ВОДОСТАЈ ДУНАВА У ПОРАСТУ: Ово су најкритичније тачке и прогноза очекиваних поплава!
Све што треба да знате о критичним тачкама.
Док су у Хрватској на снази ванредне мере од поплава, у Мађарској ниво Дунава опада и у плану је укидање мера заштите, у Србији се очекује да у оквиру редовне одбране од поплава врх таласа код Бездана и Апатина буде достигнут 25. септембра, код Богојева 26. септембра, а код Новог Сада 27/28. септембра.
Све станица од Бездана до Апатина су прошле седмице ушле у редовну одбрану од поплава, и водостај је у порасту са тенденцијом пораста у наредна четири дана, али како је за медије рекао хидролог Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ) Дејан Владиковић "не очекује се да пређу границу ванредне одбране од поплава".
Према прогнози водостаја РХМЗ, код Бездана ће ниво Дунава бити највиши у овом таласу сутра и у среду, до 662 цм, међутим, већ наредног дана ће почети да опада. Код Апатина се пик таласа очекује у среду - 688 цм, док ће у четвртак водостај бити нижи, 680, у петак још нижи, 655 цм. Ни на једној до сада најугроженијој хидролошкој станици ниво воде не би требао да пређе границу редовне одбране од поплава.
Водостај Дунава данас код Бездана и изгледи до петка
Наиме, код Бездана је Дунав данас 646 цм, у уторак ће бити 660, у среду 662, у четвртак 649 цм и у петак пада ће пасти на 610 цм. На овом месту је граница редовне одбране 500, а ванредне 700 цм.
Водостај Дунава данас код Апатина и изгледи до петка
Код Апатина Дунав је данас 669 цм, очекује се да сутра буде 685, у среду 688 цм.
У четвртак се очекује да ниво воде опадне на 680 цм и у петак на 655 цм. Граница редовне одбране је 600, а ванредне 750 цм.
Водостај Дунава данас код Богојева и изгледи до петка
Дунав је код Богојева данас достигао 568 цм, сутра се очекује да буде до 620 цм, у среду 640, четвртак 644 цм и у петак пада на 634 цм. Граница редовне одбране од поплава на овој хидролошкој станици је 600, а ванредна 700 цм.
Водостај Дунава данас код Бачке Паланке и изгледи до петка
Ниво водостаја реке Дунав код Бачке Паланке је данас 481 цм, за сутра је предвиђено да буде 520, у среду 554, у чевртак 573, у петак 578 цм, што значи да је вода прешла границу редовне одбране од 530 цм, али је на овом месту граница ванредне одбране 650 цм.
Водостај Дунава код Новог Сада и изгледи до петка
Код Новог Сада, је данас Дунав 428 цм, за уторак је превиђено да буде 460 цм, у среду 490, у четвртак 515 и у петак 527 цм.
Када се улази у редовну, када у ванредну одбрану од поплава, а када се проглашава ванредно стање?
Како су објаснили у РХМЗ, "Редовна одбрана од поплава се проглашава када водостај на реци достигне прописану границу, која је одређена за сваки речни сектор, и има тенденцију даљег пораста. Редовну одбрану од поплава проглашава надлежни водопривредни центар и она подразумева непрекидно осматрање и праћење стања одбрамбених насипа и објеката.
Ванредна одбрана од поплава се проглашава када водостај достигне прописану границу и има тенденцију даљег пораста, или када то захтевају други разлози:
- дуго трајање водостаја изнад границе редовне одбране
стање насипа и објеката - наступање опасности од нагомилавања леда и друго
Ванредну одбрану проглашава надлежни водопривредни центар и она подразумева непрекидно праћење стања одбрамбених насипа и објеката и отклањање негативних појава на њима – наводи се на сајту РХМЗ.
У случају да дође до преливања или неконтролисаног пробоја насипа као и контролисаног просецања насипа, проглашава се ванредно стање. Ванредно стање проглашава надлежна угрожена општина, а подразумева изградњу локализационих насипа, евакуацију становништва и друго.
Под водом су викенд насеља и део популарног новосадског Штранда
Талас који ће наредних дана повећати ниво Дунава у улазним станицама у Србији до максимума у овој поплавној епизоди не би ипак требао да изазове веће проблеме. Под водом су викенд насеља и у Новом Саду неколико редова плаже на популарном Штранду.
Ситуација је делимично алармантна, а за даљи развој догађаја те информације о тренутном стању открио је Божидар Белош из "Вода Војводине".
- Дунав је већ неколико дана у порасту, кренувши од свог горњег тока у средњој Европи, преко Аустрије, Мађарске и Словачке. Овај талас ће се у току дана или наредних дана прелити на нашу територију, улазећи код Бездана - рекао је Белош за "Прва" ТВ.
Екипе из "Вода Војводине" су се припремиле за могућу неприлику, пратећи ситуацију и предузимајући потребне мере.
- У последња два дана, талас почиње да показује успорен раст на мерним станицама испод Апатина - објашњава Белош.
Иако се успоравање раста нивоа воде може сматрати позитивним знаком, становништво и даље треба да буде опрезно и прати даља упозорења и информације из релевантних служби.
- Наша екипа ће наставити да прати ситуацију и предузима све потребне мере како би се спречила евентуална штета - поручио је је Белош.
Климатске промене појачале падавине и директно изазвале поплаве у Европи
Како је за медије рекао наш климатолог проф. др Владимир Ђурђевић, за очекивати је било да талас високих вода и према најавама хидролога то не би требало да буде критично.
Нивои који се очекују су близу граничних упозорења, али не могу да доведу до поплава, посебно до значајнијих поплава. Велике реке су због суше биле врло близу минимума и има простора где ће вода која буде долазила до Србије да се смести. Имамо и Ђердап којим можемо донекле да контролишемо ниво Дунава. Већ је показано да би без климатских промена акумулација кише која је пала била 20 одсто мања. Ако је на некој локацији пало око 300 литара кише, то значи да би било 60 литара мање да нема утицаја климатских промена и на много већем броју локација би било мање ризика од поплава. Климатске промене имају директан утицај на целу ову епизоду и да овакви екстреми буду још екстремнији него у прошлости – закључио је Ђурђевић.
Извор: Србија Данас/Блиц