ВЕЛИКИ АЛАРМ ЗА СРБИЈУ: Дневно се минимум 10 особа прикључи на респиратор, на пола пута до рекорда из јула
Стручњаци кажу да су на механичкој вентилацији углавном млади људи, старости од 45 до 65 година.
Број особа којима је потврђен корона вирус у Србији је све већи, болнице су све пуније, а оно што посебно забрињава јесте да од данас у нашој земљи 119 пацијената, који имају ковид 19, дише уз помоћ респиратора, што је највећи број пацијената на механичкој вентилацији од августа, када смо били у другом таласу. На пола смо пута да оборимо рекорд из јула.
ХИТНО ОБРАЋАЊЕ ДАРИЈЕ: Докторка открила начин на који можемо победити КОРОНА ВИРУС
СПРЕМНЕ НОВЕ МЕРЕ! Због алармантних бројки и препуних болница заседа КРИЗНИ ШТАБ
ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА: Надлежни органи да хитно реагују због скандалозних порука доктору Кону
Од августа, па на овамо, број особа на респиратору је варирао између 100 и 20, а у последњих месец и по дана свакодневно је уз помоћ ове машине дисало око 20 особа. Све до почетка трећег таласа...
Сада се број особа на респиратору вртоглаво пење. Тако је јуче било 106 пацијената који су прикључени на ову машину, у суботу их је било 77, у петак и четвртак 57, у среду 53, у уторак 49... То значи да се на дневном нивоу по минимум 10 особа прикључује на ову машину.
Четвртог октобра, када је по речима др Предрага Кона, епидемиолога и члана Кризног штаба за борбу против корона вируса, почео трећи талас, имали смо 21 особу на респиратору.
Управо податак колико је људи на респиратору, може бити мерило јачине трећег таласа. Оно што се већ сада зна, јесте да се пацијенти све касније јављају у ковид амбуланту, када већ имају промене на плућима, тешко дишу, а што је и најчешћи разлог за стављање на респиратор.
Стручњаци кажу да су на механичкој вентилацији углавном млади људи, старости од 45 до 65 година. Бар таква је ситуација у Клиничко-болничком центру "Бежанијска коса.
Како је изјавила анестезиолог ass. др Марија Миленковић, координаторка ковид болнице Бежанијска коса, која у регуларним околностима ради у Ургентном центру, најмлађи пацијент на респиратору у овој болници има око 40 година, а најстарији 86.
- Уопште нема старије популације, углавном су то пацијенти старости од 45 до 65 година. Наравно, има и понеки баш стар пацијент, али то су углавном они који су ту дошли из болнице, после неке операције, где им је и откривена корона. Али, има доста младих који су занемаривали своје симптоме с високом температуром и онда су због погоршања завршили на механичкој вентилацији, са високим степеном оштећења плућа виђеним на скенеру. Када већ дођу у закаснелом стадијуму пнеумоније, нема им много помоћи. Увек захтевају неки вид механичке вентилације, неинванзивне или инвазивне - изјавила је она.
Како је директорка КБЦ "Бежанијска коса" проф. др Марија Здравковић изјавила крајем прошле недеље када смо посетили црвену зону ове ковид болнице, велики је успех и за докторе и за пацијената када се болесниок скине после 10 дана са репсиратора.
- Ми кад ставимо пацијента на респиратор, трудимо се да он буде на њему што краће. Што је дуже на респиратору, мања је шанса да се "скине" са њега. Зато ми са поносом причамо о пацијентима који су скинути са респиратора после 40 дана. После 10 дана, то је велики успех и за докторе и за пацијента - рекла нам је проф. др Марија Здравковић.
Како каже, сви пацијенти који уђу у интензивну негу, њих 50 одсто нема шансу да изађу из ње у старту.
- И све више се повећава тај ризик како време одмиче - казала је он и додала и да су НИВ маске на корак од интубације.
60 одсто успешно скинуто са респиартора
У току првог и другог таласа било је пацијената који су на респиратору провели и по више од 40 дана. Закључно са другим таласом, наши анестезиолози су успели да скину успешно 60 одсто људи са механичке вентилације.
Нажалост, 40 одсто њих није имало ту срећу, а разлог је, како је својевремено рекао у интервјуу за наш портал проф. др Небојша Лађевић, директор Центра за анестезиологију и реаниматологију Клиничког центра Србије, што се људи касно јављају лекарима.
- Ко су ти људи који доспеју на респиратор? То су они пацијенти са најтежом клиничком сликом, и они који би, да нису постављени на механичку вентилацију, умрли врло брзо. Због тога је велика смртност на респиратору. Што значи, да нема респиратора, 100 одсто њих би умрло, али пошто су на респиратору, ипак 50 одсто и више преживи. Различити су подаци, али мислим да смо ми око 60 одсто пацијената скинули са респиратора. Егзактан податак ће свакако бити после једне велике рестроспективне анализе.
- Оно што имамо тренутно јесте да су сви они пацијенти, који нису дошли у изузетно тешком стању, скинути са респиратора. Са друге стране, имамо 4о одсто смртност на респиратору због свих оних који се нису на време јавили у болницу. Због прогресије болести дошло до је погоршања, па су морали бити стављени на механичку вентилацију - објаснио нам је проф. др Лађевић.
На питање колико је тасчно да респиратор оставља последице, рекао нам је да механичка вентилација, помаже, и то дефинитивно:
- Без њега такав пацијент не би преживео нити би имао шансу да преживи. Једино може да остави неку последицу уколико се са механичким вентилатором нестручно барата, али то је као и са сваким другим уређајем. Ако лепо возите кола биће све у реду, али уколико не знате, можете да направите џумбус. Тако је и са респиратором. Уколико га правилно користите, и уколико знате како да сетујете параметре вентилације, он може само да помогне пацијенту да преживи.