ЗА СРПСКЕ ДРЖАВЉАНЕ МОГУЋ УЛАЗАК И БЕЗ ПОТВРДЕ О ВАКЦИНАЦИЈИ: Најновији услови за путовање у Немачку и Аустрију
Према најновијим информацијама Министарства иностраних послова и даље постоји могућност за наше држављане да отпутују у ове државе.
Аустрија и Немачка су увеле рестриктивније мере у борби са пандемијом, али то не значи да су границе за наше држављане потпуно затворене.
У ове земље може се отпутовати уз доказ о вакцинацији или прележаном ковиду, док је уз одређене услове и пријаве то могуће учинити и са негативним ПЦР тестом.
"БИЛА ЈЕ ОЧАЈНА ШТО НЕ МОЖЕ ДА ИМ ПОМОГНЕ" Годину дана рада болнице у Батајници - тешке слике још увек не бледе
Нови шок тренд на мрежама: Девојке нуде испуњење СВИХ ЖЕЉА ЗА НОВУ ГОДИНУ - имају и ценовник (ФОТО)
СВЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАТЕ О "ОМИКРОНУ": Највише заражених међу младима, а нови сој короне могу да детектују само ПЦР тестови
У Аустрији је на снази локдаун и за невакцинисане и за вакцинисане, а у Немачкој карантин за невакцинисане због чега су многи помислили да ће се услови путовања у ове западне земље додатно пооштрити.
Међутим, према најновијим информацијама Министарства иностраних послова и даље постоји могућност за наше држављане да отпутују у ове државе независно од тога да ли путују у туристичке или приватне сврхе, или имају радну дозволу.
Наравно, уз одређене услове које су ове државе различито прописале.
У Аустрију може и са једном дозом, али...
За улазак у Аустрију, као што је споменуто, најмање перипетија имају вакцинисани држављани Србије јер је потребно да приложе доказ о потпуној вакцинацији (на немачком или енглеском језику) неком од следећих вакцина: BioNTech/Pfizer, Модерна, АстраЗенеца, Johnson&Johnson, Синопхарм, Синовац.
- Вакцина Синопхарм важи само за улазак у Аустрију, али не и као "Цовид пропусница" приликом боравка у Аустрији. Доказ о вакцинацији је важећи ако је: примљена друга доза вакцине, при чему од примања друге дозе не сме да прође више од 270 дана, а између две дозе мора да прође најмање 14 дана - наглашавају у Министарству спољних послова.
Како кажу, у Аустрију могу да уђу и вакцинисани са једном дозом под одређеним условима. Рецимо, уколико је особа примила вакцину произвођача Johnson&Johnson (које нема у Србији), или уколико је прележала ковид три недеље пре примљене једне дозе.
- Примљена доза не сме бити старија од 270 дана од 14. дана по вакцинацији оним вакцинама за које је предвиђена само једна доза односно ако је најмање 21 дан пре вакцинације постојао позитиван молекуларнобиолошки тест на САРС-ЦоВ-2. Или уколико је пре вакцинације постојао доказ о неутралишућим антителима, при чему вакцинација не сме бити старија од 270 дана - објашњавају у министарству.
У Аустрију наши држављани могу ући и са лекарским уверењем о прележаној болести, које је меродавно уколико је издато од стране надлежног органа (на немачком или енглеском језику) да је лице у последњих 180 дана прележало ковид 19.
Највише заврзлама имају они који пут Аустрије крену без доказа о вакцинации или прележаном вирусу.
"Без проблема сам се вратио у Немачку уз ковид сертификат"
Да одлазак на краткотрајни одмор у Србију нашим држављанима са радном дозволом у Немачку није тако компликован показује и пример средовећног мушкарца запосленог у близини Штутгарта.
-Вакцинисао сам се другом дозом Фајзера и пре недељу дана дошао у Србију да видим ћерку. На улазу у Србију нико ми није тражио ни ковид сертификат. Када сам се пре неколико дана враћао у Немачку тражили су ми само ковид сертификат и без проблема сам се вратио на посао - наглашава он.
