ЗАПАД О БОЖИЋУ У СРБИЈИ: То се пуца, то се лови храст, то се "одува" положајник
Шта о најрадоснијем православном празнику каже "супротна страна"?
Ево нам данас најрадоснијег православног празника - Божића. Један исти такав је био пре две недеље, али тај је католички и већини верника овде он није од суштаственог значаја, већ је дан као и сваки други.
Ми га признајемо, наравно, јер је то политички коректно - у супротном смо, што вера и Европска унија дају да наслутимо - безбожници, антихиристи, неевропљани, недемократе и разнолики злотвори на путу за пакао.
УМЕСТО БОЖИЋ БАТЕ, СТАРАЦ БАЈАК - ЂАВО: Многе афричке земље прослављају Божић, неки обичаји су баш чудни
У ЧЕСНИЦУ НЕ ИДЕ САМО ПАРИЦА: Шта све треба да се стави у божићни колач за здравље и срећу?
ДА ЛИ ЗНАТЕ ШТА ЈЕ КОРИНЂАЊЕ? Овом обичају се највише радују деца
А како "наш" Божић признаје "супротна страна"? Шта они кажу о најрадоснијем православном празнику? У ствари, нас је интересовало шта запад (у религиозном смислу мисли се на католике) каже конкретно о Божићу у Срба, па - хвала модерним технологијама - успели смо да нађемо неке од написа на страним порталима о прослави и нашим обичајима о великом празнику - за неке од којих ни сами нисмо знали да постоје.
Па ево, кренимо полако...
ЗАПАД: Православни Божић у овом народу проводи се у лову на грану храста (они ту мисле, наравно, на бадњак). Затим се грана спаљује током вечере, а такође и увече током црквене службе. Прве три особе које дођу некоме у кућу на Божић сматрају се за Три мудраца и позрављају се посебним поздравом*. (ibtimes.com)
* Овде западњаци не кажу којим поздравом, али како се и кроз већину њихових медија помиње наш подзрав - Христос се роди! Ваистину се роди! - на месту је претпоставити да и овде мисле на исти.
МИ: Добро што "ловимо" те гране храста, али да ли је ко од нас чуо нешто о ова Три мудраца као нашем обичају? Добро као део религије, праћење звезде пре тачно 2021 годину, наклон краљу - него као део наших обичаја? Биће да је неко тамо ко је писао текст попио мало више, па од једног положајника видео три...
А и где баш мудраци? Па бар смо ми познати да кад нам нешто објашњавају мудри људи, чак да су и добитници Нобелове награде за нешто - ми саслушамо и сасвим јасно им ставимо до знања да немају појма простом реченицом: "Ма, ти ће' ми кажеш". Тако се обраћамо фудбалским селекторима, тако се обраћамо докторима у време ове корона кризе... Дакле, нису овде западњаци баш потрефили те наше божићне моменте.
Божићна јелка
Како напомињу ти медији из далека, традиционални српски обичаји су се у некој мери помешали и са западним. На пример, Срби такође имају божићне јелке, али се украшавају уочи Нове године, а не на Божић.
ЗАПАД: На Божић зору поздрављају црквена звона и понекад људи пуцају у ваздух! Прва особа која уђе у кућу на Божић зове се положајник (poh-loh-ZHAY-nik) и мисли се да доноси срећу кући и породици. Положајник је често унапред договорен. Али, ако породица нема добру годину, не зове исту особу да буде положајник и наредне! (whychristmas.com)
МИ: А јој, западе, само нас шаљеш у нападе... Нема шта, изгледа да кад се тамо каже "Срби", то значи - пуцање. Јаој, али нису ту они само криви. Нису... Ништа нам не помажу ни наши земљаци, дијаспорци. Срби у Џексону у Калифорнији православни Божић прослављају традицијом дугом више од једног века, више од једног века (!) - пуцањем у ваздух из сачмарица - и то можете да прочитате ОВДЕ!
