ЗАШТИТА ВАКЦИНОМ СЕ СМАЊУЈЕ, А ПРАВИЛА ЗА ПУТ У ИНОСТРАНСТВО СЕ МЕЊАЈУ! Да ли ће бустер доза бити обавезна?
Међу првим земљама које су увеле рок трајања ковид сертификата била је Хрватска
Све већи број земаља говори да ће бустер доза постати обавезан услов за прелазак границе наредне године јер је очигледно да вакцине имају временски ограничено дејство. Ова тема покренута је још летос након што је Делта сој у својој пуној снази завладао целим светом, а бројне студије су откриле да се заштита са вакцином смањује.
ЈОШ ЈЕДНА ПОРОДИЦА У СРБИЈИ ЗБОГ КОРОНЕ ЗАВИЈЕНА У ЦРНО! Дечак у размаку од неколико дана остао без родитеља и баке
МОГУЋА ДВА СЦЕНАРИЈА ЗА ЗАВРШЕТАК ЕПИДЕМИЈЕ! Др Глигић послала важну поруку о мутацијама короне
МАЈКА ПРЕМИНУЛЕ ДОКТОРКЕ ИВАНЕ У СУЗАМА "Деца су је обожавала, сви су је волели"
Међу првим земљама које су увеле рок трајања ковид сертификата била је Хрватска, у којој је најпре важило правило да путници морају бити вакцинисани не дуже од девет месеци пре уласка у земљу, а касније је тај рок ипак померила на годину дана.
Исто правило применила је Аустрија, која је у августу објавила да је рок важења вакцине девет месеци да би касније тај услов продужила на 365 дана. Па тако за оне који су прележали инфекцију и добили једну дозу рок од годину дана почиње након примљене прве дозе, док за оне који су примили бустер рок важења од годину дана је након трећег убода. Тако Катар на својеврстан начин увео рок важности вакцине и дозвољава улазак у земљу онима који су примили другу дозу у последњих годину дана.
Од овог није одступала ни Швајцарска, која сматра да је особа потпуна заштићена само дванаест месеци након друге дозе вакцине.
Азија иако позната по изузетно примамљивим туристичким дестинацијама, дуго је због корона вируса била недоступна за многе туристе. Постепеним отварањем граница, увела је правило за туристе да пре уласка морају бити потпуно вакцинисани, и то другу дозу не касније од 14 дана пре доласка. Овим је одређено и важење вакцина на годину дана.
Израел током корона вируса дуже време имао јако тешку епидемиолошку ситуацију. како би то поправили поред увођења нових мера, променили су и важење вакцине. Првобитно је доказ о цепиву трајао 12 месеци, међутим, сада је смањен на шест месеци након другог цепива.
Ово правило важи и за децу старију од 12 година.
У Израелу је до сада 9,3 милиона примило бустер дозу вакцине, а преко 64% становништва вакцинисано је са две дозе. Због веома кратког рока цепива, ова земља је прошлог месеца издала упозорење да ће ускоро разматрати увођење четврте дозе.
Стручњаци упозоравају да би оваква правила могла да угроз здравље људи, јер ће они почети да примају бустер дозу у складу са планираним путовањем, што кажу никако не би смело да се дси. Они самтрају да за најефикасније резултате, између друге и треће дозе мора да прође временски утвђени период, те тако људи путовања треба да ускладе на основу тога.
Иако су највеће гужве на границама недавно прошле, многи грађани већ су у дилеми како ће њихово путовање изгледати наредног лета, имајући у виду да ће до тада проћи одређени временски период важења вакцине.
Грађани којима је од ревакцинације прошло више од шест месеци, а нису примили трећу бустер дозу вакцине против ковида 19 могу имати проблеме приликом путовања у иностранство. Наиме, очитавањем кју ар кода на зеленом сертификату, на екрану појављује се црвени знак забране који може да сугерише да овај документ у том случају није валидан.
Како је наведено на сајту е-управе, у упутству за добијање овог документа који би вакцинисаним грађанима Србије требало да олакша путовања, црвени статус добијају особе које имају позитиван ПЦР или антигенски тест у последњих 14 дана (без обзира на то да ли су пелцовани или имају податак о прележаној болести), као и особе којима је прошло више од седам месеци од друге дозе вакцине. Тако су се сви они који су се одазвали имунизацији и до сада уредно примили две вакцине нашли у ситуацији да пре одласка у иностранство ипак припреме и негативан тест, јер би се сигурно нашли у ситуацији да морају да објашњавају "знак упозорења" који се појављује приликом скенирања кода, без обзира на то што на њему стоји да је документ валидан, писала је Политика.
Иако се свуда и даље говори о прецедури путовања до две дозе, од надлежних до сада није саопштио да они који, из било ког разлога нису примили трећу дозу вакцине, имају "забрану" на зеленом сертификату.
На питање да ли је могуће путовати у иностранство са документом на коме се очитава црвени знак забране из е-управе рекли су за Политику, да је овакав зелени сертификат важећи и да садржи информације о обављеној имунизацији. Међутим, чак и ако је тако и ако је ово упозорење само подсетник за грађане које чека бустер доза, на граници би их у најмању руку дочекало непријатно искуство објашњавања како су они вакцинисани иако се тако не чини. А врло могуће да би били и враћени са границе.
У Словенији, грађанима се обавезно пре уласка у било који објекат - хотеле, продавнице, тржне центре, скенира кју ар код који потврђује податке неопходне за улазак у те објекте. "Политика" је овакав код, са знаком упозорења, недавно проследила једном хотелу у Љубљани одакле је стигао одговор да је улазак, без негативног теста, немогућ.
Александар Сеничић, директор ЈУТЕ каже да се грешка показује у систему е управе и да су они покушали да укажу на овај проблем.
- Проблем је са еУправом, ми смо указали на тај проблем да након што прође седам месеци од пријема друге дозе показује се црвени знак који говори да не можете да се позивате на тај докуменат. то је требало објаснити људима да након седам месеци од друге дозе морају да приме трећу дозу - објашњава Александар Сеничић.
Он још наводи да постоји проблем и са очитавањем зеленог сертификата у великом броју земаља, јер се не очитава цео документ. Он каже да се очитава само тај део сертификата са именом и презименом што може бити проблематично за неке земље које желе да виде комплетно, која вакцина је примљена. Сеничић због тога саветује грађане да увек уз тај сертификат имају и папирни доказ који су добили.
- Још увек не постоје регулативе у већини земаља како ћемо путовати када је реч о трећој дози и то и јесте мало збуњујуће али не можемо на то да утичемо. Свака земља има своје услове. Постоје земље које још увек дозвољавају улазак са две дозе али без обзира на то морате радити ПСР тест или провести чак неко време у карантину. А постоје и неке државе које дозвољавају нормално путовање са две дозе - каже Сеничић.
Са давањем треће или "бустер" дозе поред Србије већ су започели још раније Уједињени Арапски Емирати, Бахреин, Израел, Мађарска, Литванија, Словенија, Канада, а веома ускоро ће стартовати и у Сједињеним Америчким Државама, Великој Британији, Немачкој, Француској...