ЗАШТО НЕКИ ЗАВРШЕ НА РЕСПИРАТОРУ, А НЕКО БУДЕ БЕЗ КОМПЛИКАЦИЈА? За ОВИХ ПЕТ ГРУПА корона је најопаснија
Најкритичнији су хронични болесници
Директор Инфективне клинике Клиничког центра Србије, др Горан Стевановић изјавио је да лечење оболелих који немају изразито тешку клиничку слику траје између две или три недеље, док се пацијенти на интензивној нези задржвају чак и дуже од пет или шест недеља.
МАСКЕ, УЧЕЊЕ ОД КУЋЕ, ЗАТВОРЕНЕ ГРАНИЦЕ... Како ће на јесен изгледати ЖИВОТ У СРБИЈИ за време другог таласа короне?
ГДЕ ЈЕ ДОКТОР БРАНИМИР НЕСТОРОВИЋ? Ево шта о томе каже епидемиолог Предраг Кон
"САДА СМО СПОРИ БЕЗ ВАНРЕДНОГ СТАЊА!" Др Кон открио да ли ће доћи до ЗАКЉУЧАВАЊА: Било је значајно...
Пулмолог проф. др Милан Ранчић каже да болест има спорији или дужи ток, за разлику од сезонског грипа који може почети бурно, где се све одигра брзо и који траје неколико дана, са короном ситуација је неизвесна и другачија.
- Код вируса короне болест се продужи на две, три, па и четири недеље, наравно са варијабилним испољавањем симптома. Одмах је постало јасно да сви они који имају већ неко обољење да ће такву респираторну болест подносити тешко. Приметили смо да сви пацијенти који имају неки коморбидитет, болест подносе теже, више се развијају компликације, лошија је гасна размена и болест траје дуже - објашњава др Ранчић.
Дакле, од тога тога да ли ће неко да заврши са најкритичнијом килиничком сликом и тако дође до респиратора или ће проћи без икаквих компликација и симптома короне, најчешће зависи од његовог општег здравственог стања, а за ових пет категорија људи корона вирус је најопаснији по живот:
Срчани болесници и они који имају висок притисак
Амерички кардиолошки факултет навео је средином марта да је било извештаја о акутној срчаној повреди, аритмији, хипертензији, тахикардији и високом учешћу пратећих кардиоваскуларних болести код заражених особа, посебно код оних којима је била потребна интензивна нега.
Истраживање у коме је учествовало 150 пацијената из Вухана, епицентра епидемије, открило је да пацијенти са кардиоваскуларним болестима имају значајно већи ризик од смрти приликом заразе.
То се дешава, јер су срце и плућа повезани. "Пробајте само да удахнете и издахнете брзо - пулс ће аутоматски да вам се убрза. Али ако вам је срце слабо или имате блокиране артерије, тада ваше тело улаже много већи напор како би крв и кисеоник циркулисали по читавом телу", преноси Натионал Геограпхиц.
- Кардиолошки болесници, који су имали већ формирану компликацију имају значајно ослабљену снагу срчаног мишића. Такође у тој категорији су и пацијенти са хроничним болестима, и хроничним инсуфицијенцијама органа, да ли се ради о слабости јетре, бубрега, срца, плућа, сви су они под ризиком - прича пулмолог Ранчић.
Дијабетичари
Дијабетичари, а нарочито они који имају нерегулисани дијабетес чешће имају инфективна стања која се могу компликовати због ослабљеног ћелијског имуно одговора. Када се развије било која инфекција, па тако и инфекција Covidom-19, може доћи до појаве кетоацидозе, компликације када тело остаје без инсулина, тада оболели може пасти у кому или завршити фатално ако се не реаугује на време.
Од компликација јавља се лактична ацидоза, која доводи до поремећаја метаболизма и такође је опасна.
Астматичари
Корона вирус представља опасност и за људе са хроничним респираторним болестима као што су цистична фиброза, хронична опструктивна болест плућа, астма или алергије, као и за људе са оштећењем плућа повезаним са пушењем. Чак и благи случајеви прехладе или грипа могу да погоршају ова стања, преноси Натионал Геограпхиц.
Да ли болест може да угрози трудноћу?
Трудноћа сама по себи може бити ризична и њу може урозити свака инфекција, па тако и Covid-19. Нарочито је рискантно ако дође до заражавања у првом триместру када је органогенеза и када много мање компликације могу допринети утицати да се плод лоше развија.
Како болест делује на плућа
Од почетка појаве вирусне инфекције Covid-19, поставља се питање шта то вирус ради плућима, пулмолог Ранчић објашњава да можемо рећи да вирус има посебам афинитет да се насели у ћелијама дијасних путева и у ћелијама плућног паренхима.
- Ту изазива један снажан имунолошли одговор, односно иритира ћелије које су задужене за одбрану а то су бела крвна зрнца и ћелије које су део имунолошке одбране. Због тога што сада реагује имуни систем он покушава да уништи вирус али не успева у томе, вирус улази у ћелије и користи ћелијски апарат да себе умножи, на тај начин разара ћелију, пуца и шири се даље. То је посебно изражено у плућима, доводи до читавог низа поремећаја и развоја упалних инфилтрата. Оно што је уочено код малог броја обдукованих пацијената, јер у читавом свету је мало обдукованих током епидемије, то су промене у циркулацији. Јављају се склоности ка стварању тромба, значи промена у микроциркулацији и микротромбозе, и то је у ствари једна од најважнијих компликација која узрокује да буде таква лоша гасна размена, да плућа изгубе способност да елиминишу угљен-диоксид и да допремају кисеоник, објашњава професор Ранчић.