ВЕЛИКЕ ВЕСТИ ЗА НАШУ ЗЕМЉУ! Руски стручњаци одобрили прву фазу производње Спутњика на Торлаку
Поповић је казао да ће у наредних 10 или 15 дана у Србију доћи друга група стручњака из Русије
- Делегација руских стручњака одобрила је да на институту Торлаку почне прва фаза производње руске вакцине против вируса корона Спутњик В - изјавио је данас министар задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић и додао да би производња могла да почне за два или три месеца.
(УЖИВО) КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Нове мере на столу
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 1.928 оболелих, преминуло 16 лица: Кризни штаб ће додатно скратити радно време угоститељских објеката?
ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ У ТЕМПЕРАТУРНОМ МИНУСУ: Детаљна прогноза за наредних ШЕСТ МЕСЕЦИ - Метеоролози НАЈАВИЛИ када нам СТИЖЕ ПРОЛЕЋЕ
Поповић је рекао да је делегација у којој су представници Министарства индустрије, Фонда директних инвестиција и руске Агенције за лекове задовољна оним што је видела у Торлаку.
- Прва фаза је прелиминарно одобрена и та могућност постоји за два или три месеца, са малим изменама. Писмени извештај ћемо добити за неколико дана - рекао је Поповић који је са тимом руских стручњака обишао лабораторију Торлак.
Он је рекао да прва фазе производње подразумева транспорт супстанце из Русије, пуњење у ампуле на Торлаку и паковање и дистрибуцију вакцине по Србији и у региону.
Поповић је казао да ће у наредних 10 или 15 дана у Србију доћи друга група стручњака из Русије који ће утврдити могућности за другу фазу производње, односно пуни циклус производње на Торлаку.
- Што се тиче друге фазе, потребно је јос неколико посета како бисмо имали пуну техничку информацију шта је све потребно, али по прелиминарним информацијама и закључцима руске екипе и та фаза је веома могућа - рекао је Поповић.
Директорка Института Торлак Вера Стоиљковић каже да та установа поседује техничко- технолошке услове за производњу вакцине Спутњик В, те да су руски стручњаци имали могућности да се у то и увере.
Наводи и да тај институт поседује технологију која је неопходна за производњу различитих врста вакцина, као што су бактеријске или вирусне вакцине, као и за део њиховог пуњења, односно за финализацију.
- Поседујемо линије за пуњење које имају могућност за пуњење у различите врсте контејнера, а свака технологија може да се прилагоди на одговарајући начин и за одговарајуће потребе - навела је Стоиљковић.
Она је поручила да је добро што грађани имају могућност да се вакцинишу бирајући вакцину, истичући да су задовољни одзивом грађана на имунизацију.
- Надамо се да ћемо убрзо моћи да направимо вакцину која је заједнички производ Русије и Србије - истакла је Стоиљковић.