Водич за грађане чије су куће оштећене у поплавама: Ево шта прво треба да урадите и која документа су обавезна
Иза поплава у појединим српским општинама остао је огроман број порушених објеката, поплављених њива и мртвих животиња, а пре свега очајних људи који након бујица вапе за помоћ државе.
Грађани којима су домаћинства оштећена, увелико се распитују, а помало и страхују хоће ли поступити по процедури и поднети права документа, те је важно да се јаве на време и оду на праву адресу.
Тако они који желе помоћ, најпре треба да се информишу о томе да ли је град, односно општина у којој се њихов дом налази објавио јавни позив.
- Након што се објави позив грађанима да пријаве штету насталу услед поплава, они треба да оду у општину и то пријаве - објашњава Марко Благојевић, директор Канцеларије за управљање јавним улагањима.
Грађани треба да се јаве на писарници општине или града у ком живе где добијају посебан образац који попуњавају на лицу места: уписују своје личне податке и дају изјаву о томе шта је тачно оштећено у поплавама.
ОПРЕЗ! Од козметичких третмана може да се ОСЛЕПИ: Министарство издало УПОЗОРЕЊЕ и УПУТСТВО за грађане!
ЛЕКАРИ У ШОКУ НАКОН НОВЕ ОПЕРАЦИЈЕ: "Деа сада треба опет да учи и да хода..."
"Ћирилица је постала писмо мржње..."СРПСКИ ПРОФЕСОР И БИВШИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР статусом подигао СРБИЈУ НА НОГЕ
- Након тога, Комисија за процену штете од поплава из сваке општине излази на терен и утврђује категорију штете - истиче Благојевић.
Према Закону, грађани се могу јавити општини у року не краћем од 15, и не дужем од 60 дана (свака општина доноси одлуку о тачном року пријаве). Ипак, која документа је потребно да имате код себе при подношењу пријаве за штету насталу од поплава, не постоји јединствен договор, те смо и ми наилазили на препреку када је у питању папирологија.
Тако, на пример, у Ивањици оштећени становници треба да дођу само са фотокопијом личне карте и то до 12. јула.
- Ако рецимо, неко има регистровано пољопривредно газдинство, треба да понесе доказ са бројем тог газдинства и личну карту. Ако је у питању објекат, односно кућа, онда само личну карту, а код нас на писарници попуњава образац - наводе из општине Ивањица.
С друге стране, у обрасцу општине Кнић доступне на њиховој Интернет страници, стоји да уз пријаву штете за објекте, грађани треба да поднесу следеће:
СРБИЈО ПОМОЗИ! Мали Филип је ВЕЗАН ЗА КРЕВЕТ, има шесторо браће и сестара који су ГЛАДНИ СВАКИ ДАН
Бицикл не сме на тротоар, а где може, ТО НИКО НЕ ЗНА: Луде одредбе новог Закона о саобраћају ће вас изненадити
ПЛАЋАЋЕМО ТАКСУ ЗА КРЕЧЕЊЕ СТАНА!? Нова правила кућног реда изненадила грађане Србије, казне папрене
- доказ о власништву објекта - лист непокретности не старији од шест месеци (оригинал или фотокопија); фотокопију личне карте; фотокопију текућег рачуна; изјаве два сведока оверене од стране надлежног органа овере, да је штета на објекту за који се подноси пријава, настала услед поплаве 3. јуна 2019.
Из града Краљева кажу да је, пак, фотокопија личне карте потребна пре но што Комисија утврди штету, а доказе о власништву оштећеног објекта, Краљевчани ће накнадно доносити.
Директор Канцеларије за управљање јавним улагањима додаје да се право на државну помоћ признаје власнику објекта који је у тренутку када је дошло до поплаве имао пребивалиште и боравак на тој адреси.
- Могуће је да се од општине до општине разликује начин доказивања власништва - закључује Марко Благојевић.
БОНУС ВИДЕО: Ово је најздравији народ на свету: Живе 120, рађају и са 60 година, и имају ТРИ ТАЈНЕ (ВИДЕО)