"ВРХ ТАЛАСА ДОЛАЗИ ЗА ДВЕ НЕДЕЉЕ, МАКАР И САД УВЕЛИ МЕРЕ" Око једне прогнозе су сви стручњаци сагласни, близу смо ЦРНОГ РЕКОРДА
Корона бројке ових дана дивљају.
Пре два дана смо са чак 7.723 заражених били на само корак од достизања рекорда из претходног таласа од 7.999 новозаражених на дан. Јуче је ситуација незнатно боља, са 7.628 позитивних на корона вирус, али и са чак 32 преминулих.
Колико је вероватно да ћемо пробити црни рекорд из децембра 2020, када ће бити врх овог новог таласа и које мере би требало хитно предузети не би ли се ситуација ставила под какву - такву контролу?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/15/pjimage_29.jpg?itok=MlJibRHs)
ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ СТИЖЕ ИЗ СРПСКЕ ЛАБОРАТОРИЈЕ: ПЦР тест је прошлост, научници развијају нешто феноменално
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/23/203204781_983572502476400_6001402467673963470_n.jpg?itok=TaEnizKs)
НАЈНОВИЈИ КОРОНА ПОДАЦИ! За дан заражено још 7.628, преминуле 32 особе
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/02/profimedia-0548063456.jpg?itok=06zOxx2L)
СУСЕДИ ЗАТВОРИЛИ ГРАНИЦУ ЗА НАШЕ ДРЖАВЉАНЕ: Србија стављена на "црвену листу", ево ко је изузет од ове забране
Како каже епидемиолог из Врања др Слађан Станковић, број вакцинисаних је недовољан, а вирус се агресивно шири међу осетљивом популацијом.
- Према подацима којима расположемо очито је да је вирус вирулентнији и да је потребно мање вирусних честица за заражавање. Једна особа ће сада заразити много више њих, дакле заражавање је брже него икад.
Он истиче како је вакцинација имала извесних успеха али да то није довољно и да има још много незаштићених. Из тог разлога др Станковић сматра да ће овај талас и даље да иде на горе и да се врх очекује тек за неколико недеља.
- И даље ће да буде у растућем тренду и пробиће рекорд из прошлог таласа. Ситуација је лоша а тек за две до три недеље се очекује врхунац таласа - каже он.
На питање шта би дало резултате, он сматра да би свакао требало предузети одређене мере али да је и тад упитно колико би се брзо ситуација изменила.
- Све је у рукама Републичког кризног штаба. Мора да се увиди јачина вируса, Требало би увести најпре ковид пропуснице. Затим, ограничити број оних који присуствују скуповима - он мора да буде испод 500 и на отвореном и у затвореном. Концерте и славља би требало ограничити, или забранити барем у овом периоду. То је неминовност.
Он такође каже да би требало да школе пређу на online а такође и да се добро познате мере о маскама и дистанци поштују.
Ипак, он каже да број новозаражених неће опасти толико брзо.
- Врх таласа долази за две до три недеље, макар сад увели мере.
Др Станковић сматра да је једини излаз што већи обухват вакцинама и одговорност сваког појединца.
- Морамо да будемо ко појединци одговорни. Не смемо да у овом тренутку преиспитујемо науку. Имамо још времена да повећамо обухват вакцинацијом и тад ће ситуација бити лакша - закључује Станковић.
Са доктором Станковићем се слаже и епидемиолог др Предраг Делић који није уопште оптуимистичан што се тиче броја заражених на врху овог таласа:
- Раст броја заражених ће само расти. Чак ни опсежне мере неће дати брзи резултат. Врх таласа ће бити ту тек за три недеље.
Он страхује од оног што се може десити у непосредној будућности и сматра да ће рекорди бити престигнути.
- Пошто је велика вероватноћа да ћемо имати и више од осам хиљада заражених, број хоспитализованих ће само расти а то може довести до превеликог притиска на наш зравствени систем.
Он каже да и поред свега тога моменталне мере морају да се донесу.
- Ко што сам рекао, чак и опсежне мере неће дати моментални резултат, али их свеједно морамо донети - одлучан је др Делић.
Узевши све у обзир јасно је да нас до врха овога таласа чекају тешки дани а и да би по достизању пика, број заражених могао да остане на прилично високом нивоу тако да не би могли да се опустимо.
Неки градови већ укидају унапред заказане манифестације, као на пример Шабац који је отказао свој чувени вашар.
У школама пак већ размишљају о увођењу нових мера па чак и о редовном тестирању ученика.
То је потврдио министар просвете Бранко Ружић.
- Настојаћемо да уведемо и редовно тестирање ученика да бисмо имали што реалнију слику ситуације и надамо се да ће родитељи подржати ову иницијативу. Неће бити неке посебне контроле и инспекција, јер је образовни систем озбиљан и целу ситуацију надгледају директори школа и наставно особље.
Јавност је узнемирила и вест да нас је Бугарска ставила на "црвену листу" и забранила улазак нашим грађанима.
Иако број новозаражених није достигао цифру од 7.999, колико је највише било у децембру 2020, јуче је ипак оборен један рекорд - наиме, у једном дану тестирано је скоро 28.000 људи.
До сада их је највише било такође 1. децембра прошле године - 22.837.
Члан Кризног штаба др Предраг Кон оценио је недавно да ће се епидемиолошка ситиација у Србији погоршавати и да ће и у наредне две недеље број заражених бити у порасту.
Како је навео за РТС, не предузимају се делотворне мере како би се ситуација с вирусом стабилизовала и његово мишљење је да ћемо пробити психолошку границу од 8.000 новозаражених.
- Један део грађана поштује све мере, али већина не, одбија да носи маске, одбија да се вакцинише, понашају се по принципу не може нам нико ништа, јачи смо од судбине - навео је др Кон.
Нагласио је да медицински део Кризног штаба већ одавно захтева увођење ковид пропусница, а, по ко зна који пут, истакао је и значај вакцинације.
Рекао је да они који сумњају у вакцине и одбијају вакцинацију верују у измишљотине, а не у науку, као и да вакцинација није зауставила вирус, али је смањила смртне исходе и тешке форме болести.
- Американци су израчунали да је 11 пута већи ризик да умрете од ковида уколико нисте вакцинисани - рекао је Кон.