- Лица која нису вакцинисана, нити су прележала болест Covid-19 потребно је да приликом уласка приложе негативан ПЦР тест не старији од 72 сата (на немачком или енглеском језику), и у обавези су да изврше он-лајн регистрацију, која се може обавити најраније 72 сата пре путовања – подвлаче у министарству.
То није све, јер их по уласку у Аустрију чека самоизолација од највише 10 дана.
- Карантин је могуће прекинути најраније петог дана, уколико лице добије негативан тест. Онлајн регистрацију (Пре – Травел Цлеаранце – ПТЦ) је могуће извршити на следећој веб страници: https://entry.ptc.gv.at – наглашавају у министарству.
Деца не морају да имају негативан тест
Обавеза онлајн регистрације и карантина се не односи на лица која приложе доказ о вакцинацији против Covid-19 или лекарско уверење о прележаној болести, као ни на малолетна лица између 12. и 18. године живота која у земљу улазе под надзором потпуно имунизоване особе (која поседује доказ о вакцинацији или доказ о прележаној болести)
- Деца до навршене 12. године живота не морају имати негативан тест ради уласка у Аустрију, с тим да и за њих важе све одредбе као и за одраслу особу под чијим надзором путују - истичу у министарству.
Да вакцинисани наши држављани на раду у Аустрији, а на одмору у Србији немају пуно проблема приликом повратка у ову западноевропску земљу сведочи и девојка која се недавно вратила из наше земље за Беч.
- На улазу у Аустрију тражили су ми само ковид сертификат који уредно имам пошто сам се летос вакцинисала тако да сам без обзира на локдаун лако ушла у земљу. Иначе, наши службеници приликом путовања из Аустрије у Србију нису ми тражили ништа осим пасоша - објашњава девојка која је желела да остане анонимна.
У Немачку могу и невакцинисани, али ако обављају важну функцију
И у Немачку најлаше улазе наши држављани који су потпуно вакцинисани против Covid 19 (BioNTech/Pfizer, Модерна, АстраЗенеца или Johnson&Johnson) без обзира на сврху путовања.
- Неопходно је да је од последње потребне дозе вакцине прошло најмање 14 дана. Деци испод 12 година дозвољен је улазак у Немачку, иако нису вакцинисана, у пратњи бар једног потпуно вакцинисаног родитеља - објашњавају у Министарству спољних послова.
Код особа које су прележале болест довољна је једна доза неке од наведених вакцина.
- За доказивање статуса потпуно вакцинисане особе морају доказати да су пре вакцинације прележале болест ковид 19. Као доказ мора бити приложен позитиван ПЦР тест. Уколико сте у последњих десет дана пре уласка у Немачку боравили у Србији, дужни сте да пре изласка из Србије попуните електронску пријаву уласка путем следеће веб-странице: https://einreiseanmeldung.de/#/ - наглашавају у министарству.
Невакцинисаним особама са пребивалиштем у Србији може бити дозвољен улазак у Немачку само у случају да обављају важну функцију или докажу да је њихово путовање неодложно.
Под неодложним разлозима за путовање у Немачку, између осталог подразумевају се послови здравствених радника, медицински научници, запослени у домовима за старе, обучени и високо квалификовани стручњаци чије је посао неопходан за економски напредак и који се не може одложити или обављати у иностранству, сезонски радници, страни студенти чије је студирање није у потпуности могуће из иностранства, дипломате, путници у транзиту...
За све оне који у Немачку путују са важним разлогом за улазак важи следеће: обавезна електронска пријава уласка, тест на Covid 19 (антигенски или ПЦР) или сертификат о прележаној болести и обавезни карантин (карантин се прекида када се потврда о поновном негативном тесту уређеном у Немачкој пошаље преко линка за електронску пријаву уласка: https://einreiseanmeldung.de/#/. Међутим, ново тестирање је могуће најраније петог дана након уласка у Немачку) - апострофирају у мнистарству.