ВЕЛИКА СОЛИДАРНОСТ СРБИЈЕ У НАЈТЕЖИМ ВРЕМЕНИМА - "Честитике Србима на резултатима у борби против вируса корона"
Регионални директор Светске здравствене организације (СЗО) за Европу и Централну Азију Ханс Клуге честитао је данас Србији и њеној Влади на резултатима у борби против ковида-19 и на солидарности коју су, како је рекао, показале донирајући вакцине другим земљама када је то било најпотребније.
Клуге је позвао све државе западног Балкана да здравље постане приоритет у њиховој спољној политици и да се придруже СЗО у промоцији здравља као главне агенде за будућност.
КОРОНА МЕРЕ НИСУ ПРЕСТАЛЕ ДА ВАЖЕ СВУДА: Уколико на ОВА ДВА места не носите маску, чека вас ПАПРЕНА КАЗНА
Умор, кашаљ, вртоглавица... Ово су симптоми пост-ЦОВИД синдрома, а овако можете да ОПОРАВИТЕ ОРГАНИЗАМ!
Да ли сте чули за "ЦОВИД нокте"? Они су ЗНАК ДА СТЕ преболели КОРОНУ, тврди ЕПИДЕМИОЛОГ!
Истакао је да је Србија током пандемије делила медицинску опрему и знање са суседима и удаљеним државама и да је једина државу у региону која је укључена у пројекат размене знања и биотехнологије који надзире СЗО.
- Тај пројекат би требало не само да унапреди здравље људи у Србији, већ и у региону и шире - рекао је Клуге у видео обраћању на првој светској конференцији посвећеној борби против ковида-19 која се одржава од 26. до 28. марта у Београду.
Према његовим речима, свет је из пандемије извукао три кључне лекције - о моћи науке, моћи солидарности и моћи здравља за човечанство.
Клуге је казао да је моћ науке основа одговора на пандемију ковид-19 који, како је истакао, мора бити и основ за јачу будућност.
- Наука нам је дала знање и алате да спречимо друге озбиљне случајеве болести и да ограничимо ширење ковида 19 уз употребу безбедних и ефективних вакцина, маски и тестова. Дала нам је начине лечења, лекаре и лекове, лабораторије и сличне елементе који да можемо одговорити још ефикасније на следећу пандемију ако се деси. Научили смо да напредак науке и иновације морају бити на услузи човечанству - рекао је Клуге.
Говорећи о солидарности, навео је пример Србије која је, каже, показала солидарност донирајући вакцине када је то било најпотребније.
Клуге је оценио да се Европа данас суочава са највећом хуманитарном кризом после Другог светског рата наводећи да три милиона избеглица из Украјине стављају пред велике изазове здравствене системе у суседним државама, али да се уз подршку СЗО, УН и других партнера успева да одговори на тај изазов.
- Оно што највише брине је ситуација у здравственом систему Украјине. СЗО испоручује медицински материјал и пружа подршку, али је врло тешко испоручити помоћ ратној зони каква је Украјина где су здравствене установе непрекидно на мети напада - рекао је Клуге.
Како каже, пандемија нас је научила да здравље мора бити високо на агендама влада и да здравље мора бити у сржи будућих политика.
Захвалио је балканским државама што су, како каже, прихватиле Мапу пута за Западни Балкан, која је промовисана крајем прошле године на самиту у Црној Гори, са циљем да се иницирају промене које ће унапредити здравствену агенду земаља региона и ставити здравље у центар будућности.
- Здравље није само покретач економског развоја или развоја друштва већ може бити уједињујућа сила између различитих држава. Верујем да здравље може помоћи дијалогу за мир и да може имати ту улогу у свим регионима - рекао је Клуге.
Упутио је позив председнику Србије Александру Вучићу да учествује на Глобалном самиту о здрављу који ће ове године бити одржан у Тел Авиву.