ВРАЋАЛИ СЕ С КОПАОНИКА ПА СЕ ЗАГЛАВИЛИ У СМЕТОВИМА: Не верујте слепо НАВИГАЦИЈАМА, умеју да преваре и САОБРАЋАЈНЕ СТРУЧЊАКЕ
Бесплатне апликације за навигацију које сви користимо умеју некада више да нам "одмогну" него пруже помоћ на коју рачунамо, као што се недавно десило путницима који су су се враћали са Копаоника. Дешава се, рекло би се, али посебно је занимљиво да се чак и саобраћајном стручњаку, професору Милану Вујанићу догодило да у вожњи залута и остане заглављен у сметовима!
Наиме, како се сазнаје из Комитета за безбедност саобраћаја, њих су контактирали путници који су током празника били на Копаонику, а у повратку су се, ослањајући се на навигацију, планинским путем кретали ка Брзећи. Тада их је навигација навела да са главног државног пута скрену на локални, који су по правилу лошијег квалитета, али је овај био и лошије очишћем.
НАРОДНА ВЕРОВАЊА НА БАДЊЕ ВЕЧЕ: Ако вечерас урадите ово очекује вас ЧУДО
Како кажу из Комитета, сасвим је легитимно да такав пут не буде приоритет за чишћење, и ту нема грешке, али ове путнике задесила је прилична непријатност, али срећом, на томе се и завршило. Они су се заглавили у сметовима у атару села Велика Грабовница и успели су да се домогну кућа, у којима су пронашли мештане. Локалци су их извукли трактором на чистину, те нису морали да зову Горску службу спасавања (GSS), али читав процес трајао је дуго и био изузетно непријатан, како су се пожалили Комитету.
Због тога из Комитета за безбедност саобраћаја апелују на возаче да буду опрезни и да се држе пута пвог реда када прилазе Копаонику из овог правца. Добра рута је државни пут првог реда број 38 Крушевац - Брус, поред језера Ћелије.
На питање коју руту препоручују када се овој планини прилази из других праваца, рекли су да им у тим случајевима нису познати никави проблеми, што вероватно значи да руте које су грађани до сада користили добро функционишу.
КАКО СЕ ПРАВИЛНО СЛАВИ БОЖИЋ: Ово су обичаји на најрадоснији хришћански празник
А како технологија може да завара чак и саобраћајног стручњака, дочарао нам је професор Саобраћајног факултета, Милан Вујанић, испричавши незгоду коју је преживео у новембру 2017. И заиста, преживео, а могло је бити фатално!
- Ишао сам од Бијелог Поља ка Шавнику, журио сам, имао сам нешто заказано и нисам хтео да закасним, а навигација ми је показала да имам пут краћи за 34 километра. Кренуо сам том рутом и прво сам са асфалта сишао на макадам, а после тога сам видео да је преда мном козја стаза. Хтео сам да се окренем и вратим, али већ сам се заглавио - испричао је професор Вујанић.
Ситуацију је додатно закомпликовало то што је већ пао мрак, а да буде још горе, телефон није имао сигнала, па је Вујанић морао да пешачи два и по сата да би позвао помоћ. Имајући у виду одређене здравствене проблеме, хладноћа, као ни пешачење, нису му нимало пријали, каже он.
- Звао сам пријатеља из Бијелог Поља, па је он кренуо по мене својим колима, а позвао је и полицију, па су дошли и полицијски ауто и кола црногорске Горске службе за спасавање. Тада ми је пријатељ телефоном рекао: "Послаћу екипу, немојте више да се шетате, хладно је", а тек када је све било готово, признао ми је да није хтео да ме плаши, али да ми је тако саветовао јер ту има доста вукова и медведа. Уплашио се за мене.
Вујанић је упутио савет да, ако се ослањају на навигацију, искључе из претраге неасфалтиране путеве. Све док има асфалта, све је у реду, каже професор. Уколико немају такву опцију на апарату, потребно је да возачи буду веома опрезни.
- Ово ми је помогло да схватим колико сам срећан што имам овакве пријатеље - закључио је професор Вујанић.
КОЛАПС У БЕОГРАДУ Због снега на улицама аутобуси не возе у нека насеља, трамваји иду скраћено, а путници пешаче