ЉУДИ И СТОКА ЖЕДНИ У ЗАПАДНОЈ СРБИЈИ: Највећа суша у последњих 15 година (ФОТО)
У пет локалних самоуправа које се водом снабдевају са система Рзав уведена је ванредна ситуација
Услед катастрофалне суше и несташице воде тешка ситуација је широм Западне Србије. У пет локалних самоуправа које се водом снабдевају са система Рзав уведена је ванредна ситуација. Најкритичније је у висинским планинским селима где је драгоцена свака кап.
ПРОГНОЗА ЗА ЈЕСЕН ЗАБРИНУЛА СРБИЈУ: Осим паклених врућина, прети нам ВЕЛИКА ОПАСНОСТ
БЕЗ НОВИХ МЕРА ЗА НАШЕ НАЈМЛАЂЕ: "Вртићи ће спремни дочекати септембар"
Међу преминулима нема оних који су ПРИМИЛИ ОБЕ ДОЗЕ: Ево за кога корона може да буде КОБНА
"Ујутру се само умијемо и одемо у њиву. Размишљамо и пресабирамо се кад да оперемо руке јер питање је да ли ће остати воде за остале потребе. У нашој кући живи 13 чланова, кад нема воде настаје прави колапс. Не можете нормално да оперете судове, да ручате. Велики је проблем и у домаћинству, жедна нам је стока, земља. А кише нема ни за лек", изјавио је Миленко Чакаревић из села Миросаљци за РИНУ.
Тренутно се са водозахвата Шевељ у Ариљу до потрошача дистрибуира око 420 литара воде у секунди, што је неколико пута мање него иначе.
Граду Чачку, односно градском Водоводу иде 214 секундних литара, Комуналном предузећу у Ариљу иде 30 секундних литара, Пожеги иде 61 литар, Лучанима 44 литра и комуналном птредузећу у Горњем Милановцу 51 литар.
Упућена је молба надлежнима да се квота за биолошки минимум додатно смањи, како би се обезбедило још 100 литара за водоснабдевање.
- Биолошки минимум је дефинисан водном дозволом коју је регионални систем добио од Републичке дирекције за воде, Минисатрсва водопривреде, шумарства и водопривреде. И раније смо се обраћали, некада смо добијали дозволу да се тај минимум смањи, одлука је до њих. Ти органи су вољни да нам помогну, знају за овај наш случај, у контакту смо са водном инспекцијом. Свакодневно вршимо контролу квалитета воде у изворном току. Биолошки минимум може да се смањи, само ако то не штети биљном и животињском свету - објаснио је Бараћ.
Овакве суше не памте се од 2007. године, а оно што је специфично за ову, јесте да су рестрикције уведене доста пре, ранијих година то је било крајем августа, ове године је то почетком осмог месеца, јер су протицаји воде веома мали.
"Додатни проблем је што вода испарава у току дана, док ноћу доста мештана у сливу који је прилично дугачак, а ради се о реци Велики Рзав много је пумпи, вода се из реке извлачи, залива се, наводњавају се малињаци, купињаци. Апелујемо на те људе да морамо бити умерени, јер нама протицај на профилу пада за 100 секундних литара, једну ноћ смо имали 140 секундних литара мање да би се то после у јутарњим часовима поново вратило", каже Бараћ.
Он истиче да поучени искуством од претходних година оваква ситуација би могла да потраје све до октобра.
"На побољшљње ове ситуације највише утичиу временски услови и ако дође до неких озбиљнијих падавина, морамо бити спремни, јер ово стање може потрајати око два месеца”, закључио је Бараћ.