Вирусу је све теже, нормалан живот најраније почетком 2022. године: Др Јанковић открио шта је једино сигурно!
Чека нас четврти талас у септембру
Најраније почетком 2022. године вероватно ћемо моћи опет да живимо нормално, без маске и дистанце. Не пре тога јер, иако се тренутна епидемиолошка ситуација ближи озбиљном смиривању, чак и преко свих мојих очекивања, вирус ће нам се на јесен сигурно вратити, каже проф. др Радмило Јанковић, заменик директора УКЦ Ниш.
СВЕТСКИ ДАН ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ - MOZZART ДОНИРАО БЕОГРАЂАНИМА ИНОВАТИВНИ ПРЕЧИШЋИВАЧ ВАЗДУХА!
БУДИТЕ МУДРИ КАО ЗМИЈЕ, А БЕЗАЗЛЕНИ КАО ГОЛУБОВИ: Шта нам тачно поручују мудре речи патријарха Павла?
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 145 позитивних, преминуло девет лица: Др Кон појаснио какве би се мере могле доносити у будућности
- Имамо свега 16 пацијената, данима смо без иједног пријема у Инфективну, што се не бележи од почетка епидемије. Управо су из ковид система изашле болнице у Сокобањи и Параћину, Крушевац има свега четири пацијента, Краљево два. И сам сам изненађен овако добром ситуацијом.
- Не видим могућност да се вирус не врати на јесен. И тада ће у већем обиму циркулисати кроз популацију свих држава, и оних где је број вакцинисаних већи, и оних где је мањи. Летос ће се повући ка јужној хемисфери и тек ћемо видети да ли ће бити велике експанзије у Јужној Америци и Африци, као прошлог лета. А у Европу ће се вратити већ почетком јесени и поново почети да заражава незаштићене. У Србији је марта 2020. теоретски могло у неколико дана да се зарази седам милиона људи. То више није могуће ни теоретски јер је највећи број људи стекло имунитет вакцинацијом или природном инфекцијом. Никада више не би требало да имамо велики број заражених.
- Наравно, РНК вируси су подложни разним и интензивним мутацијама генома и теоретски је могуће да се створи сој који ће имати већу вирулентност па заразити много људи, већу контагиозност, па се брже ширити, као и већу патогеност, па изазивати теже клиничке слике. Али, с друге стране, вирусу је све теже да нађе начин да живи с људима и у природи. Тако да не бих искључио мутацију која ће му омогућити да буде мање патоген. Све иде ка неком коначном смиривању. Створиће се нека врста договора између вируса и људи, по коме ће боравити у природи, али неће изазивати драматичне последице.
- Сви подаци говоре да су све вакцине довољно ефикасне да спрече нове велике таласе и пикове. Ипак, још увек је исувише кратак период од почетка имунизације, па не можемо бити сигурни да нећемо морати следеће године опет да се вакцинишемо.
Први сте у марту рекли да је тужна истина да више од 50 одсто здравствених радника неће да се вакцинише. Је ли истина и сада једнако тужна?
- У УКЦ Ниш број вакцинисаних је око 70 одсто, и то 85 одсто лекара и 55-60 одсто немедицинских радника. Нажалост, најмањи број вакцинисаних је међу медицинским сестрама, и то најмлађим.
Што ће рећи да ту пролази прича о стерилитету после вакцине?
- Да, оне имају од 19 до 30 година и тужна је истина да се већина њих повела за антивакцинашком мантром. Нађу изјаву некога из Велике Британије, а појма немају има ли тај уопште компетенције, и она добија планетарни карактер. На неки начин имам разумевање за тај страх, али немам га за оне који такве ствари шире.
- Да, има много другара који су то урадили, а све релевантне институције рекле су да је потпуно безбедно. "Фајзер" је регистрован и у Америци и у ЕУ већ за старије од 12 година. И ту је било какав коментар сувишан. Сваки нововакцинисани спречава ширење на мањи број оних који не могу да се вакцинишу и на старе код којих се имунитет споро или веома тешко ствара. То је ствар друштвене солидарности и емпатије. Али истина је и да многи млади тиме желе и да олакшају себи путовање, летовање.
- Сматрам да се мој став не разликује од става већине родитеља. Па деца се вакцинишу и након рођења, и у првој, другој, седмој години живота, те не видим да је то сад нека посебна тема за дискусију.
- Нисам сигуран да могу да лобирају да одлуку о вакцинацији доведу у питање. Мањи број људи јесте поборник тога, али је, нажалост, велики број оних који не размишљају. Компликована медицинска и научна објашњења теже долазе до људи. А кад пустите једноставне поруке типа "или - или", народ то прихвата.
- Делимично смо и ми криви. У почетку, кад нисмо довољно знали о ковиду, није се говорило да и млади могу да имају тешку клиничку слику. Појединци су, у име струке и државе, говорили да деца не могу да буду асимптоматски преносиоци. А онда смо осули дрвље и камење по младима да седе код куће иако смо им претходно рекли да могу да буду слободнији. Све је то створило револт. И на крају смо им рекли да су најодговорнији за ширење вируса и довели до конфузије.
- Наш проблем је да и том делу популације објаснимо значај вакцинације. И да се она обави током лета, ако буде мирнија ситуација. А не као она у марту, када су се људи вакцинисали и практично сутрадан заражавали јер је вирус био на сваком кораку.