ЗА ИЛИ ПРОТИВ: Колико би нам помогло враћање ВОЈНОГ РОКА?
Поновним увођењем обавезног служења војске, Србија би ризик од тероризма свела на минимум.
Стручњаци за безбедност упозоравају да је враг однео шалу у целој Европи и да би зато Србија требало да што пре врати обавезно служење војног рока. Влада Немачке усвојила је ове недеље нови безбедносни план заштите од тероризма који предвиђа и разматрање враћања обавезног служења војног рока. Сличан став заузеле су и француске и блегијске власти, које сматрају да им одбрамбени системи нису довољно јаки као у време када су мушкарци имали обавезу проласка кроз војну обуку. Многе европске земље, попут Аустрије и Швајцарске, нису ни укидале обавезно слуђжење војске.
Нове околности
Професор на Факултету безбедности Александар Радић каже да се Србија "олако приклонила европском тренду одрицања обавезног служења војног рока почетком овог века".
Ево шта се деси када СРПСКА ВОЈСКА крене на војску других 19 земаља света
- Многи су по завршетку Хладног рата пожурили с укидањем обавезног служења војног рока, али сада су се околности промениле. Ми смо се одрицањем обавезног служења војног рока одрекли и учешћа војске у традиционалним безбедносним задацима попут чувања границе. Мој став је да би враћање војне обавезе био добар потез у повећању безбедности и припреми за нове изазове, до којих ће несумњиво доћи већ у овој деценији - наводи Радић.
Обука шест месеци
Војнополитички коментатор Мирослав Лазански сматра да би требало вратити систем одбране какав је својевремено имала Југославија.
ТЕХНИКА ПРЕСУДИЛА: Тенкисти Војске Србије пети на Тенковском биатлону у Русији (ФОТО)
- Како се на Балкану мењају околности, тако им се треба прилагођавати. За почетак, било би добро увести војну обуку од шест месеци, али и интензивно појачати обуку резервног састава, а не само једном у три године. Враћање војног рока донело би добро обучену ратну резерву, а то је гарант одбране земље. Најбољи систем који смо имали је онај у бившој Југи и није требало да дозволимо да нестане - тврди Лазански.