ЗАШТО СЕ ПОМЕРА КРАЈ ЕПИДЕМИЈЕ КОРОНЕ? Професор Кочовић има СВОЈУ РАЧУНИЦУ и објашњава један битан податак
Његове бројке су оптимистичне
Петар Кочовић предвиђа да ћемо крај другог таласа епидемије корона вируса, како га је назвао, дочекати, према последњим подацима, 17. септембра.
ПОЧЕЛА НОВА ЕРА ОБРАЗОВАЊА У СРБИЈИ: Велико интересовање студената за Факултет друштвених наука
ПРВА ЖРТВА КОРОНА ВИРУСА У ЛУЧАНИМА: У Општој болници Чачак укупно хоспитализовано 140 пацијената
СВИ СУ ГЛЕДАЛИ У ДАРИЈИНУ ЗНАЧКУ НА РЕВЕРУ: Један ситан детаљ одмах је привукао велику пажњу (ФОТО)
Према дневним извештајима, број заражених корона вирусом у нашој земљи опада, а ти подаци и те како утичу на то када ће се епидемија завршити, посебно уколико верујете математици и такозваној Гаусовој криви помоћу које управо сам крај епидемије предвиђају професор Петар Кочовић и његов тим.
Реч је о јединственом математичком моделу у свету за праћење пандемије корона вируса. Како професор Кочовић објашњава за Telegraf.rs, on има 5 модела за праћење епидемије, али је Гаусова крива најпознатија.
- За Гаусову криву су потребни само подаци о зараженим пацијентима на дневном нивоу. Користим податке које објављују Министарство здравља и Институт за јавно здравље "Батут". Ова технологија прилично поуздано рачуна - употребићу појам предвиђа, крај циклуса, као и врхове... И не само за Србију, већ и за све земље - наводи он.
Како истиче, он и његов тим прате 216 земаља - дакле све чланице Светске здравствене асоцијације.
- Управо са сајта СЗО узимамо податке на дневном нивоу за све државе - сем за Србију. Разлике су минималне, а углавном су, за неке земље, производ кашњења од једног дана. Услов да се предају подаци је да буду обрађени до 15 часова. Ко не преда - уписују му се подаци наредног дана (укључујући и претходни дан), али то много не мења ток епидемије - објашњава професор.
Од чега зависи датум краја епидемије
Што се предвиђања краја епидемије, односно у овом случају, завршетка другог таласа, како је овај период епидемије корона вируса назвао проф. Кочовић, датум за то често се помера, а он објашњава од чега то зависи.
- Наравно да се крај епидемије помера. То зависи од тога колико има дневно новозаражених... Али, што више дана једног циклуса имамо у обрачуну - то је крај епидемије прецизније изражен. Није страшно ни ако се "промаши" неки дан - врло брзо ће све да се стабилизује и могуће враћање је извесно. Рецимо, у претходних неколико дана смо за Србију имали 9., па 15. па 27., 26., 21. септембар. Посматрано са почетка јула - то није ништа страшно - објашњава Кочовић.
Међутим, искрен је професор, имају и аномалије.
- Рецимо Македонија, Иран и Румунија... Они су до почетка маја 2020 "гурали" добро, а онда се ствар отела контроли. То значи да је недисциплина узела маха - истиче наш саговорник и додаје:
- И ми смо били недисциплиновани, па ће овај талас да буде око 20 дана дужи од првог и биће много више заражених и умрлих него у првом таласу.
И за сам крај, каже нам професор, крај таласа не значи да ће бити на крају нула заражених.
- То значи да ће да падне на мали број, рецимо 10 до 30 - закључује професор Петар Кочовић.
Подсетимо, јучерашње прогнозе професора Кочовића и његовог тима нису биле толико оптимистичне - показивале су да би овај удар вируса требало да буде готов 19. септембра. Међутим, према последњим предвиђањима, на основу последњих података о броју заражених у Србији, крај бисмо могли да очекујемо мало раније - 17. септембра.