трећег нема – закључује Радуловић.
Трећа доза - базична имунизација
Слично размишља и епидемиолог Радмило Петровић.
- Примање вакцине у три дозе је основна или базична имунизација. Историјат вакцинације подразумева вакцине у три дозе. Трећа доза ће свакако продужити имунитет, али је још рано да причамо докле ће тај имунитет трајати – апострофира Петровић.
Због тога саветује све да приме трећу дозу вакцине.
- Трећа доза се треба примити што пре. Мислили смо да ће имунитет после друге дозе трајати најмање шест месеци, али се испоставило да то није тако и да брзо опада. Зато је битно ојачати имунитет са трећом дозом – истиче Петровић.
Седам месеци након две дозе – без ковид пропуснице
Сви који су пре више од седам месеци примили другу дозу вакцине треба да знају да немају више валидан ковид сертификат што значи да иако су вакцинисани неће моћи да уђу у угоститељске објекте након 22 сата са потврдом о вакцинацији.
Такође, питање је да ли ће моћи и да путују у иностранство што опет зависи од услова које прописује свака земља посебно.