СПАС ЉУДСКИХ ЖИВОТА НЕ СМЕ ИМАТИ ПРЕПРЕКЕ: Нова ковид болница у Земуну у пуном сјају 1. децембра (ФОТО/ВИДЕО)
Ковид болница, чија изградња је почела првог августа, биће завршена за свега четири месеца, првог децембра
У току је пандемија коронавируса који је променио у потпуности нашу свакодневицу. Слике које виђамо свакога дана јесу редови испред ковид амбуланти, али и пуни болнички капацитети у којима се негују и лече оболели од овог вируса.
Здравствене установе у Србији неретко су и по трећи пут послате ковид установе и свакодневно прихватају новооболеле од коронавируса, техничког особља има довољно, респиратора има довољно, али се кревети свакога дана изнова и изнова попуњавају све већом брзином. Услед тренутног стања са коронавирусом, који у нашој земљи траје још од 6. марта, држава је кренула у велики инвестициони пројекат. Наиме, тренутно су у току радови на изградњи две велике ковид болнице у Земуну и Крушевцу. Како је раније најављено, већ од децембра први пацијенти биће хоспитализовани у овим ковид објектима.
Шта играмо за викенд? Бундес, Премијер лига и Серија А у фокусу - ово су наши предлози
У 10 ГРАДОВА У СРБИЈИ ЈЕ ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА: Како су букнула жаришта и које су мере на снази
КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: У Београду и данас највише заражених, али се појављују и НОВА ЖАРИШТА по Србији
Како је председник Србије Александар Вучић истакао, нова ковид болиница биће опремљена најмодернијом медицинском опремом, и допринеће спашавању живота грађана Србије.
- За неколико месеци овде ће нићи нова модерна ковид болница, али то је болница у којој ће моћи и друге ствари важне за здравље да се обаве, јер не желимо да, ако буде постојала вакцина, у шта верујемо, овај величанствен објекат нема намену - рекао је на отварању радова на изградњи председник Вучић који је са тадашњим министром одбране Србије Александром Вулином и министром здравља Златибором Лончаром положио камен темељац за нову болницу.
Вучић је истакао да је нова болница резултат великог рада и труда државе, јер се улаже огроман новац и додао да је само за изградњу здравствених установа издвојено је рекордних 28 милиона евра.
- Уложили смо стотине милиона евра да сачувамо здравље људи. Ово радимо да бисмо ослабили притисак на наше јунаке - лекаре и медицинске сестре, да имају боље услове, да терет буде равномерно распоређен - рекао је Вучић.
Он је навео да је локација на Батајничком друму лако доступна из свих праваца, али да ће морати да се дораде неки приступни путеви.
- Болница завршава и отвара 1. децембра. Ово су велике ствари које показују колико се мења животни стандард и колико бринемо о здрављу људи, а не препуштамо ствари случају. Ова болница ће спасити много живота - рекао је Вучић.
Председник је истакако да се убудуће планира изградња нових ковид болница како здравствени систем не би био преоптерећен и како би наставио регуларно да функционише. Он је изјавио да су због корона вируса готово сви болнички капацитети били упослени у ту сврху, али да се зато граде нове болнице и реновирају постојеће како би и грађани са другим здравственим проблемима имали адекватну помоћ.
Напредују радови на изградњи ковид болнице у Београду
Радови на изградњи нове ковид болнице у Војном комплексу ''Земун економија'' на Батајничком друму у Београду увелико напредују, а током посете радова председник Србије истакао је да се болница гради ''невероватном брзином'', подсећајући да пре само два месеца на месту градње није било ничега.
Држава Србије је и поред свеопште кризе због коронавируса успела да издвоји четири милијарде динара за болницу у Београду и око две милијарде за ону у Крушевцу.
- Уз још две милијарде за опрему, то је око 70 милиона евра на које нико није могао да рачуна, за које нико није знао да ће бити потребе- рекао је Вучић током обиласка почетка радова пре само два месеца.
У Батајници ће бити изграђен модеран мултифункционални здравствени објекат, који ће, осим што ће бити ковид болница, моћи да се користи за разне намене, а сви радови ће бити готови до 1. децембра.
Како је раније најављено, ковид болница на Батајничком путу биће након епидемије коронавируса у Србији објекат који ће бити наменски преорјентисан и новац за изградњу ове здравствене установе неће бити узалуд бачен и неискоришћен. Установа на Батајничком друму биће мултифункционална болница за све намене и потребе здравственог система у Србији.
У самој болници биће капацитета за разноврсне услуге и за додатне лежајеве за потребе интензивне негде, а објекат ће бити тако изграђен да ће у веома брзом року моћи да се прилагоди било каквој потреби здравственог система.
Болница ће имати два скенера, ангио салу, дијализу, као и порођајну салу. Свака соба у интензивној нези има отвор за респиратор и кисеоник. На врху објекта ће се налазити такозвана зелена зона, за смештај медицинског особља.
Они ће посебним лифтом долазити до зелене зоне, ту облачити скафандер и заштитну опрему, пролазити кроз дезобаријере и тек тада приступати болесницима. Ово је јако битно јер ће додатно заштитити наше лекаре, али и пацијенте. Први пут имамо болницу са 250 лежајева интензивне неге и 750 лежајева полуинтензивне неге.
На изградњи болнице раде домаћи извођачи, свакодневно око 650 људи, ради се у три смене, пуним капацитетом.
21.000 квадратних метара
250 лежајева интензивне неге
750 лежајева полуинтензивне неге
1. 12. рок је за завршетак болнице
6 милијарди динара држава улаже у болницу
650 радника је ангажовано на градилишту
Држава улаже у здравствене капацитете око 170 милиона евра, не рачунајући улагање у клиничке центре, инфективну клинику и ковид болнице.
Улаже се у здравствене објекте у Врању, Пироту, Кикинди, Лесковцу, Прокупљу и Аранђеловцу, Горњем Милановцу, Смедервској Паланци, Врбасу, Пожаревцу.
Такође, први пут се после 90 година улаже у реконструкцију Инфективне клинике у Београду.
Србија једна од најбезбедијих земаља, међу три у целој Европи по питању ковида 19 и најбезбеднија је у региону, са најмање заражеих на 100.000 становника. Србија значајно улаже у здравствени систем, јер у савременом свету важи да – какав је здравственим систем, таква је ситуација у држави.
У истом темпу, као што је случај са ковид болницом у Земуну, теку радови и у Крушевцу. Тамо је у току изградња такође ковид болнице, али мањег капацитета, него што је то случај са објектом у Београду. Ковид болница у Крушевцу биће од великог значаја за Расински, Шумадијски, Рашки, па и део Топличког, Нишавског и Моравичког округа.
У последња 24 сата корона вирус потврђен је код 2.282 особе а истовремено, од последица ове болести преминуло је 10 пацијената. Тестирано је рекордних 12.947 особа.
Кризни штаб је предложио две нове мере против корона вируса. Предложио је да се забрани окупљање више од пет људи и унутар затворених просторија и напољу. Такође, донета је још једна мера, да наредне недеље на распуст поред основаца иду и сви средњошколци. Тако би се у понедељак и уторак ишло у школу а од среде сви би били на јесењем мини-распусту који се поклапа са нерадним државним празником Даном примирја у Првом светском рату који се празнује 11. новембра.
Подсећања ради досадашње мере Кризног штаба обухватају обавезно ношење маски у затвореном простору и као препорука и на отвореном простору. Казна за неношење маске износи 5.000 динара.