ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ: Како је протекао први дан масовне вакцинације у нашој земљи?
Цео процес траје осам минута, уз 15-минутно чекање.
Данас је у Србији почела масовна вакцинација на 300 пунктова у готово свим већим градовима. Грађани могу телефоном или електронски да се пријаве коју желе од три вакцине: "Фајзера" и "Бионтека", руску "Спутњик" или кинеску "Синофармову".
НИСИ САМА: Компанија Меридиан овим видеом послала НАЈВАЖНИЈУ ПОРУКУ! (ВИДЕО)
СРБИ ПРВИ ВАКЦИНИСАНИ КИНЕСКИМ ЦЕПИВОМ: Ево ко је све примио "Синофарм" (ФОТО)
ВАКЦИНАЦИЈА ПРИПАДНИКА БИА: Директор Братислав Гашић примио кинески "Синофарм" (ВИДЕО)
Међу првима који су стали у ред за масовну вакцинацију у Крушевцу војници, полицајци, запослени у правосуђу, у Краљеву старији.
Док Пожаревац и Чачак масовну вакцинацију почињу сутра, у Суботицу су већ стигле прве дозе кинеске вакцине. Вакцинација је почела и у граду на Нишави.
- Сутра ћемо отворити још пет пунктова, добили смо 5.100 вакцина, према томе, izvol'te - каже директор Дома здравља Ниш Милорад Јеркан.
На једном од 18 места за вакцинацију у главном граду, на Београдском сајму, са 120 до 150 људи на сат, могућа је имунизација 1.200 људи дневно. Првог дана, рукав је заврнуло и око 700 припадника Војске Србије и Министарства одбране.
- Да ово буде почетак враћања нормалног живота у Србији. Нормалног живота у којем нећемо бринути смемо ли загрлити једни друге, да ли смемо да одемо у провод, позориште, биоскоп, јесу ли нам деца безбедна у школама - поручује министар одбране Небојша Стефановић.
Цео процес траје осам минута, уз 15-минутно чекање. На први корак ка нормалном животу београдске власти позивају и најстарије суграђане.
- Помажемо им при регистрацији, само смо јуче преко 700 помогли да се пријаве на портал ако то желе и нудимо помоћ људима да се превезу до места за вакцинацију - каже заменик градоначелника Горан Весић.
Бар 20-30 одсто вакцинисаних да бисмо били безбедни
А када би вакцине против корона вируса могле да утичу на епидемију у Србији, објашњава ресорни министар.
- Преко 30 одсто који су прележали и имају антитела, ако би имали 20-30 одсто вакцинисаних, били би безбедни. Подсећам били би безбедни до јесени, оно што би требало да се већи део људи вакцинише на јесен - поручује министар здравља Златибор Лончар.
У процесу имунизације, објашњавају вирусолози, време има битну улогу.
- За сада је показано да су вакцине ефикасне против нових варијатни вируса. У случају да вирус и даље циркулише у природи дужи временски период доћи ће до акумулације и нових мутација, оне се дешавају током целог вирусног генома, али је важно пратити оне које се дешавају у оним генима који су одговорни за те протеине који су укључени у индукцију имунолошког одговора организма - наглашава вирусолог и члан Кризног штаба Тања Јовановић.
Првог дана масовне вакцинације међу онима који су почели да стичу имунитет против корона вируса и епископи, спортисти, глумци.
- Хвала богу, свет реагује и медицина напредује и налази све ефикасније одбране и данас оно што је епидемија била у 14. веку није више опасност за човечанство - каже епископ Лаврентије.
Вакцину је примио и Дејан Удовичић.
- Потребно је да се нас што више одазове, ово је прави пут, да смо сви један тим - додаје Удовичић.
За вакцинацију вам није потребан пи-си-ар тест, само лична карта, а пре убода и преглед лекара опште праксе.