НЕМОЈТЕ СЕ ЗАВАРАВАТИ, НЕЋЕ НАС НАПУСТИТИ КИША: Метеоролог Ђурић објавио прогнозу за следећу недељу - припремите живце (ФОТО)
Добра вест је да нам недеља доноси краткотрајни предах од падавина.
Падавине које већ два дана готово без прекида падају у појединим деловима Србије коначно стају, али само на кратко, јер нас већ од почетка следеће недеље чека ново наоблачење.
СРБИЈУ ЧЕКА ЈАК ЗЕМЉОТРЕС У НАРЕДНИХ ДЕСЕТ ГОДИНА! Забрињавајуће речи сеизмолога
ОГЛАСИО СЕ МУП СРБИЈЕ: Открили да ли постоји опасност од изливања река - ниво приправности подигнут
ОНА ЋЕ ВАКЦИНИСАТИ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА: Сестра Мирјана вакцинисала пола Владе, има трему, али не од давања вакцине
Ипак, од средине недеље може се очекивати стабилизација времена, најављује метеоролог Ђорђе Ђурић.
- Током недеље и понедељка са севера Атлантика преко централне Европе премештаће се веома снажан циклон, а у склопу њега и хладни фронт. Србија ће се током понедељка и уторка налазити под утицајем циклона из централне Европе, који ће наставити пут ка истоку Европе, а хладни фронт простираће се до нашег подручја, па се у понедељак и уторак очекује нови талас обилних падавина - најавио је Ђурић.
Добра вест је да нам недеља доноси краткотрајни предах од падавина. Након тмурног, прохладног и магловитог јутра, током дана суво са сунчаним интервалима, уз слаб до умерен југоисточни ветар, а само ће у доњем Подунављу бити јак. Минимална температура биће од 5 до 9°Ц, у Београду 6°Ц, а максимална дневна од 14°Ц на северозападу до 20°Ц на југоистоку Србије, у Београду до 15°Ц.
У понедељак и уторак очекује се нови талас обилних падавина.
- У понедељак се најобилније падавине очекују на северу и западу Србије, и то на подручју Подриња, Колубарског округа, Шумадије, Београда, Мачве, Срема, Баната и југа Бачке, тј. на подручју које је већ захваћено најобилнијим падавинама. У овим пределима пало би додатних 20 до 40 mm кише по квадратном метру, локално и преко 60 mm, тако да би укупна количина падавина од четвртка до уторка била преко 150 mm по квадратном метру, што је киша која падне у просеку током три месеца - најављује Ђурић.
Максимална температура у понедељак од 10°Ц на северозападу Србије, до 22°Ц на југоистоку Србије. Температура у Београду у понедељак током дана од 10 до 12°Ц. У понедељак на југу и југоистоку Србије током већег дела дана суво, али не задуго.
Већ у уторак киша се премешта ка југоистоку, тако да се падавине очекују и у тим областима.
Понедељак и уторак донеће поново и Босни и Херцеговини, Далмацији и Црној Гори екстремно обилне падавине, што ће Босни и Херцеговини донети нове проблеме када су поплаве и бујице у питању.
У уторак после подне падавине на северу Србије престају и очекује се разведравање. Од среде у свим пределима ће доћи до стабилизације времена, само се на југу ујутру и преподне очекује киша. Дакле, од среде у Србији јутра ће бити тмурна, магловита, али сува, уз максималне температуре од 8 до 14°Ц, што су и просечне температуре за ово доба године.
Пало кише колико падне за цео месец
- Дакле, на западу и северу за 40 сати пало је кише колико у просеку падне током целог новембра, а у ноћи између четвртка и петка пало је и преко 60-70 mm кише, што је више кише него што би пало за један месец - каже Ђурић.
Дакле, најинтензивније падавине одвијале су се у четвртак увече, током ноћи и у петак ујутру. Срећом, већих проблема није било, и то захваљујући ниском водостају река током лета и јесени, па су речна корита била спрема за екстремне количине падавина. Локалних проблема било је у урбаним срединама, где је долазило до локалних поплава, али не због изливања река, већ због немогућности да одводни и каналазациони системи прихвате огромну количину кише у кратком временском периоду.
Нажалост, другачија слика је у Босни и Херцеговини, где су још обилније падавине довеле до изливања многих токова, до поплава и стварања клизишта, а под водом су се нашла многа насеља и путеви, као што је Сарајево, север Херцеговине и централни предели Босне, као и у сливови река Миљацке, Босне, Неретве и других.