ВРАЋАЈУ СЕ У ТОПЛЕ ДОМОВЕ - КРЕЋЕ РАТ С ДОСАДНИМ СМРДИБУБАМА! Могу ли да буду опасне и за кога
Неки људи су алергични на "спреј" који ослобађа смрдибуба, кад се осети угроженом
С хладнијим временом поново креће рат с досадним смрдибубама које улазе у станове како би се угрејале, многи се јеже на карактеристичан звук који праве док лете, згађено препознају непријатан мирис који испуштају кад се осете угроженим... Али, осим што нам изазивају непријатност самим присуством, могу ли да буду и опасне?
"НЕ НИСИ ТИ УМРО, ТИ СИ СЕ САМО САКРИО У МОЈЕ СРЦЕ" Потресна порука и подсећање на дечака Деспота Лазића (ФОТО)
НЕЗВАНИ ГОСТ НА ИНТЕРНОМ ОДЕЉЕЊУ ПАЦИЈЕНТИМА КРАДЕ ХРАНУ: Лисица се одомаћила у чачанској болници (ФОТО)
ДОБИЛИ СМО ЗЕЛЕНО СВЕТЛО - ПРВИ СРПСКИ ТЕСТ НА КОРОНУ! Моћи ће да детектује ковид у раној фази
Иако имају усни апарат за бодење и сисање, добра вест је да смрдљиве бубе не уједају, наводи Heathline. Такође не наносе штету људима ни животињама, нису отровне, нити шире болести.
У ствари, већина врста смрдибуба (а има их више од 260), укључујући смеђе мармориране смрдибубе које најчешће виђамо ових дана у нашим домовима, су биљоједи који ће се најрадије окомити на воће, орашасте плодове…
Међутим, неки људи су алергични на "спреј" који ослобађа смрдибуба, кад се осети угроженом. Симптоми ове алергије могу укључивати цурење из носа, коњуктивитис, и ако дођете у контакт са инсектима, дерматитис. Такође, код кућних љубимаца може изазвати повраћање, али све то је прилично ретко.
Заправо, једино су биљке у опасности од смрдибуба, због чега су на "црној листи" пољопривредника, могу да нанесу озбиљну штету усевима.
- Оне се хране биљним соковима и за људе не представљају опасност - рекла је Александра Затезало, ентомолошкиња из Завода за заштиту природе Србије, за BBC на српском, и објаснила да ове инсекте у нашем дому заправо ништа посебно не привлачи, осим топлоте. "Групишу се и траже заклон од хладноће".
По друштвеним мрежама могу се видети разни рецепти за растворе на бази белог лука, сирћета, етеричних уља, али стручњаци кажу да нема препарата који их може зауставити. Једини начин је да добро затворите прозоре и запушите све отворе кроз које би могле да се увуку у кућу.