"ПОРЕД РЕКЕ НЕ МОГУ, МУКА МИ ЈЕ, ПОТРЕСАО МЕ ЈЕ ПЕРИШ" Биљину маму и после шест година од нестанка овај дан НАЈВИШЕ БОЛИ
Током 2021. године у Србији је пријављен нестанак 1.287 малолетних лица, од којих је пронађено 1.274, што значи да 13 породица још увек трага за својим највољенијима
...Поред реке не могу. И колима када прођем поред Ибра, мука ми је. У манастир одем, понадам се да ћу да је сретнем. Не видим је, вратим се кући и кажем нећу више да одем, али ме опет вуче...Овако живи мајка Биљане Ђорић из Матарушке Бање, која је нестала пре шест и по година у Краљеву и којој се од тог четвртка, 2. децембра 2015. године, губи сваки траг. Уместо да из Косовске Митровице, где је студирала, дође кући у петак, нестала је дан раније.
НЕСТАЛА ЈОВАНА (18) ИЗ ВРШЦА: Сестри је у суботу рекла "Идем ја" и отишла
ДА ЛИ НАС ОЧЕКУЈЕ НОВИ КАРАНТИН? Др Тиодоровић истакао кључну разлику између мајмунских богиња и вируса корона
АЛБАНЦИ МУ ОДСЕКЛИ ГЛАВУ, А ОН НИЈЕ НИ ТРЕПНУО! Сећање на храброг српског полицајца живи - супруга сведок отмице
Свуда су је тражили. Нема на која врата нису закуцали. Мајка се узда да је у манастиру, с тим у вези писала је и Патријаршији али одговор нема. Зна само да је њена ћерка и на данашњи Међународни дан нестале деце, и даље НЕСТАЛА.
Весна Ђорић, Биљина мајка, ни дојаве да је виђена више не добија. Каже, лакше јој је било док их је било. Њихов изостанак још више убија наду.
- У децембру ће бити 7 година како је нема, а не знам ништа - каже Весна:
- Било ми је лакше када смо добијали дојаве, и лажне инфомације. Била је нервоза али се надаш. Понеки пут кажем, више не могу, али морам због друге деце. Свака вест коју прочитам ме потресе. Пратила сам ово око Матеја Периша. Потресла сам се као за своје дете. Све ме нешто вратило на оне дане када смо и ми претраживали реку.
Сваки пролазак поред реке за Весну је мучан. У манастире још и иде, али никако да је сретне. Ни у сну.
- Не сањам је. Поред реке не идем. Кад прођем колима, мука ми је да погледам у реку. У манастре одем често али не вреди. Кад бих бар знала у којем је и да ли је уопште. Кад кренем у манастир, увек се понадам да је видим. Не видим је, вратим се кући, кажем нећу више да идем, али ипак опет одем. Вуче ме ... - каже Весна чија би Биљана у у новембру ове године напунила 25 година.
А, данас, 25. маја обележава се Међународни дан нестале деце. То је, како каже председник Центра за несталу и злостављану децу Игор Јурић, дан када се људи широм света присећају нестале деце која су нашла пут кући, сећају се оне деце која су била жртве злочина и настављају да улажу напоре да се пронађу она деца која се још увек воде као нестала. Симбол Међународног дана нестале деце је цвет – Незаборавак.
- Веома је важно да нестали не буду заборављени. У јавности се не прича довољно о несталима, поготово не о несталој деци, која од кућа одлазе сваки дан - рекао је Игор Јурић.
Током 2021. године у Србији је пријављен нестанак 1.287 малолетних лица, од којих је пронађено 1.274, што значи да 13 породица још увек трага за својим највољенијима.
- Разлози нестанака у нашој земљи најчешће нису криминалне отмице. Деца се за бег од куће одлучују због неколико разлога - менталног здравља, начешће депресије, анксиозности, аутизма, али и злостављања у породици или школи, или неуспеха у школи, љубави или спорту - објашњава Јурић.
Едукација је најбоља превенција. Управо из ових разлога је важно да скренемо пажњу јавности на то да се нестанци дешавају сваки дан, да су најчешће везани за бег од куће услед потешкоћа, и да је на том проблему потребно радити на свим нивоима друштва.
- Од едукације родитеља и деце, до едукације стручних радника – социјалних радника, наставника, психолога и педагога, али је важна укљученост и сарадња како невладиних организација, тако и владиних, јер су нестанци деце заједничка одговорност - каже Јурић који током целе године одржава едукативне радионице за децу и родитеље са својим тимом.
До сада је одржано више од 600 радионица са циљем да се јавност боље упозна са нестанцима, трговином људима и безбедном употребом интернета.
Он каже да је и важан корак у борби за безбедност деце увођење Амбер Алерта.
- Србија још увек није увела систем обавештавања у случајевима нестале деце, звани Амбер Алерт. То је за нас чињеница са којом не можемо да се помиримо. Сигурни смо да би се увођењем овог система спречиле трагичне ситуације које су се дешавале у претходном периоду. Зато ћемо наставити да апелујемо на државу да јој, као и нама безбедност деце буде приоритет. Крајња опција нам је покретање народне иницијативе која је већ верификована од стране Парламента, и уколико не дође до промене након формирања Владе нећемо имати другог избора – изјавио је Игор Јурић.