ЗАБРАНА ПУШЕЊА И НА ОТВОРЕНОМ?! Нови детаљи Закона - НА ТА МЕСТА ЉУДИ МАСОВНО ДОЛАЗЕ
Уколико на снагу ступи Закон о забрани пушења, она се неће односити само на затворене просторе.
Предлог министарке здравља Данице Грујичић да се пушење забрани у свим затвореним јавним просторима наишао је на различите реакције међу грађанима. Док једни подржавају одлуку, други у случају забране планирају да се одрекну кафића и ресторана, а угоститељи су на мукама јер им помисао на мањи промет улива стрепњу.
МИЛИОНСКЕ КАЗНЕ ЗА ПУШЕЊЕ У ЗАТВОРЕНОМ ПРОСТОРУ! Најстрожи закон до сада - ЕВО како ће се третирати електронске цигарете
МИНИСТАРКА ГРУЈИЧИЋ НАЈАВИЛА - ЗАКОН ЈЕ ЗАВРШЕН! Потпуна забрана пушења у затвореном простору, казна милионска?!
УСКОРО ЗАБРАНА ПУШЕЊА У ЗАТВОРЕНИМ ПРОСТОРИМА? Огласила се министарка Грујичић - "Приоритет мора бити здравље људи"
Ипак, како се сазнаје из Министарства здравља, затворени простори нису једина места у којима би пушење могло да буде забрањено. На списку се налазе и високо фреквентни делови градова.
- Конзумирање дуванског дима и електронских цигарета биће забрањено на аутобуским стајалиштима, дечијим игралиштима и спортским манифестацијама - потврдила је помоћница минстарке здравља Јелена Јанковић.
С обзиром на то да је велики број Београђана навео да ће радије остати код куће него седети у кафићу, велике су шансе да ова одлука наиђе на велико неодобравање јавности, након што су угоститељи већ неколико пута осудили и предлог забране пушења у затвореним просторима. Као кључни разлог за ово наводе корона вирус који им је преполовио примања и оставио дугове као и чињеницу да пушачи чине око 70 одсто посетилаца ноћних клубова.
Како је навео председник Удружења барова и ноћних клубова Миша Релић две године угоститељима је рад био онемогућен, а за све то време плаћали су рачуне, доприносе и ренте. Већина власника још увек није успела да измири дугове из тог периода, те сматра да би овакав закон довео до новог удара на њихов џеп.
- Ако се изгласа тај и такав закон о потпуној забрани пушења, којем се противи 95% угоститеља и не подржава га јавно мњење, макар онај део који иде у ресторане, клубове и кафиће, онда би требало да се лимитира на све осим управо на ресторане, барове и клубове као што је то учињено у већем броју држава приликом иницајалног доношења закона. 2010. године за само пар дана 80.000 грађана потписало је иницијативу да се дозволи одвајање пушацких и непушацких зона у угоститељским објектима, односно избор између (не)пушацког локала за угоститеље. Ноћни клубови и барови, ресторани, па и кафићи нису нужност. Код нас долазе пунолетни људи и већински пусаци. 70% наших гостију у клубовима пуши. Ово се посебно односи на нас, ноћне барове и клубове који радимо после 21 сат - објаснио је саговорник.
Он додаје да би уместо потпуне забране боља опција била едукација малолетника или чак потпуна забрана продаје дуванских производа за оне који имају мање од 18 година.
- Деца мојих пријатеља ми кажу да се по школама пуше електронске цигарете, популарни вејп. Шта радимо тим поводом? Зашто енергију и новац не усмеримо на едукацију деце, да се забрани продаја њима, није експлицитно забрањена продаја е-цигарета деци, а не да одрасле особе, које су свесне штетних последица својих навика, било да је то алкохол или пушење, присиљавате и ограничавате им њихова права и слободу избора. На трафикама се купују цигаре. Значи легалан су производ - каже Релић.
Мишљења грађана подељена
Како су Београђани навели, и даље сумњају да ће овај закон уопште ступити на снагу, а појединци кажу да ће пре прошетати него седети унутар кафића у ком им пушење није дозвољено.
- Нећу посећивати кафиће ако се усвоји такав закон, пре ћу остати код куће или шетати - рекао је један старији суграђанин.
Ипак, има и оних који ће наставити да посећују затворене просторе и конзумацију дуванског дима смањити.
- Морам, шта ћу. Изаћи ћу напоље да пушим. Нисам за тај закон, али шта друго преостаје - наводи Београђанка, док други додају да ће одлазити тешка срца.