ДОКТОРИ УПОЗОРАГАЈУ: ОПАСНОСТ ХАРА ПО ВРТИЋИМА! Због ових симптома родитељи треба да су на опрезу
Тренутно у Србији влада више вирусних и бактеријских инфекција, чему доприносе и осцилације временских прилика.
Од почетка јуна у дечјим колективима се појавила епидемија БРНУ вируса - болест уста шака и стопала, који је познат и као "амерички вирус", а доктори су изнели једну мало познату чињеницу - деца су заразна неколико дана и након што им прођу симптоми!
Доктора Ивана Беговић Лазаревић наглашава да ситуација, ипак, није тако драматична.
Објашњава да је када је реч о БРНУ вирусу, реч о типу коксаки А вируса, односно ентеровируса који се обично јавља код деце.
На дневном нивоу у комуникацији са вртићима
- Није страшна ситуација, имамо одличну комуникацију са предшколским установама. На дневном нивоу смо са њима у комуникацији. Од почетка јуна до сада су регистроване четири епидемије у којима је укупно оболело 26 деце. Значи, није тако страшно. Имали смо једну епидемију током претходног месеца, у мају, где је оболело деветоро деце - каже она.
Гушобоља, болне афте...
Према њеним речима, код болести уста, шака и стопала, после инкубационог периода, који траје 3 до 5 дана, долази до повишене телесне температуре, а убрзо долази до појаве гушобоље, јављају се промене у устима које подсећају на афте, а потом промене на шакама, стопалима, у превојима у облику ситних мехурића који пуцају и претварају се у красте.
- Због високе температуре, због бола у гуши, због тих промена на слузници усне дупље, деца одбијају храну и течност, тако да ту треба бити јако обазрив да деца не дехидрирају, јер не уносе течност, а и имају високу температуру - упозорава докторка и додаје да су деца зарана и након што престану сви ови симптоми:
- По престанку симптома, деца су заразна неколико дана, тако да треба водити рачуна јер се болест преноси и респираторним капљицама и тзв. орофекално, значи прљавим рукама, јер се излучује и путем столице и треба водити рачуна, односно поштовати и личну и општу хигијену у колективима.
Симптоми БРНУ вируса
* често одбијање оброка
* код мале деце се јавља и кашаста столица
* повишена телесна температура, до 38
* повремена главобоља
* бол у грлу
* инкубација траје од три до пет дана, другог или трећег дана болести на шакама, стопалима и у устима се јавља оспа која личи на пликове
Стабилна ситуација са великим кашљем
Што се тиче епидемиолошке ситуације са великим кашљем, ситуација је стабилна већ два месеца, додаје докторка. У јуну је регистровано четири-пет случајева великог кашља, као и у мају.
Што се тиче морбила немогуће је дати било какву прогнозу. Почетком прошле недеље је пријављен само један случај.
- Оно што је најважније како бисмо имали колективни имунитет који ће спречити да имамо новооболеле, битно је да сви родитељи чија деца нису примила ни прву ни другу дозу, да то ураде у најкраћем року - апелује докторка.
Извор: Србија Данас/Информер