ЗА РУБРИКУ ВЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ: У овом граду у Србији нема короне, немају ни болницу нити заражене (ВИДЕО)
У свету букти пандемија новог корона вируса, у Србији је на снази епидемија од посебног епидемиолошког значаја, у четири града наше земље проглашена је ванредна ситуација, а у Кучеву је мир
У Кучеву општини на североистоку Србије, на 25 км од манастира Тумане, али на "међи"; у родном месту чувеног југословенског певача Ђорђа Марјановића, песника Стевана Раичковића, затим туристичком месту које у понуди има чак две пећине - Церемошњу и Равништарку, чије становништво чине превасходно Срби и Власи, протеклих месеци дешава се феномен.
КОН ВИДНО ЗАБРИНУТ: Нисам ово очекивао, о ситуацији у Београду не смем да говорим
ВЕТАР ПРАВИО ХАОС ПО АПАТИНУ: Олуја ломила стабла, дрво пало и повредило 18-годишњу девојку
Због девојчице из Ниша која је побегла на пријемни РЕАГОВАО ЦЕНТАР ЗА СОЦИЈАЛНИ РАД
У свету букти пандемија новог корона вируса, у Србији је на снази епидемија од посебног епидемиолошког значаја, у четири града наше земље проглашена је ванредна ситуација, а у Кучеву је мир.
Према последњим подацима Завода за јавно здравље Пожаревац, који прати пораст заражених у Браничевском округу у ком је и Кучево, у тој општини није забележен ниједан случај инфекције Ковидом-19.
Заменик команданта Штаба за ванредне ситуације у Кучеву Љубиша Вујић потврдио је тај податак. Још од марта када је Србија бележила прве случајеве заразе, после којих је уведена и ванредна ситуација, Кучево има свој Штаб који је у приправности. Међутим, од спровођења превентивних мера, срећом није имао озбиљнија посла.
Сачували Домове за старе
У том месту налазе се чак два дома за старе са нешто више од 150 корисника, међутим зараза их је обишла.
- Овде смо се држали, мислили о дезинфекцији. Прво смо увели мере, па је тек дошло наређење са врха. Први смо увели дежурства и забрану у Домове за старе, маске смо први купили, па поделили свим продавницама, установама. Набавили смо алкохол, па смо из Краљева добили 500, 600 литара раствора за дезинфекцију. Наше комунално предузеће радило је дезинфекцију и по улицама и по месним заједницама. Имамо и сајт и инфо центар, где су се јављали грађани, а одакле су волонтери добијали смернице за рад, да их снабдевају потребним - наводи Вујић шта је све предузето како би се зараза сузбила још на почетку.
Каже да је било и забрана, те да су мере заштите и данас на снази.
- Има информација да постоји неко заражен ко живи у Београду, а води се да је у Кучеву. Али званично нисмо имали потврђене случајеве - каже он наводећи да је то ипак "рекла-казала" податак, али да је и то могуће.
Сећа се како у општини са око 5.000 гастарбајтера није било много оних који су похрлили у родну груду када је ситуација у иностранству постала напета.
- Само Кучево има од 3.500 до 5.000 становника. То варира, јер су многи у иностранству. Има их у Швајцарској, Италији, Аустрији. Имају породице овде, па неки долазе. Мало их је сада дошло. Било је страха хоће ли се затворити границе - каже Вујић додајући податак да је на територији целе општине око 15.000 становника, те да је много младих отишло.
У месту живе стари
Месташце за које корона није чула, млади напуштају, јер нема посла. Стари остају и баве се пољопривредом.
- Млади су доста отишли, привреда код нас у општини је слаба. Мало је фирми које овде раде и људи се сналазе. Ми имамо и сто стипендиста, од тих ако може да се запосли један, два овде. То је мало за једног студента, пет хиљада колико прима, али хтели смо да их обухватимо више, јер свим студентима треба. Ми бисмо хтели да их задржимо, али ако нема фирме да се запосли. Кад дете дипломира, па нађе посао у Пожаревцу, Београду, Нишу. Ми дајемо сагласност, јер немамо где да га запослимо - каже Вујић са жалом додајући да је реч о пољопривредном крају.
- Проблем је и код оних који раде пољопривреду, нема организованог откупа, нема сигурности - додаје он.
У Кучеву нема ни болнице, делује да им посебно и не треба. Имају Дом здравља са дијализом, а прву болницу у Пожаревцу или Мајданпеку, који припада другом округу. У Пожаревцу, који је био епицентар заразе Браничевског округа са 146 заражених, мало је запослених становника Кучева. Већином раде у Мајданпеку, али се тамо не осећају угрожено заразом.
Каже да се мање путује из места у место, али спомиње да је било случајева изолације. Реч је о "двадесетак људи, можда и више", и то оних који су на почетку првог таласа дошли из иностранства.
Људи у јавности носе маске, рукавице ређе, али Вујић оцењује да се страх у тзв. другом налету првог таласа вратио и у мирно Кучево. Ипак, све досад је било како треба.
- Моје мишљење је, нисам стручњак за то, да су људи више на отвореном. Нису толико у становима. Можда је помогло и то што смо ми по неколико пута радили дезинфекцију центра сваког села. Можда је мало и срећа - одговара на питање о томе како је Кучево успело да се спаси од епидемије која је косила редом.
Спомиње да и су локални волонтери, до 160 њих, били на услузи грађанима, као и да су током протеклог периода подељени пакети помоћи за 3.250 старих и 600 социјално угрожених.
Интересантно, у фокусу јавности у протеклом периоду нашли су се Кнић и Косјерић, који су дуго и успешно одолевали зарази, на крају оба поклекнувши. Трећа општина истог почетног слова у имену ту је да им осветла образ - Кучево.