ЗАШТО ЈЕ ВАЖНО ПРИМИТИ ТРЕЋУ ДОЗУ? Имунолог открио све везано за корону - труднице могу да приме само ОВУ вакцину
Све што вас је икада занимало о вакцинама против корона вруса, налази се управо у овом тексту.
Ефективност вакцине зависи од разних параметара, укључујући и број вирусних честица, дужину контакта с вирусом короне. И особе које су примиле трећу дозу могу да пренесу корону, а да немају никакве симптоме. Могу и да оболе, али много ређе, много краће и блаже него они који нису примили вакцину. Могу да буду заразни осам или 16 сати, а особа која је невакцинисана ће бити заразна седам или 10 дана.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/25/205393749_754033518611858_6449618006231165440_n.jpg?itok=tCAKUq0t)
НАЈНОВИЈИ КОРОНА ПРЕСЕК: Бројке значајно ниже него прошлог петка, преминуле 53 особе
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/2353/hitna_pomoc_foto_sdilustracija_srbijadanassasa_dzambic.jpg?itok=PPVFrFfp)
ТУГА! Преминула беба у Лесковцу стара два дана: "Сви најбољи лекари из болнице су били ту"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/29/116749753_10222549794282462_7893854409635001078_o_1.jpg?itok=G9jCfxow)
СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА СЛЕДЕЋЕ НЕДЕЉЕ! Ево хоће ли бити увођења нових стожих мера
Ове чињенице је потврдио наш цењени имунолог проф. др Душан Попадић са Медицинског факултета Универзитета у Београду, продекан за редовну наставу, експерт Института за микробиологију и имунологију, члан Националног тела за имунизацију, уз поруку да сви треба да се вакцинишемо јер то је најбољи пут да победимо ковид-19 без тешких последица.
Оболели од аутоимуних болести свакодневно питају смеју ли да се вакцинишу.
- Та стања нису никаква контраиндикација за вакцину и пацијенти могу да приме било коју. Препоручио бих "Фајзерову", јер је најбоље фокусира имуни одговор на оно што пацијенту треба, а то су антитела.
Многи имају проблеме и са разним алергијама, нутрутивним и поленским. Која вакцина је за њих најсигурнија?
- Све су потпуно безбедне, може да прими било коју вакцину и то неће имати никаквог утицаја на алергије. Саветујем да вакцину приме ван сезоне, ако је у питању нека сезонска алергија, јер ће се имуни одговор најбоље индуковати на вакцину у условима када алергијских симптома нема. Али ако је у питању практично целегодишња алергија, онда ту нема много избора.
Ако је особа, уз то, алергична и на пеницилин?
- Може да узме било коју од понуђених вакцина - ниједна не садржи пеницилин, нити друге алергене. Све ће радити добро у границама својих могућности. Све ће пружати одређени ниво заштите, али оно што особа алергична на пеницилин, а и било која друга особа не треба да помисли је да је у потпуности заштићена када је вакцинисана. Наиме, процес изградње имунитета траје недељама, док не достигне оптималан ниво заштите. Али и када се достигне оптимални ниво заштите, опет особе нису у потпуности сигурне јер ако се нађу у средини у којој се налази јако много вирусних честица без додатне заштите, без маске, доброг проветравања... опет може да дође до заразе. Добро је то што зараза у највећем броју случаја неће захтевати болничко лечење, а поготово не инванзивне болничке третмане.
"Фајзерова" вакцина је одобрена код трудница, да ли постоји проблем за бустер дозу овом вакцином ако су претходно примљене две дозе "синофарма"?
- Не постоји никакав проблем. Чак је и препорука, јер ова вакцина индукује снажнији имуни одговор код већине него инактивисана целовирусна вакцина. Али опет, то не значи да свако ко је примио "синофарм" слабије реагује. Неки ће одговорити и на "синофарм" боље него што би одговорили на "фајзер". Нема ту правила за појединца. Кад су труднице и деца од 12 до 18 година у нашој земљи у питању, дозвољена је само "Фајзерова" вакцина, вероватно ће бити и "модерна".
У Кини дају и "Синофармове" вакцине.
- Вероватно и "Синовакове". Не значи да је "Синофармова" вакцина лоша, само различите земље имају различиту легислативу.
Јављају ли се ипак неки проблеми код трудница у вези са вакцинацијом?
- Оно што је проблем са трудницама, то је да њихов имуносистем слабије реагује на имунизацију. Постоји много разлога зашто је тако, да трудница у принципу неће одговорити на имунизацију онолико добро колико би одговорила та иста особа да није трудна. Дакле, што се тиче имунизације трудница, конкретно РНК вакцином, не постоји никаква опасност за мајку, за трудноћу, за плод, али постоји очекивана и разумна вероватноћа да ће мало слабије да одреагују него што би одреаговале да нису трудне.
