ШТА ДОСАД ЗНАМО О ВИРУСУ ЗАПАДНОГ НИЛА: У ком случају морате хитно код лекара и које су старосне групе најугроженије
У ретким случајевима вирус Западног Нила може напасти и нервни системте оставити трајне последице
Три дана после вести из Панчева, лабораторија предузећа "Градска чистоћа" потврдила је да и на територији Београда има комараца који су заражени вирусом Западног Нила. Код неких случајева заразе, може да представља опасност за централни нервни систем.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/06/vencic.jpg?itok=m4kKTcuc)
СУТРА ЈЕ ИВАЊДАН, НАЈВЕЋИ ДЕВОЈАЧКИ ПРАЗНИК: За здравље беба и заштиту породице ово морате још ВЕЧЕРАС да урадите!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/24/korona_virus.jpg?itok=iqxqpsWS)
ДЕВОЈКА УРАДИЛА ПЦР ТЕСТ, РЕЗУЛТАТ МОМЕНТАЛНО "ПОЛУДЕО": Овако је делта сој откривен у Србији, лекари остали у шоку!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/23/profimedia-0518471790.jpg?itok=47bQwRjJ)
НЕ БРКАЈТЕ ПРЕХЛАДУ СА ДЕЛТА СОЈЕМ КОРОНЕ: Епидемиолог открио када можемо очекивати нови талас у Србији
Комарци преносе вирус Западног Нила који живи у птицама. Тим животињама не праве никакве проблеме, али када комарац уједе птицу, он касније уједеном човеку преноси вирус.
- Комарци су векторски инсекти, што значи да они преносе бактерије и вирусе кроз ујед, они деле пљувачку у току убода након којег се јавља локална алергијска папула, чворић или плик који прати свраб и црвенило и то су углавном тегобе које се јављају - изјавио је прим. др Александар Адамовић.
У око 80 одсто случајева када дође до инфекције неће бити никаквих тегоба, које неће трајати дуже од четири дана.
Међутим, у 20 одсто случајева јавља се грозница, мучнина и главобоља, температура, чак и повраћања, али Адамовић каже да ни те тегобе неће трајати дуже од седам дана.
- У неких 3,0 одсто случајева може доћи до тога да вирус напада централни нервни систем, изазове запаљење мождане масе, можданих олујница и кичмене мождине, и када вирус нападне тај део централног нервног система, онда ће доћи до одређених неуролошких испада - тврди Адамовић.
Ове тегобе врло често прођу у року од две недеље. У малом броју може доћи до трајног оштећења, па ће се неуролошки испади који су се јаваљали у току болести, јављати и кроз цео живот.
- Не можемо рећи да је то тешка инфекција, у 80 одсто случајева прође асимптоматски, али за 20 одсто представља ризик - рекао је он.
Угрожени људи преко 50 година старости
- Тешка клиничка неуролошка слика се јавља код људи који имају преко педесет година, ови млађи нису угрожени - тврди Адамовић.
- Када вас уједе комарац, на месту уједа имаћете локалну реакцију, направиће се један мали чворић, папула и то је оно што ми можемо да видимо, ако почне да се јавља температура, мучнина и главобоља онда се треба јавити лекару - рекао је доктор.
- Добићете нешто од антибиотика од лекара, неке специфичне терапије у лечењу вируса заправо нема. Превенција је важна ствар и ми обично препоручујемо да се стави мрежица на прозоре, да се не излази око 6 или 7 сати напоље, а добро је користити репеленте - објаснио је доктор.
Репеленти су средства која у себи садрже етерична уља са јаким мирисима, препорука је да се та уља ставе у лосион и намажу.