Исповест мајке дечака са Дауновим синдромом: "ЗОВЕМ ГА РЕТАРДОМ И ТО МУ ПОМАЖЕ" (ФОТО)
Сијан и њен супруг Ентони имају двоје деце - Џош има осам година и Даунов синдром, Оливер има четири године и потпуно је здрав. Они тврде да су нормална породица и желе да људи почну да причају са њима о Дауновом синдрому, уместо да им иза леђа шапућу и сажаљевају их.
Сијан, из градића Тивертон у енглеском округу Девон, имала је 22 године када се родио Џош, њен први син. Тестовима јој је утврђено да је мала опасност од рођења детета са Дауновим синдромом. Била је шокирана дијагнозом пошто је Џош рођен. Присећа се да га је родила три недеље пре термина и да су за дијагнозу сазнали десет сати након порођаја.
- Прво сам порицала. Био је десет дана након рођења у неонаталној јединици и ја сам отишла кући и информисала се о томе како да га дам на усвајање. Мој муж је знао да је то процес кроз који сам морала да прођем јер нисам спавала данима и имала сам тежак порођај - прича Сијан.
ЈЕДНИМ КЛИКОМ ИЗГУБИО 33.000 ЕВРА: Овај момак је пример шта не треба радити кад си пијан!
- Одлазила сам у кревет обливена сузама јер моја беба има Даунов синдром и будила се плачући јер сам своју бебу оставила препуштену себи самој. Сада га не бих мењала ни за шта на свету - додаје она.
Сијан и њен супруг имају и млађег сина Олија који је потпуно здрав. Надају се да ће њен блог показати људима како је имати дете са Дауновим синдромом и уверити их да је њихова породица као и свака друга.
- Џош је само нормално дете за мене. Добија исти третман као и његов брат. Нема повластица.
дтн уК: Мум оф boy with Down's syndrome спеакс абоут why схе calls хим а ретард: Сиан Исаац, 31, фром Девон, ... https://t.co/W95vhypHgX— ДТН УК (@DTNUK) Аугуст 26, 2016
ПОЛИЦИЈА ФРАПИРАНА ПРИЗОРОМ: У купатилу нашли МАСАКРИРАНУ девојчицу (10), а ево КОГА су осумњичили!
Тридесетједногодишња Сијан Ајзак свог сина са Дауновим синдромом назива ретардом јер сматра да ће му то помоћи да се шали на свој рачун кад буде старији. Иако признаје да многи тај појам сматрају увредљивим, она га редовно користи у присуству свог сина старог осам година. Она упорно инсистира на томе да нема намеру да га увреди или потресе, већ сматра да ће му то помоћи током одрастања и кад буде одрасла особа.
Она је поставила и свој блог под називом Неспутана мама. Њена намера је да, како каже, подигне свест о овој генетској болести и томе како је живети са дететом које има додатне потребе, али и да отовореном причом о томе учини ту тему мањим табуом.
На блогу је открила да је реч "ретард" и даље у њеној употреби, а да је почела да је користи много раније, пре него што се он родио, и не знајући да ће он имати Даунов синдром.
Another Tough Оне! https://t.co/aLTrit1nvD pic.twitter.com/7a57zT0w7r— Сиан Исаац (@mum_unfiltered) Аугуст 11, 2016
НОСИО МРТВУ СУПРУГУ 12 КИЛОМЕТАРА: Када чујете његову ПРИЧУ бићете У ШОКУ! (УЗНЕМИРУЈУЋЕ)
- Не зовем Џоша ретардом нон-стоп. Ту реч сам често користила, праведно или не, док се није родио. Код куће је не користим уопште често. Људи који су упознати са Дауновим синдромом би то доживели као најгору квалификацију. Било то праведно или не, ја бих неког назвала ретардом. Не кажем то на увредљив начин. То је само реч коју још нисам престала да користим, само је користим мање - пише мајка на свом блогу.
Она признаје да је у више наврата сина са Дауновим синдромом назвала ретардом када га је затицала да пије воду из посуде за пса док је имао четири године. Она и даље тврди да ће га то ојачати током одрастања.
ФОТОГРАФИЈА КОЈА ЈЕ ЗАБЕЗЕКНУЛА ЦЕО СВЕТ: Да ли је НОРМАЛНО ово што је урадио један ОТАЦ?!
Беинг фриендс with ус, ‘специал неедс, Мумс! 👭 https://t.co/tcZCf5Sruq pic.twitter.com/yoJU61Q263— Сиан Исаац (@mum_unfiltered) Аугуст 25, 2016
Кад порасте, мораће да се суочи са бројним коментарима разних људи. Ако одраста у окружењу где му се родитељи смеју, и ако се он смеје са њима, пре ће га то научити да се смеје самом себи, него ако покушаваа да едукује милионе да не користе реч "ретард", сматра ова мајка.
- Ми се трудимо да га научимо да не буде увређен када га неко назове ретардом, јер ти људи просто нису вредни. Изгледа да смо мало реалистичнији. Никада тај израз не бих користила да увредим неког и када би неко други то чинио у мом присуству, не би ми се свидело.
Сијан сматра да ће њен блог омогућити људима да слободније причају о Дауновом синдрому "јер сви говоре о некаквој инклузији, а не знају шта да вам кажу кад сазнају да имате дете са Дауновим синдромом".
- Када се родио, људи нису знали да ли да нам честитају или да нас сажаљевају. Више бих волела да ми људи постављају питања, него да шапућу о нама.