ВЕЋ СЕ СПРЕМАЈУ КАРАНТИНИ: Велики страх од РАЗБУКТАВАЊА КОРОНЕ по повратку студената из Србије, али и региона
Плаши прилив академаца
Главна тема последњих дана јесте 1. септембар и како ће настава изгледати за основце и средњошколце. Ипак, још једна група "ђака" ускоро ће отпочети нову школску годину, а њихов повратак "у клупе" епидемиолози са стрепњом ишчекују. Студенти у нову школску годину крећу од октобра, а оно што све плаши јесте и њихов прилив из целе Србије, али и околних држава.
НОВА ПРАВИЛА ЗА ЂАКЕ ОД ПРВОГ СЕПТЕМБРА: Министар Шарчевић увео нова правила за први месец школе
ДР ДАРИЈА РАЗЈАСНИЛА СВЕ НЕДОУМИЦЕ: Ево још КОЛИКО ДУГО ћемо носити МАСКЕ
ОВО БРИНЕ СВЕ ЛЕКАРЕ У СРБИЈИ: Све више пацијената који су прележали корону имају озбиљне проблеме са ОВИМ ОРГАНИМА
Када је у јуну поново "букнула" корона, међу зараженима је било и доста студената. Почетком јула је због сузбијање епидемије корона вируса најављено да ће морати да напусте студентске домове, али након негодовања и изласка на улицу, одлука је повучена.
Сада, на прагу повратка студената и почетка нове школске године, поставља се питање како ће то све изгледати имајући у виду да ће у Београд допутовати академци из разних крајева наше земље, али и из Црне Горе и Републике Српске.
Како ће изгледати школска година на факултетима, још није дефинисано, али министар просвете Младен Шарчевић јуче је појаснио где ће заражени студенти бити смештени. Он је најавио својеврсне карантине у домовима, али и где ће бити они са лакшом клиничком сликом.
- Почиње да нараста број студената у домовима. До краја недеље у Београду биће организован лаки ковид за студенте у "Арени" док ће се резултати чекати у дому "Краљ Александар И" односно популарној "Лоли" - истакао је јуче Шарчевић.
Министар је додао да ће мере које су у студентским домовима биле на снази бити додатно појачане, али је казао и која група студената је "критична".
- Студенти у домовима су најревноснији, јер су то вредни, млади људи који су тешком муком добили дом зато што су и слабијег материјалног стања, одлично уче и морају да дају испит за испитом. Њима је страшно важно да положе испит тако да ћемо контроле које су биле у Студентском центру још појачати. Већи су проблем студенти који живе са родитељима или сами - рекао је Шарчевић.
Епидемиолог др Предраг Кон коментарисао је повратак студената пре два дана.
- Имамо нове ризичне ситуације, долазе студенти, испитни рокови. Долазе у домове, посебно у Београду, то је поново ризик. Припрема се ситуација, тако да имамо евентуално где да се изолују позитивни, где ће чекати резултате, спремају се и посебна места где ће бити лечени лакши случајеви - истакао је Кон.
Подсетио је и да је претходни пораст броја новооболелих почео управо од студената, али не и у домовима.
- Пораст је кренуо од студената, не у домовима, него на разним прославама. Сваки други који је добио обољење је давао изјаву о неком дружењу масовнијем и није одмах реаговано тако да се то проширило - упозорава др Кон.
Теорија онлајн, пракса на факултету?
Настава на факултетима ће, како сада ствари стоје, највероватније бити комбинована.
Ректорка Универзитета у Београду Иванка Поповић казала је да је засад најизвесније да ће се теоретска настава у наредној школској години, а уколико се не поправи епидемиолошка ситуација, одвијати онлајн, док ће практична бити организована на факултетима.
Професор др Петар Булат, проректор за наставу на Београдском универзитету, каже да је немогуће рећи у августу како ће бити 1. октобра, те да постоје три сценарија. Први је класична настава као што је до сада била, други је такозвани хибридни сценарио где ће предавања бити онлајн организована, а практична настава у мањим групама и трећи сценарио је комплетна онлајн-настава.