Возачи, не можете бити кажњени на основу СНИМКА! "Рупа у закону" за коју нико не зна!
Пријаве за кршење саобраћајних прописа на основу снимака са друштвених мрежа подносе се само ако се знају тачно време и место где је прекршај направљен, ако се виде таблице на колима и лице возача.
Готово ниједан бахати возач чија луда вожња осване на снимку на интернету не може бити процесуиран и кажњен, сазнаје се у Саобраћајној полицији и Прекршајном суду! Да би се уопште размишљало о пријави против манијака чије је дивљање на путевима забележено камерама, потребно је да се на основу снимка могу закључити место и време догађаја и да се јасно виде таблице и лице возача.
Ако сте се кладили на Орлове, ово је ОДГОВОР који ће вам донети МИЛИОНЕ
Да ли се ОВДЕ крије ЗЛАТО КАРАЂОРЂЕВИЋА?! У Србији постоји ПОДЗЕМНИ ГРАД који чува МНОГЕ ТАЈНЕ наше династије (ВИДЕО)
У Овчи се налази ЛЕК! Са свих страна овде долазе, а кажу да је БОЛЕСТ КАО РУКОМ ОДНЕСЕНА
Међутим, ти услови готово никада нису испуњени, па бахати возачи, иако су јасно снимљени у прекршају, пролазе некажњено. То је био случај и са три примера у последњих месец дана.
Извор из Саобраћајне полиције каже да једино снимак који направи МУП прекршајни судови прихватају као валидан доказ.
- Ми нажалост не можемо да подносимо пријаве против возача на основу снимака на друштвеним мрежама. Ко може да зна да ли је неко нешто уснимио данас, пре три дана или пре три године и да ли је то било на аутопуту код Ниша, Новог Сада или у некој другој земљи. Једино да се верује аутору снимка на реч, а то није довољно.
Због тога прекршајни судови такве снимке не вреднују као доказе и онда нема смисла то ни да пријављујемо. Додатна компликација је питање да ли возачи уопште имају права да снимају друге возаче и то каче на интернет. Оптужени би увек могао да иде на ту карту да је угрожена његова приватност - тврди добро обавештени извор из Саобраћајне полиције и додаје да су сви снимци грађана на друштвеним мрежама полицији ипак корисни:
ПИЈАНЕ ДЕВОЈЧИЦЕ ПОВРАЋАЛЕ ПО ГРАДСКОМ ПРЕВОЗУ! Друштвене мреже ПОДЕЉЕНЕ, да ли је највећи проблем то што су МЛАДЕ?!
СРБИН ПРОНАШАО ЛЕК ЗА РАК, а Србија и Швајцарска га прве добијају!
Нова правила за возаче у Србији: До "праве" дозволе, тек после ДВЕ ГОДИНЕ искуства!
- Ми можемо као полиција да обратимо пажњу на то возило и да га казнимо за пар дана кад понови прекршај. Исто тако, када нам сниме и пошаљу како на некој деоници возачи возе без кацига, ми сутрадан пошаљемо тамо патроле које све сниме и онда их казнимо.
Председник Удружења судија прекршајних судова Милан Мариновић каже да судије неће да покрену поступак због снимака са интернета јер би он био унапред изгубљен и адвокат туженог би лако оспорио такав доказ.
Прекршајни судија Милан Мариновић каже да су Руси тај проблем решили тако што су на аутомобилима који имају каско осигурање поставили камере.
- Те камере тачно показују и време и локацију. На основу таквог снимка може да се покрене прекршајни поступак ако неко насилнички вози, престиже преко пуне линије или прође кроз црвено - каже Мариновић.
- Да би снимак био валидан доказ, на њему јасно мора да се виде време, место и начин прекршаја, таблице кола и слика онога ко њима управља. Све ове елементе не испуњава ниједан приватни снимак са интернета. А чак и да испуни, могло би се довести у питање да ли се ради о фото-монтажи. Судије због тога ни не желе да покрећу прекршајни поступак због приватних снимака - објаснио је Мариновић.
Професор Саобраћајног факултета Милан Вујанић истакао је за да су и аутори снимака на интернету углавном непознати и да их је често немогуће пронаћи и довести на суд.
- Доказивати нечију кривицу на основу снимка је узалудан посао. Морате да пронађете онога ко је окачио снимак, а тај углавном неће да се петља са полицијом и судовима и каже да нема ништа с тим. Да не говоримо о томе која је мука доказати да је на снимку управо она особа против које се подноси пријава - сматра Вујанић.