ВОДИЧ КРОЗ ТЕСТИРАЊЕ НА КОРОНУ У СРБИЈИ: Кроз које тачно процедуре морате проћи
Пацијенти који се тестирају неће завршити за пола сата и само са ПЦР тестирањем
"Коме де предам књижицу?", "Коме се јављам за резултате?", "Код кога отварам боловање?", "Где снимам плућа", само су нека од питања која се могу чути испред дежурних ковид амбуланти, па се тако лако може схватити да онима који се тестирају на корона вирус нису све процедуре најјасније.
Шта играмо за викенд? Бундес, Премијер лига и Серија А у фокусу - ово су наши предлози
ЈОШ ЈЕДНА НОВА МЕРА! Познато ко све следеће недеље иде на распуст
Пацијенти који се тестирају неће завршити за пола сата и само са ПЦР тестирањем. Шта све подразумева једно ковид тестирање и каква је тачно процедура, сазнајте у наставку.
Где идем у случају да сумњам на корону?
Особа која сумња да болује од корона вируса и има неке од препознатих симптома инфекције - главобољу, температуру, упоран суви кашаљ и губитак чула мириса и укуса, одлази у дежурну ковид амбуланту у свом граду, односно насељу. Број телефона амбуланте која је задужена за вашу општину можете сазнати ОВДЕ.
Коме се јављам када дођем у амбуланту?
При доласку у дежурну ковид амбуланту извадите здравствену књижицу, а неко од дежурних техничара ће изаћи испред и уписати ваше податке (улажење у објекат се избегава из очигледних разлога). Након тога остајете да чекате да вас прозову.
Комплетан ковид преглед не подразумева само узимање бриса за ПЦР тест. Пацијент прво одлази у ординацију код доктора где ће изложити своје симптоме и историју других болести, да ли пије одређену терапију или не. Доктор ће такође послушати плућа, измерити сатурацију и погледати грло.
У ОКОЛИНИ ПИРОТА НОВИ СЛУЧАЈЕВИ ЗАРАЗЕ АФРИЧКОМ КУГОМ: Лов у реонима где су се те јединке налазиле забрањен
НОВЕ МЕРЕ НА СНАЗИ? Познато шта је тачно предложио Кризни штаб
Тек након општег прегледа пацијент одлази у лабораторију где ће му се извадити крв из вене и узети брис за ПЦР тест.
Да ли онда коначно могу да идем кући?
Не. Иако се резултати ПЦР теста чекају од 24 до 48 сати, пацијент мора остати барем још пола сата да сачека налазе крви који прво одлазе код доктора. Доктор у барем 70 одсто случајева по крвној слици може видети да ли је у питању ковид, те одмах преписује потребну терапију - антибиотик (Панцеф, Сумамед или Хемомицин, пробиотик, витамине Д, Ц, цинк и алфалипоинску киселину) са којом се у случају сумње на ковид почиње одмах, чак и пре резултата теста. Тек када добијете написмено налазе крви, можете да идете кући и чекате налаз теста.
Шта ако је тест позитиван, да ли морам опет да долазим?
Да. У случају позитивног теста морате се поново вратити у дежурну ковид амбуланту по упут за рендген плућа. Упут даље носите у локални Дом здравља у којем се иначе лечите где обављате снимање плућа.
Са снимком плућа се опет враћате у ковид амбуланту где ће вам доктор рећи зависно од резултата шта даље - да ли идете на болничко лечење или остајете код куће, да ли се мења терапија и слично. Такође, тек при овој посети можете отворити боловање.
Уколико се на снимку плућа види пнеумонија, доктор издаје упут за доступну болницу у коју пацијент (опет зависно од година) одлази на даље лечење.
Како ћу сазнати резултате ПЦР теста?
Резултати ПЦР теста стижу у СМС поруци у којој је садржан линк ка порталу www.e-zdravlje.gov.rs. Све што треба да укуцате јесу ЛБО и број здравствене књижице након чега ћете електронски преузети резултат теста. Уколико нисте у могућности да урадите тако нешто, резултате теста можете сазнати и телефонским путем позивајући ковид амбуланту или га, наравно лично преузети.
Када се поново тестирам?
У случају да није било компликација, прати се "класичан" ток лечења. Кућна изолација, а на поновно тестирање у исту амбуланту враћате се за тачно 14 дана од последњег теста.