"ВРЕЂА МИШЉЕЊЕ О ГАСТАРБАЈТЕРИМА" Нисмо кренули да би избегли карантин - исповест људи који сатима чекају на граници
Километарске колоне на Хоргошу
Од 17. децембра до данас до 10 сати 225.000 људи је ушло у Србију, али је у земљи остало њих око 105.000, док су остали, 120.000, били у транзиту. За та три дана, гужве на на нашим граничним прелазима, као и на граници између Аустрије и Мађарске, биле су незапамћене, јер је велики број људи пожурио да уђе у земљу и избегне нове мере које су померене за један дан, и ступају на снагу вечерас у поноћ.
ДРАМА СЕ НАСТАВЉА: Хеликоптер МУП-а укључен у потрагу за Милицом и Стефаном
СПРЕМИТЕ СЕ, СУТРА НАМ СТИЖЕ ЗИМА! Температуре наредне недеље изнад просека, за викенд СЛЕДИ ПРЕОКРЕТ
ВУЧИЋ НАЈАВИО ЈОШ ЈАЧУ БОРБУ ПРОТИВ КОРОНЕ: Стижу Фајзерове вакцине, набављаћемо их и од свих осталих
Тај број је далеко мањи него што смо имали у марту, када је дошло око 450.000 људи из иностранства, прокоментарисао је данас председник Србије Александар Вучић, који је и изнео податак колико људи је за ова три дана прешло наше границе.
Према најновијим мерама Владе Србије, од вечерас у поноћ, односно, 21. децембра, страним државаљнима је непоходан негативан ПЦР тест за узлазак у земљу.
Држављани Србије могу да уђу без теста, али морају у десетодневни карантин, односно у кућну изолацију, коју могу да прекину уколико накнадно ураде ПЦР тест, а резултат буде негативан. Зато је препорука и за наше грађне да већ дођу са урађеним тестом или се тестирају чим уђу у Србију.
На улазу у земљу из правца Мађарске, од среде су велике гужве, а један од најфреквентнијих прелаза Реске - Хоргош само током јучерашњег дана прошло је око 16.000 људи, тачније 4.600 возила.
Чеп у међузони,
На српској страни путници не чекају дуго, пола сата до сат, међутим, на Реске, морају бити у колони више часова, пет до шест и чекање се “прелива” у међузону...
Простор који је остављен, неколико дана од доношења одлуке о обавезном тесту или карантину, највероватније да је убрзао повратак великог броја наших грађана, али многи тврде да то није тачно и да су одавно планирали да се врате у земљу овог викенда.
- Не знам колико чекам. Сатима, више од три сата, али то је због застоја код Мађара. Видим да на нашој страно то иде сасвим добро и поред свих процедура. Не разумемо једино зашто сви мисле да смо пожурили кући. Напротив, увек долазимо у ово доба године и раније су биле гужве - каже возач путничког возила немачких регистарских ознака који са пријатељем и братом чека у колони.
- Да смо кренули касније урадили би тест или би ишли у карантин. Није проблем, већ ме љути одуговлачање на граници. Увек, али увек останемо заглављени по неколико сати на мађарској страин или у међузони. Мере се морају поштовати и како их поштујем у Немачкој, тако ћу их поштовати у Србији - каже путник - повратник.
"Вређа нас мишљење о гастарбајтерима"
Објашњава да разуме зашто је Србија одлучила да пооштри мере, али га вређа мишљење појединаца о гастербајтерима и њиховом доласку пред празнике.
- Људи морају да схвате да и са и без короне свако од нас воли да је током празника у свом родном граду, у својој домовини. Можда су мислили да због епидемије нећемо долазити, мене су чак и рођаци питали зашто не одустанем. Зашто да одустанем? Чувам се у Немачкој, чуваћу се и овде, не видим проблем - поручује.
Већина путника није расположена за разговор, уморни су од чекања, нерасположени, одмахују руком. Добацују кроз прозор аутомобила да нема смисла што се толико чека.
- Шта да вам кажем. Нема ту шта да се каже, видите и сами. Нисмо кренули да би избегли тестирање или карантин, и у мом пасошу можете пронаћи печате са Хоргоша и од претходних година на овај дан или мало раније. Приметио сам да има доста Бугара, али што се тиче наших људи то није ништа чудно. Има нас свуда и хоћемо да будемо у Србији за Нову годину, код куће. Напорно је увек путовање, али је корона стварно учинила све да нас уназади. Не мислим ништа лоше о мађарским цариницима, ради ко како зна и уме, али када пет сати проведете на једном месту, али не својом вољом, онда је нормално да неко труби или псује - прича возач и додаје да је од пријатеља чуо да је гужва и на другим прелазима и не само са Мађарском.
Гужве и на Келебији
На друштвеним мрежама и групама у којима се путници међусобно саветују и информишу о ситуацији на граничним прелазима један од чланова који је објавио видео из међузоне каже да је чекао око три сата и да га очекује још најмање толико.
- Гужва је велика, ја сам на Келебији-Томпа. Чекамо, а чекаће сви који буду тек кренули. Наоружајте се стрпљењем и обуците се топло и биће све у реду. Питаћу на нашој граници шта следи од сутра да би се пролаз олакшао што се тиче папирологије. Мађари нам ништа нису посебно тражили, пасош само. Купите грицкалице ако крећете према Србији - поручио је у лајв видео снимку наш држављанин са границе.
"Нисмо пожурили због мера"
Путник који стиже у Србију из Беча такође тврди да превентивне мере за улаз у Србију које ће од сутра да важе нису разлог његовог доласка овог викенда у домовину.
- Празници стижу у целом свету, нормално је да су гужве, али пошто је епидемија короне треба бити опрезан. Увек долазим у ово време у Србију, нисам био кући од прошлог дочека. Наравно да сам љут што сам код Мађара стајао сатима у колони, мислим да је више од шест сати чекање. Имам хране и воде, али зима је и није пријатно.
Један од путника је прешао и нашу границу после укупно око пет сати, од чега је више од четири сата био заглављен са мађарске стране.
- Да, пожурио сам кући јер немам времена да се поново тестирам, а не желим да од две недеље колико имам слободно, чак десет дана проведем у карантину. Могло је и без додатних мера. Чувам се у Аустрији, зашто не би у Србији - поручује.
Мере у Европи
Осим Србије и друге земље су најавиле пооштровање мера пред празнике. Рецимо, Аустрија од 26. децембра има ново, треће, закључавање. Новина је и да они који се не буду одазвали позиву за масовно тестирање средином јануара остају закључани још недељу дана од 18. јануара.
Током божићно - новогодишњих празника Италија уводи националну блокаду. Радиће само продавнице које продајунужну робу. Италијани ће ићи на посао и моћи ће једино да посете лекара или да се крежу због хитних разлога.
Чешка је увела полицијски часод 23 до пет сати ујутру, затворила угоститељске објекте, теретане, базене и слично, а допуштено је окупљање до шест особа.
Немачка је већ неколико дана у стргом карантину и мере ће бити на снази најраније до 10. јануара.