ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ! Због повећане концентрације амонијака у Нишави ВОДА ИЗ БУНАРА НИЈЕ ЗА ПИЋЕ, ево каква је тренутна ситуација у Пироту
Константовано да нема ризика за јавно здравље и да становништво Пирота може да настави са уобичајеним дневним активностима
Школе и вртићи у Пироту од данас почињу нормално да раде, одлучио је Градски штаб за ванредне ситуације којим командује градоначелник Пирота Владан Васић, а на основу најновијих извештаја Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" и Агенције за заштиту животне средине.
И ДЕДА МРАЗ БИ ЗАПЛАКАО: Ако имате неку жељу за следећу годину, а да то није здравље, сетите се малог јунака Луке!
МАГЛА И СИВИ ОБЛАЦИ У ЈУТАРЊИМ ИНТЕРВАЛИМА У СРБИЈИ: Током дана претежно сунчано, а ЕВО како нас време очекује у наредних седам дана
ЛЕП ГЕСТ: У Врању уместо дочека Нове године новац иде за лечење деце
Одлука се не односи једино на три сеоске школе које се налазе у близини места акцидента, а то су школе у Станичењу, Сопоту и Црвенчеву.
- У извештају је константовано да нема ризика за јавно здравље и да становништво Пирота може да настави са уобичајеним дневним активностима, што укључује радне и школске обавезе - наводи се у саопштењу штаба.
Градски штаб за ванредне ситуације одлучио је јуче да се откаже прослава, односно дочек Нове године на тргу у центру града, где је требало да наступа популарни бенд Неверне бебе. Отказана је и Свечана академија поводом Дана града.
Концерт Неверних беба померен је за дочек Српске нове године.
Због повећане концентрације амонијака у Нишави вода из бунара није за пиће
Министарство заштите животне средине саопштило је да река Нишава има повећане концентрације амонијака на локалитету узимања узорка 100 метара низводно од моста код Просека, на магистралном путу Пирот-Ниш.
Према објављеним препорукама Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" због повећане концентрације амонијака у Нишави, из превентивних разлога, вода за пиће из индивидуалних бунара поред реке Нишаве не сме се користити за пиће и припрему хране.
Искључује се њена употреба у сврху рекреације, риболова, коришћења улова и других активности у њеној непосредној близини.
Како је наведено у саопштењу, током узорковања на том локалитету није уочена промена органолептичких особина воде у Нишави (боја воде, мирис воде и видљиве отпадне материје).
- Добијене вредности општих физичко - хемијских параметара, као што су пХ вредност, електропроводљивост, растворени кисеоник, проценат засићења воде кисеоником, нитрити, нитрати, ортофосфати, хлориди и сулфати, одговарале су прописаним граничним вредностима за И и II класу квалитета површинских вода. Измерена вредност амонијачног азота (1.95 мг/л) одговарала је петој класи квалитета површинских вода - каже се у саопштењу министарства.
Министарство заштите животне средине заједно са Агенцијом за заштиту животне средине континуирано прати ситуацију у вези са квалитетом и исправношћу воде у реци Нишави.