Шта саветујете?
- Да се жене које планирају трудноћу вакцинишу било којом вакцином, нема никакве разлике. У трудноћи је "Фајзерова" једина која је одобрена, а све остале вакцине су легитимне и добре.
Колико треба да се сачека након прележаног ковида да се прими вакцина?
- Добро би било да се сачека месец дана након ишчезавања симптома ковида, и то чак и ако су били тежи симптоми.
Могуће је поновно разболевање?
- Нажалост. Степен реинфекција, да особе прележе ковид и поново добију, чешћи је него што сам очекивао. Нисам мислио да ће да буде више од један одсто реинфекција, али према подацима које сам добио са, рецимо, Студентске поликлинике из Београда - степен реинфенкције је барем пет-шест одсто. То су подаци из половине септембра. Када добијем нове, не би ме изненадило да то буде и више. Према томе, то што је неко прележао ковид с једним типом вируса не значи да не може да добије поново с другим типом. Није очекивано, али дешава се.
Да ли пре истека шест месеци од друге дозе може да се прими трећа?
- Препорука је да се скрати период за РНК вакцину и векторске вакцине са шест на пет месеци, а за инактивисану, целовирусну вакцину са шест на четири месеца.
Може ли трећа доза да изазове веће реакције?
- Мене је сва три пута када сам се вакцинисао болела рука, неке није уопште. Нисам осетио саму имунизацију, али после 16 сати почела је да боли рука у коју сам добио вакцину. Не смета то много.
Ако је неко примио "спутњик В", да ли као бустер дозу може да прими неку другу вакцину?
- Могуће је, најреалније би било да прими "астра зенеку", то је аденовирусна вакцина. Руси имају вакцину која има две различите компоненте за прву и другу дозу: прво иде аденовирус 26 као носилац спајк протеина, па онда аденовирус 5. Да су очекивали овакав развој догађаја, направили би и трећу компоненту са различитим вирусом. "Астра" је потпуно неправедно изашла на зао глас. Мој савет би био да се прими она или "Фајзерова" вакцина, а ако особа жели да остане при имунизацији руском вакцином, то свакако мора бити прва компонента "спутњика В".
Шта да раде они који су пре годину дана прележали корону и још имају благо повишену температуру?
- Температура која траје неко дуже време, а једини је симптом, свакако није контраиндикација за вакцинацију. Решење треба да тражи на релацији инфектолог - специјалиста интерне медицине, супспецијалиста реуматологије или евентуално клиничке имунологије. Проблем је што су они сада најчешће недоступни јер дежурају по ковид болницама, капацитети су максимално напети и растегнути. И ту сад долазимо до кључне ствари: што пре се сви вакцинишемо, то ће се и пре моћи код доктора, детаљно извршити анализе. Систем ће се вратити у нормалу и људи ће моћи да дођу до здравствене заштите. Тренутно стање је катастрофално, а могло је да се превенира: сви смо већ могли да се вакцинишемо!
Ако 95% свих који могу да се вакцинишу буде вакцинисано, имаћемо 75% заштићеног становништва
- Кад сам причао да је потребно да се 95% људи вакцинише, многи су се смејали и шалили с тим, али ми ћемо доћи до тога да 95% оних који могу да приме вакцину мора да се вакцинише. Не могу да се вакцинишу деца до 12 година (15% популације) јер не постоје прописи који то омогућавају и они који тренутно болују од ковида (10%). Ови пацијенти морају да сачекају да прође месец дана кад преболе корону и онда могу да се вакцинишу. Сви остали могу да приме вакцину. То су и оболели од аутоимуних болести, пацијенти на хемиотерапији, са свим другим стањима, разноразним алергијама... Труднице не да треба, него морају да се вакцинишу, жене које доје треба да се вакцинишу. Значи, сви треба и могу да се вакцинишу одмах, осим две категорије које сам навео."
Да ли треба да меримо антитела?
- Не треба мерити антитела зато што те резултате по правилу нико не може да вам протумачи. Узимање узорка крви и мерење концентрације антитела у једној временској тачки значи веома мало. Корисно је у клиничким студијама, али за појединца не значи апсолутно ништа. Бројеви који се износе више су усмена предања, урбане легенде из лабораторија. За сада нико није поставио ни за један тест гранични садржај антитела који би одговарао заштити, а то није ни лако урадити зато што је једна ситуација и једна је потреба за садржајем антитела ако имамо 100 новозаражених дневно, а друга је потреба ако имамо 7.000. Тад је концентрација вируса у средини у којој боравимо много већа и онда нам треба много више антитела.