Авај, није то све. Ми сами знамо да честитамо Бадње вече и Божић пуцањем из - каћуша?! Аман, људи (аман - користимо турцизам, да видите да смо религиозно толерантни)! И у све то мешамо и наше мајке! Не верујете? Има видео запис, па верујте томе:
Али покушај објашњења изговора положајника - пох-лох-жај-ник - па стварно им хвала на труду. За чесницу пишу - Српски божићни хлеб (Сербиан Christmas Бреад), а кад би га објашњавали за изговор као пох-лох-жај-ник, да ли би онда то била чех-ех-них-ца?
Е сад, ово око лоше године, па онда да не зовете положајника опет? Обично то баш није тако, јер је код нас некако најмилији члан породице позван да буде положајник, па га зовемо увек... А и друго, шта да му радимо ако буде лоша година? Да га разапнемо на крст, пу-пу, далеко било... Јер, нама како је ишло до скора, сваког положајника смо могли да "одувамо" назад, не би нико смео ником у кућу да уђе 7. јануара.
Сад бих одмах замолио све искрене пријатеље Србије да ово евентуално не преводе некоме на западу, јер ће следеће године као обичај да осване "распеће положајника" - обичај који су Срби увели за особу коју су некад волели, али им иста није то узвратила обезбеђујући им здравље, срећу и новац у минулој години, а била је дужна да то учини јер јој је то био једини задатак када је годину дана раније прекорачила кућни праг домаћинства у које је била позвана.
Хлеб од новца
ЗАПАД: Чесница или божићни колач, позната и под називом "хлеб од новца" ставља се на сто на Бадње вече, али нико не може да га једе до божићног јутра, када сви одломе по комад, чувајући један за положајника, или првог госта који дође у кућу. Традиција каже да ће онај ко пронађе новчић у свом комаду имати среће током године. (thespruceeats.com)
МИ: Овде су чесница написали са "ч", што значи да им је неко наш суфлирао, али опет, као и у неким пређашњим случајевима - хвала им на труду - на готово свим сајтовима на енглеском језику то је регуларно "ц". Али западњаци нама да кажу да је нешто "хлеб од новца"? Толико су својим либералним капитализмом уништили човечност, а овамо пишу да је због једне парице то "хлеб од новца"... па то није лепо. И хлеб је од брашна, није као код њих од новца.
ЗАПАД: Према некима, пре него што су усвојили хришћанску веру, Срби су обожавали бога званог Бадња, а преласком у хришћанство спалили су све што има лик њиховог старог бога. Међутим, како нису могли лако да забораве своје вољено божанство, сваке године понављају исти чин опраштања, само сада паљењем бадњака. (cordmagazine.com)
МИ: Добро, западњаци, мајка му стара! Па зар вас нико није учио да су Срби народ најстарији? Какво божанство пре Христа?! Нисмо ми могли да имамо божанство пре Христа - поставља се малтене питање и да ли је он уопште био и пре нас? Па остало је забележено да су Срби дошли пре око две милијарде година, Хрвати пре око пола милијарде година, па су дошли Илири, па амебе... Шта, не верујете?! Па ево има снимљено:
Шалу на страну, знамо и ми за та наша божанства пре Христа, ал' ко је западњацима морао да каже? Сад испадосмо неки недоследни...
ЗАПАД: Људи у Србији такође славе Светог Николу (за западњаке Ст. Nicholas' Day*), али 19. децембра. У време док је Србија била под комунистичком контролом (после Другог светског рата до пре око 20 година), комунистичка влада није волела Светог Николу, па је имала своју верзију која се звала Деда Мраз или Божић Бата, који долази на Нову годину. (whychristmas.com)
* Свети Никола (Ст. Nicholas) за западњаке је, у ствари - Деда Мраз.
МИ: Добро, ово за комунисте су погодили. Нису погрешили ни да смо били под комунистичком контролом до пре око 20 година (иако је Тито умро још 1980. године), а за то - Слобо, Слобо, крви си нам се напио...
Ипак, за крај - било да га људи зову Свети Никола, Деда Мраз или Божић Бата, суштина је у даривању, великодушности и празничној атмосфери у кругу породице. И зато, у смислу поздрава љубави, а не неке конкретне религије: Христос се роди! Ваиситину се роди (припадници осталих вероисповести да земене име Христос њима одговарајућим именом)!