"ВРЛО ЈЕ ОПАСАН, ТОЛИКО ДА ГА ПОРЕДЕ СА КАРЦИНОМОМ ПЛУЋА": Кардиолози упозоравају на срчане проблеме
Проблем са срцем за који многи мисле да није опасан
Срчана слабост или срчана инсуфицијенција је озбиљан здравствени проблем, толико озбиљан да половина пацијената поживи само пет година након успостављања ове дијагнозе. Једино карцином плућа има лошију прогнозу од овог здравственог стања, а кардиолог проф. др Арсен Ристић је открио све о томе на онлајн конференцији "Здрава жена, здраво друштво" коју организује магазин Lepa&Srećna.
СЛОЖЕН ПУТ ДО РЕГИСТРАЦИЈЕ ВАКЦИНЕ: Провера обухвата ове три фазе које су кључне (ФОТО)
У СРБИЈИ ВЛАДА И ТИХА ПАНДЕМИЈА: Стручњаци упозоравају, корона прелази у други план!
Бојана је први родитељ који је процесуиран због овог пропуста: Није желела да њена деца носе маске у школи
- Бројке које нас опомињу важе за најтеже форме срчане болести, нашим пацијентима је мало познато и ни оболели ни њихове породице не препознају срчану слабост као нешто тако опасно. Срчана слабост није болест, то је синдром који обухвата више обољења који доводе до тога да срце нема способност да пумпа или прими довољно крви и зато постоје две форме срчане слабости - појаснио је познати кардиолог.
Постоји више различитих узрока обог синдрома, а један од најчешћих је коронарна болест.
- До срчане слабости најчешће доводи први узрок смртности свуда у свету, то је коронарна болест, стање након прележаног инфаркта. Срећом, болесници са срчаним ударом се све боље лече и дуже нам живе. Тај ожиљак који се дешава у инфаркту, његова величина одређује развој - додаје он.
Као други разлог срчане инсуфицијенције др Ристић наводи хипертензију која се не лечи или се лоше лечи.
- У том случају доводи до задебљања срчаних зидова и срце не може да прими довољно крви. Врло често се на то надовежу проблеми са бубрезима - рекао је.
И болести срчаних залистака, али и запаљенске болести срчаног мишића су важне форме срчане слабости, мада су све то, како каже кардиолог, само основне форме, има још облика.
Доктор каже да је, као и за све друго, много бољи проценат лечења уколико се синдром открије на време, зато издваја симптоме које не треба занемарити.
- Болесници најчешће осете да не могу да леже на равном, морају да спавају на два-три јастка, све теже подносе напор, замарају се, могу да се јаве ангинозне тегобе - рекао је кардиолог.
Срчана слабост има везе и са корона вирусом.
- Око 20 одсто болесника који преживе ковид имају упалу срчаног мишића, и та упала се некад чак установи код оних који имају лажно негативан ПЦР тест - наводи он.
Доктор Ристић наглашава да не треба занемарити ни благи облик срчане слабости јер је управо у тим случајевима лечење најуспешније, а истиче и да су изгледа за лечење много бољи сада него пре 10-15 година.
- Важно је да последњих година имамо низ нових лекова, ако упоредимо данашњи тренутак у односу на пре 15 година, спектар ствари којима можемо помоћи је много бољи. Ови мрачни бројеви се поправљају захваљујући бољим лековима и дијагностици. Напредује и кардиоваскуланра генетика која је јако важна и читав низ усавршених и много успешнијих интервентних процедура које се примењују. Зато ова популација дуже живи, имају бољи квалитет живота јер их боље лечимо. Далеко од тога да је проблем решен, далеко од тога да људи за кратко време бивају излечени, али ако упоредимо ранији период, овим болесницима сада можемо много више да пружимо - закључио је.