АЛЕРГИЈЕ - СВЕ ВЕЋИ ПРОБЛЕМ КОД МАЛИШАНА! Ево како заштитити децу и у којим случајевима треба реаговати
Свака четврта особа у свету има неки вид алергије, а готово половина њих су деца школског узраста.
Број подложних алергијским сметњама из године у годину расте, а стручњаци кажу да је главни "кривац" - наш имуни систем.
СРБИЈИ ПРЕТИ ПОТОП! Драматично упозорење метеоролога: Ови делови земље на УДАРУ великих количина падавина и ПОПЛАВА
У ЈАНУАРУ И ФЕБРУАРУ У СРБИЈИ РОЂЕНО ВИШЕ БЕБА! Брнабићева нагласила ВАЖНУ ствар: Од 2019. године полако идемо напред
Весић: Развој брзих пруга омогућиће већу повезаност људи и бржу робну размену
Мада је драгоцен у заштити организма од различитих спољних утицаја, понекад постаје претерано активан услед појачане концентрације одређених супстанци. Ова претерана активност код осетљивих људи, нарочито деце, доводи до алергијских реакција.
Малишани су знатно угроженији пошто је њихов имуни систем у фази развоја. Током прве две године живота махом се јављају алергије на храну - најчешће на јаја, млеко, глутен, соју, рибу, морске и орашасте плодове. Зато се нове намирнице уводе у преподневним часовима, како би се испратила евентуална алергијска реакција док је дете будно.
У случају реакције, детету треба одмах дати сируп против алергије, који је препоручљиво имати у кућној апотеци.
Такозване пролећне или поленске алергије јављају се код деце између друге и пете године. Статистике говоре да чак 40 одсто деце има пролећну алергију, а родитељи би требало да обрате посебну пажњу на симптоме попут отока и свраба ока, цурења носа и кијања, гребања у грлу. Када је у питању превенција, за почетак је потребно урадити тестове путем коже или крви, за утврђивање алергена који је крив за реакцију, а потом избегавати контакт са њим, колико је могуће. Препоручује се чешћи боравак у затвореном простору током цветања алергена, посебно када је време напољу ветровито или кишовито, а пожељно је и затварати прозоре и врата.
Испирање носа физиолошким раствором може да смањи концентрацију полена у носу, а не би било лоше опремити се и лековима из групе антихистаминика, спрејевима за нос, капима за очи у случају свраба.
Алергије код деце, ако се не лече, могу да доведу до вртоглавице и лоше концентрације у школи. Због чешћег дисања на уста, може доћи и до поремећаја раста зуба, а стално присутни секрет може да проузрокује запаљења уха и синуса и настанак астме.